Společnost Asus mi zaslala na test zajímavou herní myš s označením ROG Chakram X, která se pyšní oceněními reddot winner 2020 a Design Award 2020. Jsem velmi zvědav, zda jsou tato ocenění oprávněná a zda je myš schopna konkurovat zaběhnutým modelům jiných výrobců.

Balení a jeho obsah

Už samotné balení napovídá, že jste si pořídili něco opravdu speciálního, protože samotná krabice je opravdu robustní s magnetickou chlopní, takže je kocipovaná tak, abyste si ji chtěli vystavit do poličky a nechali si uvnitř zbylé příslušenství, kterého se uvnitř nachází skutečně spousta.  Kromě myši zde najdete přizpůsobitelný joystick, kabel USB-A to C, kryt joysticku, cestovní pouzdro, bezdrátový USB dongle, dva náhradní mikrospínače, prodlužovač bezdrátového dongle, odstraňovač spínačů a nutný papírový návod.

Specifikace

 • Velikost: 132,7 mm x 76,6 mm x 42,8 mm
 • Hmotnost: 128 g
 • Počet tlačítek: 11 (včetně kliknutí kolečka)
 • Hlavní spínače: ROG Micro Switch (70 M)/Omron D2F-01F (Japonsko)
 • Senzor: ROG AimPoint
 • Rozlišení: 100–36 000 CPI
 • Polling Rate: 250/500/1000/2000/4000/8000 Hz
 • Kabel: 2m oplétaný
 • Záruka: 2 roky

Design a funkčnost

Hned po vyndání zjistíte, že ASUS ROG Chakram X Wireless je skutečně pořádný kus hardware. Díky prvotřídním materiálům používaným společností ASUS jí dodávají pocit že se jedná o špičkové zařízení a působí tak velmi kvalitním dojmem. Myš má příjemný virtuální design, který pěkně ladí s RGB logem ROG, které lze snadno odstranit. Po funkční stránce si můžete přizpůsobit téměř jakékoliv tlačítko a dokonce i zcela odstranit joystick nebo jej nahradit za jinou variantu.

Přední strana Chakram X ukrývá USB-C konektor pro kabelové připojení a nabíjení myši, která jinak poskytne výdrž 4-5 dní při používání 6-8 hodin denně. Myš lze ale také nabíjet bezdrátově s jakoukoli Qi nabíječkou nebo můžete nabíjení zcela eliminovat při použití podložky ROG Balteus Qi.

Přečti si  Společnost Sony údajně provedla „hluboké škrty“ ve financování vývoje PS VR2

Čím se ROG Chakram X liší, je joystick na levé straně. Může být použit jako běžný joystick pro pohyb, ale musíte si s jeho konfigurací v ASUS Armory Crate trochu pohrát. Bohužel nemá joystick funkci tlačítka, což mě osobně lehce mrzí. Jeho největší využití najdete v MOBA hrách, kdy budete schopni posouvat obrazovku bez potřeby posouvání okraje.

Co se tlačítek týče, tak na ty je si třeba trochu zvyknout, zejména kvůli jejich umístění lehce dozadu, což je pro palec velmi nepohodlné a můžete ze začátku tápat. Může za to právě výše zmiňovaný joystick. Na druhou stranu můžete tlačítka tzv. svázat pro ještě větší produktivitu. Jak jsem psal tlačítka si můžete libovolně nastavit, včetně vlastního ovládání pro různé hry a úkoly. Integrovaná paměť navíc zajišťuje možnost uložit až 5 profilů, které lze měnit za běhu.

Podivně řešená je i změna DPI, kterou u jiných myší většinou obstarává jedno tlačítko umístěné za kolečkem, zde ale musíte zmáčknout dvě tlačítka současně, toto řešení už jsem v minulosti viděl a dodnes na něj nerad vzpomínám.

Co je třeba pochválit tak to jsou náhradní spínače, které Asus s myší dodává, nejednou se mi stalo, že se spínač myši vymačkal a ta musela do elektroodpadu, tady však máte k dispozici další dva spínače, takže stačí jen otevřít víko levého nebo pravého tlačítka myši, vytáhnout mechanický spínač a vyměnit jej za nový. Asus navíc spínače prodává i samostatně. Výměna je naprosto jednoduchá a vše je krásně magneticky přichyceno, takže i opětovné složení je velmi jednoduché a intuitivní.

Co se hrání a přesnosti týče, tak jsem při hraní neměl nejmenší problém s nepřesností, naopak myš byla vždy přesně tam, kde jsem potřeboval, Hráči jistě navíc ocení i fakt, že na rozdíl od jiných myší lze Chakram X nastavit tak, aby se nepřepnula do režimu spánku kvůli delší výdrži baterie a je tak stále v pohotovosti pro případnou akci, takže funguje stejně jako kabelová.

Přečti si  Záložní zdroj podceňuje většina českých gamerů: Riskují tím přerušení hry i poškození drahého vybavení

Software Armory Crate je velmi intuitivní a funguje přesně tak, jak očekáváte. Umožní vám vyladit Chakram X Wireless tak, aby přesně vyhovovala vašemu hernímu stylu. Zde by se mohl Logitech hodně učit.

Závěr

Asus ROG Chakram X čerpá z dlouholetých zkušeností společnosti Asus a obsahuje vše, co od ní hráči zejména MOBA her vyžadují a to zejména díky širokým možnostem přizpůsobení. Je navržena tak, aby vám sloužila po řadu let a to i hlavně díky vyměnitelným spínačům. Bohužel to je vše spojeno s vyšší pořizovací cenou, která se v době psaní recenze pohybuje něco málo přes 3 tisíce korun.

PŘEHLED RECENZE
Asus ROG Chakram X
95 %
Adam Jacik
Hráč, fanoušek technologií a rychlých aut. Hraji téměř vše na čem se dá.
recenze-asus-rog-chakram-x-herni-mys-s-joystickem<font size="3">Pokud hledáte skvělou herní myš, která by vyhovovala vašim potřebám, pak se podívejte na ROG Chakram X. Je vysoce přizpůsobitelná a má spoustu funkcí, které můžete použít jak pro hraní her, tak i pro práci, Daní však je vyšší pořizovací cena. <br/> <b> + Zajímavý joystick<br/> + Vyměnitelné spínače<br/> + Plně přizpůsobitelná<br/> + Bezdrátové nabíjení<br/> - Vyšší pořizovací cena<br/> - Nižší výdrž baterie<br/> - Pozice bočních tlačítek<br/> </b> </font>

1 komentář

 1. ASUS Rog Chakram pokládám za debilní myš. Nějaká synchronizace s programem Armoury Crate pomocí kterého by se měla nastavovat, v mém ASUS notebooku absolutně nefunguje.
  Příště ASUS teda jako rozhodně ne.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno