V dnešní době jsou bezdrátová sluchátka již běžným standardem a sluchátka zaměřená výhradně na hraní her nejsou žádnou novinkou. V nabídce jsou od řady renomovaných značek jako HyperX, Razer, JBL a jiných. Nyní jsou na trhu také k dispozici bezdrátová sluchátka ROG Cetra od Asusu, která si kladou za cíl nabídnout za přijatelnou cenu hodně muziky a to jak po zvukové stránce, tak i designu. Zda se to společnosti ASUS podařilo, tak na to se podíváme níže.

ASUS ROG CETRA True Wireless jsou nástupcem ROG CETRA II, tedy kabelových herních sluchátek, které přinesly aktivní potlačení hluku a hi-fi zvuk do světa mobilních her. ASUS si se sluchátky ROG CETRA True Wireless oficiálně razí cestu mezi široké publikum, protože jsou navržena  pro všechny potřeby v oblasti zábavy. Vyznačují se voděodolností, aktivním přizpůsobitelným zvukem a hraním s nízkou latencí, potlačením hluku a prostorovým zvukem za použití aplikace Armory Crate, to vše za cenu do 2.000,- CZK.

Specifikace

  • Konektivita: Bluetooth
  • Průměr ovladače: 10 mm
  • Frekvenční odezva: 20Hz 20Khz
  • Hmotnost: 5g sluchátka, 27g nabíjecí pouzdro
  • Výdrž baterie: (ANC zapnuto): 21,8 hodin, (ANC vypnuto): 27 hodin
  • Vlastnosti: Všesměrový mikrofon, kapacitní dotykové ovládání, aktivní potlačení hluku, herní režim s nízkou latencí, pouzdro pro bezdrátové nabíjení

Design

Téměř jako vše od herní řady ROG, i sluchátka ASUS ROG Cetra True Wireless na vás udělají dojem, jakmile otevřete jejich balení, kde vás uvítá matně bílé nebo černé (podle toho, jakou variantu si vyberete) nabíjecí pouzdro ve stylu véčka, které je ozdobeno logem ROG. Na zadní straně je port USB-C pro rychlé nabíjení a na přední straně je malá rozptýlená LED lišta, která také informuje o stavu připojení samotných sluchátek, to se příliš nevidí. To že nabíjecí pouzdro vypadá skvěle, není jediným pozitivem, protože umožňuje i bezdrátové nabíjení, což je opravdu skvělá vychytávka.

Když pouzdro otevřete ihned vás uvítá podsvícené logo ROG pomocí RGM diod a rozsvítí se i samotná sluchátka, která tak oznámí svou aktivaci.

Samotná sluchátka vypadají skvěle, mají hranatý design s logy ROG a malou již zmíněnou LED mřížkou, která sděluje stav připojení sluchátek a jejich kapacitu.

Přečti si  Společnost Kingston uvádí na trh limitovanou edici pamětí FURY Renegade DDR5 RGB s karbonovým vzhledem závodních vozů a rychlostí až 8000 MT/s
Zdroj: Asus

Kapacitní dotykové ovládací prvky na logu ROG na sluchátkách umožňují ovládat média a přepínat mezi režimy zvuku, což funguje opravdu dobře.

Zvuk

Ve výchozím nastavení poskytují ASUS ROG Cetra True Wireless slušný zvukový výstup, zejména při hraní her, ovšem i při přehrávání obecných medií poskytují sluchátka solidní výkon. 10mm měniče ASUS Essence poskytují působivé střední pásmo a detailní výšky, ale trochu tlumené bassy. Musím říci, že od mnoha jiných sluchátek si ROG Cetra true wireless zachovávají spoustu detailů. Ovšem to platí až do doby, kdy si sluchátka dáte trochu více nahlas, protože tehdy začne být zvuk jako plechový a je tak třeba manuálně zasáhnout pomocí aplikace Armory Crate a jejího ekvalizéru.

Musím říci, že v tomto ohledu nemohu dát dopustit na svá JBL Quantum TWS, která znějí za každých okolností neuvěřitelně skvěle, ovšem zde se pohybujeme ve zcela jiné cenové kategorii.

Poskytnutý ekvalizér Armory Crate vám dává trochu větší kontrolu nad zvukovým profilem sluchátek, který ovšem zcela postrádá jeden z nejčastěji používaných profilů a tím je POP, ovšem ten si můžete snadno nastavit, jen je škoda, že profil si nemůžete přejmenovat. Po nastavení se ztratil plechový dojem ze zvuku i při vysoké hlasitosti a sluchátka hrála opravdu skvěle a poslech hudby byl rázem o něčem jiném.

Aplikace je celkově nenáročná na funkce, které vám umožňují vyladit základní nastavení, ale zcela postrádá to podstatné, jako je možnost přepínat mezi režimy potlačení hluku. ROG Cetra nabízí celkem 4 režimy potlačení okolního zvuku: silné ANC, nízké ANC, okolní hluk a vše vypnuto. Osobně tu opět postrádám jednu funkci a tou je Talk Thru, díky které můžete mluvit s lidmi aniž byste museli sluchátka vyndávat z uší.

Možnost virtuálního prostorového zvuku, který aplikace nabízí, bych doporučil používat spíše na PC, Steam Decku nebo ROG Ally, ale ne moc na Androidu, kde efekt prostorového zvuku je spíš na škodu. Raději využijte Dolby Atmos, pokud jej váš mobil podporuje.

Přečti si  Technické rozdíly PlayStation a Xbox jsou v dnešní době zanedbatelné a jediná platforma by přispěla ke zlepšení všech her

Herní režim, do kterého lze sluchátka přepnout nabízí nižší latenci. Bezdrátová sluchátka mají obvykle zpoždění 250–500 ms, což může být nepříjemné při hraní hry FPS nebo při jakémkoli použití v reálném čase. S herním režimem ROG Cetra je zpoždění sníženo na přibližně 80 ms, což vám umožní rychleji reagovat na zvuky, které slyšíte ve hře.

Mikrofon

Mikrofony na sluchátkách jsou umístěny ve spodní části každého z nich a mohou se také pochlubit potlačením okolního hluku. Během mého testování fungovaly mikrofony dostatečně dobře na to, aby potlačily vnější hluk a přenášely čistý hlas během hovorů. To u konkurence v podobné cenové hladině není příliš pravidlem.

Baterie

Asus uvádí, že sluchátka nabízí až 27 hodin provozu, ovšem to je uvedeno v kombinaci s kapacitou pouzdra, které sluchátka dobíjí. Realita je spíše taková, že sluchátka vydrží hrát cca 4,5 hodiny se zapnutým ANC a zhruba o hodinu déle s vypnutím ANC. Přičemž pouzdro nabízí dalších cca 21,5 hodiny. Když už jsme u pouzdra tak to je schopno za pouhých 10 minut na USB-C nabíječce poskytnout další hodinu přehrávání. O bezdrátové možnosti nabíjení jsem psal už v úvodu a i teď musím říci, že to je skvělý benefit.

Za mě je jen škoda, že společnost Asus nepřispěla k prodloužení životnosti baterie funkcí automatického vypínání, kterou nabízí již mnou několikrát zmíněné JBL Quantum TWS. Ta totiž šetří baterii tak, že stačí vytáhnout sluchátka z uší, čímž se automaticky zastaví přehrávání a následně se po vrácení do uší opětovně obnoví.

Závěr

Za svou cenu do 2.000,- CZK lze jen těžko Asusu vyčítat funkce, které do sluchátek nepřidal. Naopak je třeba říci, že ROG Cetra True Wireless nabízí opravdu skvěle padnoucí moderní design, velmi dobrý zvukový výkon, dobré mikrofony a řadu funkcí, které vylepšují zážitek z používání, jako je bezdrátové nabíjení. A nenechte se mýlit, nejedná se jen o herní sluchátka, ale o univerzální sluchátka, která můžete pohodlně používat během celého dne.

PŘEHLED RECENZE
ASUS ROG Cetra True Wireless
95 %
Adam Jacik
Hráč, fanoušek technologií a rychlých aut. Hraji téměř vše na čem se dá.
recenze-asus-rog-centra-true-wireless-nejen-gamingova-tws-sluchatka<font size="3">ROG Cetra True Wireless nabízí opravdu skvěle padnoucí moderní design, velmi dobrý zvukový výkon, dobré mikrofony a řadu funkcí, které vylepšují zážitek z používání, jako je bezdrátové nabíjení. Nejedná se jen o herní sluchátka, ale o univerzální sluchátka, která můžete pohodlně používat během celého dne. </b> </font> + Zvukový výkon<br/> + Mikrofony<br/> + Bezdrátové nabíjení<br/> - Chybí Talk Thru<br/> - Aplikace Armory Crate by potřebovala vylepšit<br/> - Chybí funkce pro úsporu baterie<br/> </b> </font>

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno