První díl ze série Judgment se na světlo světa dostal již v roce 2019. Příběh Yagamiho, právníka, ze kterého se kvůli nepřízni osudu stal soukromý detektiv, byl dle mých slov v tehdejší recenzi jednou z nejvíce přehlížených a podceňovaných novinek roku. Vývojáři ovšem nelenili a kromě přípravy Lost Judgment, kterému se dnes podíváme na zoubek, si našli i čas port prvního dílu pro konzoli PlayStation 5.

Recenzovaná verze: PlayStation 5

Že se v Kamurocho a Yokohamě skrývá neskutečné množství potenciálu nám studio Ryu Ga Gotoku dokazuje již dlouhé roky. Poprvé nás do tohoto “přátelského” kraje zavedla série Yakuza už v roce 2005, kdy se životní epocha Kiryu Kuzumi dostala na konzole PlayStation 2. I detektiv Yagami Takayuki se zde cítí jako doma. Od jeho úspěšného odhalení a usvědčení viníků masových vražd z předchozího dílu ovšem uběhla již nějaká doba a žít z jednoho úspěchu se nedá věčně. Se svým parťákem Kaito Masaharu tak obrací každou korunu a berou jakýkoliv případ se jim namane. Doslova jakýkoliv.

V Kamurochu umírají lidé, ale je důležité určit si priority

Lost Judgment je rozdělen do dvou příběhových segmentů. První, řekněme hlavní příběhová linie, se odstartuje v momentě, kdy je Akihiro Ehara zadržen na vlakovém nádraží a obviněn ze sexuálního obtěžování. O tři dny později je v Yokohamě nalezeno tělo v pokročilém stavu rozkladu. Během svého slyšní se Ehara o nalezeném těle zmíní. Tato skutečnost roztáčí kolotoč zapeklitých událostí, které později ovlivní celou hru. Yagami mezitím řeší na oko banální případ šikany na jedné z vysokých škol, když mu v tom momentě zazvoní telefon s žádostí o prozkoumání Eharova případu. Vše do sebe začne pomalu, ale jistě zapadat a my se náhle ocitáme v oku hurikánu, který nám do hry nepřihrají jen nové postavy a prostředí, ale především detektivní zápletku, za kterou by se nemusela stydět ani Agatha Christie.

V pořadí druhá, dejme tomu vedlejší příběhová línie, se odehrává převážně bokem hlavní dějové linie a vyniká zde legendární smysl pro humor, který je jedním z faktorů velké popularity her od studia Ryu Ga Gotoku. Učíme tančit nezbedné školačky, stane se z nás profesionální fotograf, závodíme s drony nebo stavíme bojové roboty. Oba hlavní segmenty toho mají hodně co nabídnout a o dostatek obsahu se zde určitě bát nemusíte.

Přečti si  Forza Horizon 5 bude „jednou z lépe vypadajících her“ na Xbox One

Pochválit musíme i skutečnost, že se se vývojáři nebojí opřít i do dospělých témat, ze kterých by se některým vývojářům rozklepala kolena. Příběh tak působí velmi solidně, dospěle a přitom poskytuje i dostatečný nadhled.

Yagami na řešení životního příběhu nebude sám. Zdatně mu budou sekundovat jeho přátelé a k dispozici bude mít i všemožné technologie, z nichž můžeme zmínit například detektor signálu, hlukové Amp nebo Buzz Researcher. K dispozici budete mít i detektivního pesana, jenž vám nebude pomáhat jen řešit zapeklité hádanky, ale svou packu k dílu přiloží i během soubojů s nepřáteli. Jednou z novinek je přeprava našeho hrdiny na skateboardu. Ano, čtete správně. Šikovné prkénko nám nebude sloužit jen jako super cool dopravní prostředek, ale ve hře naleznete i specializované skateparky, kde můžete s Yagamim vystřihnout nějaký ten kick-flip.

Kromě bystré detektivní mysli vám v cestě za vyřešením případu budou tu a tam muset pomoci i vaše pěsti. K dispozici máme tři bojové postoje, které nám pomohou se vypořádat se všemi darebáky.

  • Postoj hada

Tento soubojový styl je v Kamurochu velkou novinkou. Hodí se především při roztržkách s větším počtem nepřátel, kdy jejich vynaloženou energii využíváme proti nim samotným.

  • Postoj jeřába

Bojový postoj pojmenovaný podle jednoho ptáka z čeledi jeřábovitých je fanouškům Judgmentu jistě dobře známé. S tímto postojem není problém jedním kopem zasáhnout více nepřátel naráz a nikoho si tak nepřipustit k tělu.

  • Postoj tygra

Pokud hledáte způsob, jak k zemi poslat nějakého velkého mameluka či jiného silnějšího nepřítele, bude se vám jistě hodit postoj tygra. Proti většímu počtu nepřátel vám ale budou tygří drápy k ničemu.

Někdy se vám ovšem stane, že někdo z vašich nepřátel rozpozná váš niterní oheň a dá se na úprk. Vrací se tak mechanika pronásledování, kde vám jistě přijde vhod vylepšený systém parkouru. Ten se ale hodí i v méně akčních pasážích hry, kdy přijde řada na prozkoumávání okolí.

Pokud si nedáte pozor, tak se vyšetřování vydá zcela jiným směrem

Pokud se vám souboje či služba spravedlnosti dočasně znechutí, tak si můžete čas zpříjemnit jednou z hromady miniher. Těch je zde opravdu hromada a nechybí osvědčené SEGA herny, kde naleznete množství herních automatů. Maze Hunter 3D, Secret Commando, Penguin Land… k dispozici je i celá původní verze Alexe Kidda in Miracle World. Své přátele můžete vyzvat i v některých PvP hrách jako je Virtua Fighter 5 nebo Sonic the Fighters. Ne všechny mimodetektivní aktivity jsou videohry a vyzkoušet si tak můžete i casino, šipky, virtuální realita, Mahjong nebo třeba golf.

Přečti si  It Takes Two se prodalo 3 miliony kusů

Stejně jako předchozí díl, tak i Lost Judgment nabízí velké množství nastavení, a to i v případě obtížnosti. Ze hry si tak můžete udělat fatální hardcore záležitost nebo obtížnost snížit tak, aby si výborný příběh užili doslova všichni.

Jak jste si mohli již ze screenshotů povšimnout, tak hra vypadá skvěle. Už obličeje samotných protagonistů hovoří za vše. Hru jsme testovali na konzoli PlayStation 5, která hra přednáší ve 1440p, a to při 60ti fps. K dispozici je i možnost hrát ve 4K/30 fps. Konzole starší generace jsou na tom o poznání hůře a základní verze nabízí rozlišení 900p a PS4 Pro se může pochlubit s 1080p. Obě verze hru zvládají při 30ti fps. PlayStation 5 také těží z rychlého SSD, díky kterému se do hry dostanete za 8 sekund.

Lost Judgment využívá i funkce ovladače DualSense. Ten se ovšem při hraní moc nezapotí a jeho funkce jako haptická odezva a adaptivní spouště se do akce dostávají jen zřídka. A to je škoda.

Dlouho jsem přemýšlel nad tím, co mě z celé hry oslovilo nejvíce. Hra působí jako pevný celek a dohromady vše šlape přesně tak, jak má. Od napínavého příběhu s úchvatnou výpravou, přes zábavné a intuitivní ovládání, až po úžasné vedlejší aktivity. Lost Judgment je bezesporu jednou z nejlepších her letošního roku a bude velmi zajímavé sledovat, zda si existence tohoto Must-Have titulu konečně všimnou i trhy, jako je ten náš, které o sérii Yakuza, potažmo Judgment, dosud nejevili přílišný zájem.

Vývojáři: Ryu Ga Gotoku

Vydavatelství: SEGA

Datum vydání: 24. září 2021

Platformy: PlayStation, 4 a 5, Xbox Series X/S a Xbox One

Česká lokalizace: Ne

PŘEHLED RECENZE
Grafika
9
Zvuk / Soundtrack
7
Příběh
10
Hratelnost
8
Zábava
10
Herní doba
10
Rádoby arogantní pseudo-hráč, který miluje svého psa a první napití z minerálky. Najdete ho na Facebooku, Twitteru, Instagramu nebo jako iiiMoryTheory na Twitchi.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno