Studio Frontier po třech letech vydává druhý díl budovatelské strategie s dinosaury Jurassic World Evolution 2 a já měla šanci ho pro vás otestovat.

Recenzovaná verze: PS4 Pro

Pamatujete si někdo Baladu o Allosaurovi? Já ano, zažehlo to ve mě lásku k dinosaurům, i proto jsem sáhla všemi deseti po budovatelské strategii Jurassic World Evolution a nyní jsem se pustila i do očekávaného pokračování. Podařilo se v druhém díle napravit neduhy prvního dílu? Pojďte si o tom níže přečíst.

Čtyři do tanga? 

Hra se dělí na čtyři části- Story Mód, Challenge, Chaos Theory a Sandbox

  • Sandbox- Pokud se hned ze startu chystáte pustit do Sandbox módu (volné stavění), asi vás nepotěším, abyste si odemkli jak dinosaury, jejich genetické mutace, tak různé budovy a atrakce, musíte první splnit všechny výzvy a včetně story módu, což zabere dlouhé desítky hodin. Ale nebojte se, nuda to není.
  • Story mód- Funguje jako rozsáhlý tutoriál a trvá zhruba sedm hodin. Zavede vás přímo na konec posledního Jurassic World filmu, ale nemusíte se bát pokud jste film neviděli, vše vám vypravěči z řad herců jako Bryce Dallas Howard nebo Jeff Goldblum vysvětlí… tedy pokud umíte anglicky, hra nemá českou lokalizaci. Vaším prvním úkolem je pochytat volně-žijící dinosaury a zprovoznit výzkumnou stanici.  Zde bych uvedla svou první chválu, manuální uspávání dinosaurů je mnohem, mnohem lepší než v předcházející hře. Můžete mířit a řídit vrtulník naráz, šipky létají tam kde mají a na většinu dinosaurů stačí dvě.
  • Chaos Theory- Co kdyby jste se ocitli ve filmu, ale jako šéf parku, či ruka Boží? Víte že přijde bouře a víte, že T-Rex půjde na procházku? Tak co uděláte, aby jste tomu zabránili?
  • Challenge/Výzva- Jak už název napovídá, jedná se o herní mód, který z vás vyždímá to nejlepší. Málo peněz, nároční návštěvníci parku, zlí dinosauři. Jestli jste „try hard“, tohle vás bude bavit, mě to bavilo. Za splnění se vám odemykají barevné mutace dinosaurů.

Máme tedy dinosaury, co teď s nimi? 

Začít by jsme měli s ubytováním. V tomto ohledu se pár věcí změnilo, různí dinosauři mají různé potřeby, co se prostoru, vody a lesů týče, novinkou je však přímé vypsání druhů, se kterými se dinosaurus snese a se kterými už ne, a že je těch druhů ve hře opravdu hodně, až 88. Nemusí to nutně znamenat že spolu budou nesnášenliví spolubydlící bojovat, ale snižuje to jejich pohodu a způsobuje to tedy různé výstřelky jako rozbíjení plotů a pojídání hostů. To samé platí u dinosaurů, kteří jsou společenští, ale vy je držíte v samotě. Nešťastný dinosaurus= pohroma pro park.

Přečti si  Splinter Cell Remake by mohl obsahovat technologii, která umožní nepřátelům detekovat hráče pomocí Ray-Traced Reflections

Velmi bych v příští hypotetické hře uvítala lepší možnost kreativního vyžití pro hráče, svobodu umisťovat si stromy a kameny (klidně i po jednom) kam chci, ovlivňovat hloubku vody, dělat vodopády. Vždyť něco takového nabídlo už i stařičké Zoo Tycoon 2.

Nepapají, žerou

Další velkou změnou je způsob krmení dinosaurů, nyní býložravce nemusíte krmit, ale musíte jim přizpůsobit rostliny ve výběhu tak, aby odpovídaly jejich požadavkům. Sice to šetří čas všem ošetřovatelům, nicméně po vizuální stránce to body spíše ubírá, často se totiž stane, že budete mít ve výběhu jehličnaté stromy, vedle nich palmy a to vše třeba ještě na písku. U masožravců je potřeba sledovat, zda-li mají dostatek lovné zvěře (kozy) ve výběhu a také nepodceňovat čistotu jejich krmišť, je to totiž rodiště pro různé nemoci.

Dinosauři také nově obývají teritoria ve svém výběhu, to znamená, že veškeré jeho potřeby musí být splněny v daném teritoriu, což nutně nemusí být celý výběh. Zajímavý nápad, ale chtělo by ho doladit. Stávalo se mi, že jsem měla obrovský výběh, ale dinosaurus nebyl ani tak spokojen, protože mu prostě bylo líno se projít o kousek dál a najít tu svou trávu na pasení, které tam měl jinak dostatek.

Náš zákazník, náš pán

Také zákazníci jsou ve hře různí, někteří jsou dobrodružní, ti mají rádi různé vyjížďkové atrakce, jiní zase bohatí, co rádi utrácejí a navštěvují akvária, kina, muzea. Mají také rádi hotely s výhledem na dinosaury, kdo by neměl. Pak jsou tady ti normální, kterým je vše tak nějak jedno. Pro top hodnocení parku je potřeba všechny jejich potřeby naplňovat stavbou od nich žádaných budov. Jo a také se nesmí zapomenout na toalety, kdo by se nepo…. při pohledu na dinosaury, že ano.

Věda dnes je technologie zítra 

Vědci, které si nyní musíte po jednotlivcích najmout, mají každý individuálně různě vysokou kvalifikaci v celkem třech oborech- genetický výzkum, technický výzkum a zdraví dinosaurů. Pomocí těchto zaměstnanců pak provádíte výzkumy nemocí, genetiky a nových budov, jak už název kvalifikací napovídá. Posíláte je také na výkopové práce pro nový genetický materiál, starají se o líhnutí dinosaurů ve vašem parku a také je léčí v případě úrazu či nemoci. A pokud je nenecháte si odpočinout v jedné ze zaměstnaneckých budov, můžete se dočkat i sabotáže ve formě otevřených bran výběhů dinosaurů, nic totiž nekřičí „Jsem unavenej“ více, než pár sežraných hostů.Strom výzkumu je relativně jednoduchý k pochopení. Požadavky pro povolení výzkumu jsou uvedeny vpravo dole u každého konkrétního odvětví včetně nejnižších nutných vědeckých schopností, které jsou pro onen úkon potřeba.

Přečti si  Kingdom Come: Deliverance 2 je dvakrát větší než původní hra a má dvě mapy a obsahuje systém reputace

Je libo Nessie nebo Pterodaktyla? 

A tady přichází mé velké zklamání, na vodní a létající druhy jsem se velmi těšila, jen abych se jim později u hraní cíleně vyhýbala. Vodní nádrže jsou prostě nuda, jsou jakési spojené kruhy, které vás hra navíc nenechá postavit jinak než zvláštně nakřivo. Nemůžete je nijak vyzdobit třeba kameny nebo vodními rostlinami, zvířata ve vodě téměř nejdou vidět.

Co se stavby voliér týče, také to nejde jinak než buďto podélně, nebo nakřivo. U těch si alespoň můžete výběh jakž- takž upravit, nicméně jsou velmi, velmi zabugované!Jurassic World Evolution 2: How To Unlock the Lagoon Enclosure

Bugy, bugy, bugy! 

Hra se mi dostala do ruky více než měsíc po jejím vydání, očekávala jsem tedy, že by měla být více méně bez bugů, hlavně tedy těch, co dosti kazí herní zážitek. Bohužel jsem se mýlila. Ošetřovatelé, kteří nemohou najít cestu do výběhu, i když je normálně přístupný je jeden z těch otravných, naštěstí ne tak častých. Velmi častý na druhou stranu byl ten, kdy ošetřovatelé nedělali nic, nekontrolovali stavy dinosaurů u přidělených výběhů, nad dinosaury tak byl nonstop znak dalekohledu, a to se dělo i když jsem měla několik ošetřovatelských týmů a nikdo z nich neměl přidělené více než dva výběhy. Nejotravnější byl ovšem ten bug, který přilepil dinosaury na místě dokud nepošli hladem a nešlo s nimi vůbec nic dělat. Tato chyba se v mé verzi hry nejčastěji objevovala právě u létajících dinosaurů, proto jsem se jim vyhýbala jako čert kříži. Když se snažíte plnit úkoly a dosáhnout nejvyššího hodnocení parku, tedy pěti hvězd, welfare dinosaurů je dosti důležitá složka ovlivňující ono hodnocení.

Abych to tedy shrnula, nahráno mám asi 40 hodin. I přes všechny problémy zmíněné výše si myslím, že je to opravdu decentní hra. Teď jen aby vyšel pořádný patch.

Vývojáři: Frontier Developments

Vydavatelství: Frontier Developments

Datum vydání: 9.11.2021

Česká lokalizace: Ne

Platformy: PS4, PS5, Xbox One, XSX/S, PC

PŘEHLED RECENZE
Grafika
8
Zvuk / Spundrack
5
Příběh
5
Hratelnost
6
Zábava
7
Herní doba
9
recenze-jurassic-world-evolution-2-zivot-si-vzdy-najde-cestuJurassic World Evolution 2 je sice lepší než předchozí díl, nicméně se stále velkým prostorem pro další zlepšení, na kterých vývojáři z Frontier budou muset zapracovat.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno