Série Gran Turismo má velkou fanouškovskou základnu, ještě aby ne, vždyť vychází již dvacet let. O hře s podtitulem Sport jsme toho na webu v poslední době napsali spoustu. Ať už šlo o report z Launche v Bělé pod Bezdězem nebo o fotogalerii Press Kitu, který dorazil k nám do redakce. Jak se ale titul skutečně hraje se dozvíte v řádcích níže.

Při prvním spuštění se vám možná bude Gran Turismo Sport (dále jen GTS) zdát poněkud chudší. Tratí zde není mnoho a odemykají se vám postupně s vaší úrovní. Vozidel ve hře také není tolik, na kolik jsme zvyklí z minulých dílu či z konkurenčních her, ale i tak je to solidní arzenál okolo 160ti aut, který je podle mého dostačující.

GTS se rozhodlo jít docela jinou cestou než všichni jeho předchůdci. Singleplayerová část prakticky ve hře úplně chybí. Můžete sice v menu najít položku kampaň, ale jedná se spíše o celkový tutoriál, který má být vaší průpravou do světa multiplayeru. Právě na online části hry GTS staví své základy a cílem Polyphony Digital je, aby se ze hry stal plnohodnotný titul pro esport.

Jízdní model GTS není vůbec špatný, ačkoliv se nejedná o úplnou simulaci, trošku arkádovější styl hře sluší a je hratelnostně přístupný hráčům snad všech věkových kategorií. Vybrat si můžete ze třech přednastavených modulů podle obtížnosti. Nejjednodušší jízdní model vám bude ukazovat kdy brzdit, v jaké stopě se držet pro průjezd ostré zatáčky apod. Nejtěžší nastavení má pochopitelně vše vypnuto a vy si můžete užít výzvu více se podobající simulátoru. Co mi ve hře chybí, je však pocit rychlosti. I když jedete na okruhu s nadupanou károu a tachometr ukazuje hodnoty z kterých se vám točí hlava, ten pocit prostě chybí. V rychlosti 200 km/h má hráč pocit, jako by ve skutečnosti jel 80 km/h. Což může být pro leckteré fandy závodních her velkým záporem.

Přečti si  Hráči Apex Legends zjistili, že Revenant a Wraith se mohou dostat do trezoru World's Edge bez klíče

GTS obsahuje i splitscreen, který jistě potěší nejednoho hráče. Představa, že si sednete s kamarádem na gauč, rozděláte si pivko a celý večer soupeříte nezní vůbec špatně. Pravda, splitscreen trpí tím, že ubere trošku na grafickém zpracování, aby konzole stíhala, ale není to zas tak markantní zásah, aby jste si hru patřičně neužili.

Samozřejmostí GTS je i široká škála nastavení vozu. Brzdy, pneumatiky, aerodynamika a další. Navíc je velké plus, že hra obsahuje českou lokalizaci a vyhrát s nastavením si může i hráč, který nepatří k nejlepším angličtinářům. Pochopitelně si můžete ve hře nastavit vizuální změny automobilu i jezdce. Po dosažení páté úrovně máte možnost upravit vaší postavě helmu či kombinézu.

Na začátku jsem se okrajově zmínil o multiplayeru, pojďme se podívat tomuto módu na zoubek více zblízka. Hra více hráčů nabízí měření sil v různých turnajích. Každý týden se koná víkendový turnaj, který nabízí příjemnou výzvu. Polyphony Digital uzavřeli dohodu s FIA a právě tato automobilová federace má držet ochranou ruku nad turnaji a bude je považovat za regulérní součást reálných závodů. Za mě velmi motivační prvek, který i z vás může udělat uznávaného závodníka.

Přečti si  Na PC je k dispozici první Lady Dimitrescu Nude Mod

Součástí hry je i encyklopedie plná vyčerpávajících informací nejen o světě s vůní benzínu, ale je k prasknutí napěchovaná informacemi, co se v daný letopočet stalo. Jen tak namátkou, se můžete dočíst že v roce 1891 vznikl první film na světě. Nevím kolik hráčů si tohle muzeum projde, ale je to rozhodně příjemný aspekt hry.

Při návštěvě Launche jsme si mohli vyzkoušet i verzi pro VR. Možná je to mojí neschopností nastavit si headset tak, abych viděl ostře. Hra se mi nezdála graficky moc hezká, avšak pocit s jízdy společně s volantem byl skvělý. Hra okamžitě reagovala na jakýkoliv pohyb volantem a dokonce hráči ve VR zajížděli lepší čas než v klasické verzi.

Vizuální stránku virtuální reality jsme už probrali. A jak je na tom verze klasická? Řekněme nadprůměrně. Nejedná se o žádný velký skvost, z kterého vám budou oči přecházet, ale jsem si jist, že si dokážete plně užít trať při západu slunce. GTS vám do uší pustí kvalitní soundtrack, který se vám rozhodně protivit nebude, do toho uvěřitelný zvuk automobilů a okolního světa. Audio určitě neurazí.

Pro všechny bude jistojistě zajímavé sledovat rvačku o titul pro nejlepší závodní hru roku. Gran Turismo Sport není rozhodně špatnou hrou a v konkurenci s Project Cars 2 a exkluzivitou pro Xbox Forzou Motorsport 7 to bude zajímavý souboj o krále této disciplíny.

Vývojáři:  Polyphony Digital
Vydavatel: Sony Interactive Entertainment
Datum vydání: 18. říjen 2017
Cena digitální kopie: 1599,- Kč
Velikost hry: 42.99 GB
Platformy: Playstation 4 (recenze)

 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno