HyperX je znám pro své kvalitní produkty, zaměřené na hráče, jako jsou: klávesnice, herní myši, headsety a také mikrofony. S posledně jmenovaným nyní vstupuje i mezi streamery a tvůrce obsahu, protože v nabídce má nově i vůbec první XLR mikrofon s kardioidním snímačem. Mám to štěstí, že jsem mohl HyperX ProCast testovat.

Pokud to se streamováním, podcasty nebo tvorbou videí myslíte skutečně vážně, potom máte možnost sáhnout po USB mikrofonech jako je Quadcast, které svou práci odvádí velmi dobře, ale pokud chcete opravdu vysokou kvalitu záznamu vašeho hlasu, potom sáhnete po XLR mikrofonu, který ovšem vyžaduje další zařízení v podobě speciální zvukové karty nebo mixu.

20230103 160454

Technické specifikace

Snímač Pozlacený, externě polarizovaný kondenzátor
Připojení XLR (3pinový)
Impedance 160 ohmů
Citlivost -38 ± 3 dBV (1 V/Pa při 1 kHz)
Směrovost Kardioidní
Rozsah frekvencí 20 Hz – 20 000 Hz
Rozměry (výška x průměr) 210 mm x 55 mm
Hmotnost 376 gramů (mikrofon); 503 gramů (mikrofon + pop filtr + tlumič otřesů)

 

I když za tato zařízení zaplatíte více peněz, odměnou vám bude opravdu vysoká kvalita zvuku. XLR mikrofony používají jak zpěváci, podcasteři a streameři na vysoké úrovni. HyperX se svým modelem ProCast vytvořil skvělé zařízení, které je stejně profesionální jako ty od audiofilských značek.

Design a obsah balení

Designově zůstává výrobce věrný své linii a opět sází na tmavě černé tóny, stříbrné logo a červené detaily. Kromě samotného mikrofonu je součástí balení odnímatelný kovový pop filtr a odnímatelný držák proti otřesům, zbytek patří obvyklým letákům a manuálu.

Pokud jste doufali, že součástí balení bude i stojan na stůl nebo kabel pro XLR, tak vás musím vyvést z omylu. Na druhou stranu tyto věci si můžete zakoupit zvlášť v požadované kvalitě od řady výrobců.

Přečti si  Společnost Bandai Namco přiveze na Gamescom 2024 hry Little Nightmares 3 a Dragon Ball: Sparking!

20230103 155905

Provedení a kvalitě ProCastu není co vytknout. Mikrofon je celokovový a váží 376 gramů bez příslušenství. S uchycením tlumičů a pop filtrem je to dokonce přes 500 gramů, což hovoří za vše. Na rozdíl od černých pěnových pop filtrů je ProCast vybaven kovovým nasazovacím filtrem, který nezabírá tolik prostoru, ovšem o něco hůře eliminuje dýchání, nebo závan větru, jako klasický pěnový filtr.

Na zadní straně má mikrofon dvojitý závit pro připojení k ramenu s 3/8″ a 5/8″ závitem. Díky tomu jej přiděláte opravdu všude. Ve spodní části se připojuje 3pinový XLR kabel. Šestihrannými otvory v horní třetině lze pozorovat pozlacenou velkomembránovou kondenzátorovou kapsli mikrofonu. S výškou 209 mm a průměrem 55 mm patří tento mikrofon k těm větším.

Funkce a použití

Většina XLR mikrofonů je dodáváno bez jakýchkoli funkcí a v lepších případech na nich najdete jeden až dva přepínače. To je případ i HyperX ProCast, který je vybaven dvěma přepínači.

20230103 160000

  1. Přepínač zisku -10dB
  2. Přepínač horní propusti

První vám pomůže lépe vyladit úrovně hlasitosti a nabízí možnost snížit úroveň signálu o 10 dB., zatímco druhý sníží výstupní úrovně na 80 Hz o tři decibely pomůže snížit nežádoucí nízkofrekvenční zvuky. Oba trochu rozšiřují flexibilitu ProCast a zároveň umožňují připojenému USB rozhraní nebo mixu dělat těžkou práci.

Zvuk

Co se kvality záznamu týče, tak tu lze shrnout do tří bodů.

  • Vynikající dynamický záznam hlasu
  • Vysokofrekvenční odezva, přesvědčivá citlivost
  • Relativně náchylné na okolní hluk
Přečti si  Vyšlo DLC Avatar: Frontiers of Pandora – The Sky Breaker

ProCast se vyznačuje velmi jasným a čistým záznamem vašeho hlasu. Zvuk má úplně jinou kvalitu, než nabízí i dobrý mikrofon herního headsetu, jakým je například Corsair HS80, který má za mě nejlepší mikrofon na poli headsetů. Zvuk je celkově mnohem realističtější, protože není při vstupu nijak komprimován.

20230103 160405

I když žádný mikrofon nedokáže eliminovat veškerý hluk na pozadí, kardioidní kapsle v ProCast funguje velmi dobře, ale přeci jen zvuk zezadu nebo boku jako je klapání klávesnice nebo cvakání myší projde do nahrávky. A proto i zde tak platí, že pokud chcete tvořit kvalitní obsah, budete potřebovat klidné a nerušené místo. Samozřejmě máte spoustu možností jak svůj vstup dále upravit například pomocí filtrů v OBS nebo Audacity.

Během dvou týdnů, které jsem s ním strávil, jsem ho otestoval jak jen se dalo a kde se dalo od OBS, přes Discord po konferenční hovory v Teams.

Celkově

HyperX ProCast XLR je vysoce kvalitní mikrofon s perfektní kovovou konstrukcí, kde je jasně vidět kvalita zpracování. Vyznačuje se přesvědčivým dynamickým zvukem, kde si můžete nastavit úroveň vstupního signálu a snížit vstupní nízkofrekvenční zvuk. Nevýhodou je však poněkud vyšší pořizovací cena a nutnost dokoupení dalšího příslušenství jako je rameno, XLR kabel a mix nebo externí zvuková karta. Ovšem pokud to s tvorbou obsahu myslíte opravdu vážně chcete produkovat vysoce kvalitní záznam, potom by měl být HyperX Procast ve vašem hledáčku velmi vysoko.

PŘEHLED RECENZE
HyperX ProCast
90 %
Adam Jacik
Hráč, fanoušek technologií a rychlých aut. Hraji téměř vše na čem se dá.
recenze-hyperx-procast-profesionalni-mikrofon-za-premiovou-cenu<font size="3">HyperX ProCast XLR je vysoce kvalitní mikrofon s perfektní kovovou konstrukcí, kde je jasně vidět kvalita zpracování. Vyznačuje se přesvědčivým dynamickým zvukem, kde si můžete nastavit úroveň vstupního signálu a snížit vstupní nízkofrekvenční zvuk. Nevýhodou je však poněkud vyšší pořizovací cena a nutnost dokoupení dalšího příslušenství <br/> <b> + Skvělá konstrukce<br/> + Čistý a plný záznam zvuku<br/> + Přepínače pro úpravu úrovně vstupního signálu<br/> - Vyšší cena <br/> - Neobsahuje kabel ani stojan<br/> </b> </font>

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno