Lidstvo bylo vždy přitahováno neznámem. Ať už se jedná o mořské hloubky, nebo části země zmrzlé tak, že na nich většina živých organismů nepřežije. A do právě této zmrzlé země se vydává relativně početná expediční skupina za účelem vědeckého průzkumu. Ne všichni účastníci se z ní vrátí.

Kniha nám na úvod servíruje básně a úryvky z pera dalšího velkého jména, a to sice Edgara Allana Poe. Není tajemstvím, že se H. P. Lovecraft jeho díly často nechal inspirovat.
Už samotný fakt, že tento příběh byl inspirován románem Příběhy Arthura Gordona Pyma, který byl vydán roku 1838 a ten následně inspiroval H.P. Lovecrafta k napsání V Horách Šílenství, datum prvního vydání 1936 čteme nyní v adaptované verzi my roku 2023 je, no… poetický.

V horach

Kontrast velmi světlého obalu knihy a početných černých stran není jen proto, aby kniha více voněla tiskařskou barvou. Výprava profesora Williama Dyera se totiž potká s velmi temnými silami při své výzkumné expedici v bílé a nehostinné Antarktidě.

Přečti si  Screenshot BioShocku 4 unikl na internet

Jediný biolog výzkumné expedice je profesor Lake a jeho student Gedney. Zde mi Gó Tanabe vykouzlil úsměv na tváři, protože se očividně vizuálně inspiroval BBC seriálem Sherlock. Nu, posuďte sami.

Sherlock e1689611872801

Po nálezu organického rýhovaného vzoru v půdě, který profesor Lake identifikuje jako stopy po dosti vyvinutém, velkém a doposud nezařazeném neznámém organismu se výpravné týmy rozdělí. Profesor Lake vezme svůj tým dále směrem k jižnímu pólu letadlem, kde se jim podaří nalézt něco, co opravdu nečekali. Prehistorické, zubem času konzervované živočichy, kteří vypadají jako z jiného světa. Zevnějškem totiž připomínají spíše rostlinu, zatímco zevnitř živočicha.

Po ztrátě kontaktu s Lakem se expediční skupina profesora Dyera vydává na záchranou výpravu, jen aby objevili hrůznou podívanou, na kterou nás nalákal prolog knihy. Zbytky lidí a psů vystaveny i různě roztroušeny, naporcovány s precizností řezníka. Zdemolovaná je také základna včetně letadel. Nedaleko této spouště objevují muži profesora Dyera neznámý útvar ve tvaru hvězdice, který pod sebou skrývá nejedno temné tajemství.

Přečti si  Aliens: Fireteam Elite 2 - únik informací odhaluje změny

Kniha je tempem spíše pomalejší, což je dobré zvážit pokud jste lidé, co se u příběhů neobejdou bez dramatické akce. Stránky hutně osázené bublinami s textem jsou často střídány krásnými kresbami Antarktického prostředí a evokovaly ve mě pocit samoty a izolace. I proto je mi líto, že si Gó Tanabe nenašel trochu více času k tomu, aby nám hlavní postavy knihy více představil. Na základě toho bohužel musím konstatovat, že mi bylo mnohem více líto zabitých psů, než členů výpravy.

V Horách Šílenství H. P. Lovecrafta je kvalitní čtení. Krásné umělecké vyobrazení navodí mrazivou atmosféru i v těchto tropech. Pár bodů hodnocení ubírám hlavně kvůli tempu vyprávění, které mělo za následek, že jsem knihu odkládala častěji, než bych ráda.

Knihu můžete zakoupit zde, na další díl se můžeme těšit již v srpnu 2023.

Počet stran: 296

Vazba: Tvrdá

Překlad: Vít Ulman

Kresba a scénář: Gó Tanabe

Nakladatelství CREW děkuji za poskytnutí knihy k recenzi.

PŘEHLED RECENZE
Celkové hodnocení
recenze-go-tanabe-v-horach-silenstvi-hp-lovecraftaKvalitní čtení podpořené krásnou kresbou. Ideální dílo, se kterým můžete začít objevovat tvorbu H.P. Lovecrafta, zároveň však neurazí ani jeho stálé fanoušky.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno