Během úterního dopoledne se pražské Staroměstské radnici konala tisková konference Asociace českých herních vývojářů. Přední představitelé vybraných studií a vydavatelství zde pohovořili o předchozím roce a došlo i na zveřejnění několika zajímavých číslovek.

Doba koronavirová paradoxně herní byznysu svědčila a tato skutečnost se odrazila i na výsledcích české herní scény. Její obrat se za minulý rok vyšplhal přes 5,3 miliardy Kč. Jedná se tak o to 17ti % nárůst oproti roku 2019.

 

I přes pandemická opatření se povedlo otevřít přes 330 nových pracovních pozic. 33% všech zaměstnanců v herních společnostech je tvořeno z cizinců. Z tohoto počtu pochází více jak polovina pracovníků ze zemí EU. Nastolený trend, kdy do naší země proudí stále více a více zahraničních vývojářů, zvyšuje tlak na zrychlení procesu udělování pracovních víz pro kvalifikované pracovníky.

Přečti si  Vigor od Bohemia Interactive po letech konečně dorazí na PC

Proč není více vývojářů z Česka nebo Slovenska? 

„Nemáme bohužel efektivní systém, který by dokázal vytvářet dostatek nových českých zaměstnanců. Chybí kvalitní vzdělávání i další alternativy pro generování nových zaměstnanců. Například rekvalifikace, které mohou být zajímavou příležitostí pro lidi z jiných sektorů, kde jsou vlivem pandemie nuceni propouštět. Firmy tak nyní obsazují vybrané pozice lidmi ze zahraničí. České herní odvětví je v globálním měřítku dostatečně atraktivní a konkurenceschopné, proto se firmám daří tyto zahraniční pracovníky získávat,“ doplňuje Pavel Barák.

A jak je to s výhledem do budoucna? Herní byznys roste všude ve světě a lze tak očekávat, že tato situace ještě nějaký ten rok vydrží. V Česku momentálně působí 118 vývojářských týmů a studií. Ta mají nyní ve vývoji více jak 180 her. Za minulý rok vyprodukovala česká herní scéna 58 nových her.

Přečti si  Larian Studios pracuje na dvou projektech založených na vlastním duševním vlastnictví

zdroj: tisková zpráva

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno