Spider-Man od vývojářů z Insomniac Games přilétl na konzole PS4 už v roce 2018. Titul za necelé čtyři roky dpstal k hlavnímu příběhu tři rozšiřující DLC, vyleštěnou remastered verzi pro PS5, řekněme jakýsi spin-off s Milesem Moralesem. Nyní toto impozantní dobrodružství vychází i na PC. Dalo by se říci, že překvapivě. 

„Nikdy, nikdy nevyjde na PC, něch sa to všici zapamatují“ 

Hry Marvel’s Spider-Man i remasterovaná verze byly výhradní exkluzivitou Sony pro systémy PlayStation. Upřímně by mě nikdy nenapadlo, že se budu moci houpat na pavučinách napříč New Yorkem také na PC. Avšak Spider-Man není jediným případem, kdy došlo – i přes jistou nevoli fanoušků – k vydání na další platformy. Vzpomeňme například na Days Gone nebo God of War. Takže slovy klasika, můžeme o tom diskutovat, můžeme s tím i nesouhlasit, ale to je tak vše, co s tím můžeme dělat. A osobně nevidím důvod, proč by si fanoušci nemohli užít Spideyho i na svém herním železe.  

Mezi PlayStation hráči se asi najde málokdo, kdo by hru a její příběh neznal. Zmiňme jen, že Marvel’s Spider-Man Remastered vypráví příběh Petera Parkera, který dostane za mříže nikoho menšího než cvalíka Wilsona Fiska alias Kingpina. To však paradoxně vedlo k vypuštění ještě větší hrozby a prvotní opojení z úspěchu je v… prachu.  

Příběh je napsaný opravdu mistrně. V hlavní kampani narazíte na celou řádku známých padouchů, mezi nimiž nechybí například Shocker, Scorpion a vaším šéfem a přítelem není nikdo jiný než Otto Octavius. Znalci spider-manovského loru asi už tuší, jak to bude později vypadat. Ale klidně se může najít někdo, kdo se s tímto dílem ještě nesetkal, takže bez dalších spoilerů, přátelé.  

Akční adventura staví především na hutném a poměrně dlouhém příběhu, do kterého jsem se i po těch letech s chutí pustil znovu. Podíl na tom má špičková vizuální stránka i dabing postav. Na tomto poli mají počítače nespornou výhodu a k dispozici máte širokou škálu možných vizuálních efektů a vylepšení, a to včetně podpory širokoúhlých monitorů. Emoce a nálady postav můžete vyčíst z každého záchvěvu svalu na obličeji a takřka v každé replice, což bylo ostatně ceněno už na PS4 verzi.

Je pravdou, že s využitím výkonu moderních grafických karet, RTX a Ray-Tracingu je Marvel’s Spider-Man Remastered na pohled skvostný. A to jsem hrál na jen na 15.6palcovém displeji. Už tak dlouhou herní dobu natahují vedlejší mise a úkoly v podobě čištění města od zločinů, luštění hádanek, mlácení pouličních gaunerů, hledání batůžků… Jak herní plochu posetou ikonkami nenávidím, tak tady jsem si vedlejší náplň velmi oblíbil a v některých případech až hltal – například pátrání po Felicii Hardyové alias Black Cat. Svůj podíl na tom, že mě vedlejší aktivity neprudí, má i to relaxační houpání po sítích ulicemi města, nepopírám.  

Nažer se pavučin, holomku 

Přestože hra obsahuje řadu hádanek a menších puzzlíků, odemykáte nové obleky, schopnosti, pavoučí vynálezy a zlepšujete se pomocí získaných zkušeností a bodíků, je hra Marvel’s Spider-Man Remastered především akční hrou.  Spíďa má v repertoáru slušnou řádku pohybů a kombíček. Bojový systém a ovládání obecně je to, co bylo nutno při přechodu na PC velmi citlivě zvážit. Přece jen klávesnice není gamepad. Hned na úvod musím zmínit, že jsem výhradně konzolový hráč, takže od počátku jsem s ovládáním bojoval.

Už po příchodu do Fisk Tower jsem poprvé uviděl neblahou obrazovku. A pak ještě znova a znova…ale řekněme, že za první hodinku jsem se s rozložením kláves jakž takž sžil a byl jsem schopen si hru i užít. Osobně pro mě souboje s bossy byly o něco větší výzvou, průlety městem nebyly tak elegantní, speciální údery na pro mě nestandardních klávesách se špatně hledaly apod. Chce to zkrátka cvik a trpělivost zvyknout si na ten správný prstoklad. Částečně jsem využil také možnost nastavení kláves a některé pohyby si upravil dle svého. Třetí možností, jak se popasovat s ovládáním, je možnost zapojit ovladač DualSense z PlayStationu 5.

V takovém případě se hra hraje opravdu parádně, ale je jasné, že toto není ani zdaleka cesta pro každého. V každém případě ale hodnotím podporu tohoto ovladače jako plus. Zvlášť, když se v době recenzování třeba stěhujete a nemáte stůl, kam byste dali myš…no nic, dál… Vezměme také v potaz, že Spider-Man má po ruce spoustu udělátek. Jejich efektivní užívání při boji s početnou přesilou vyžaduje už jisté zkušenosti. Nejhorší možností je typ ovládání střídat. Buď začněte na klávesnici a myši, nebo na PS5 ovladači.  

Osobně závidím všem, kteří hru Marvel’s Spider-Man Remastered ještě neznají a budou se moci poprvé ponořit do tohoto světa. Vychutnat si poprvé vše, co titul nabízí, příběhová DLC, vedlejšáky, skvěle napsané postavy, které se na ploše cca 17 hodin hlavní kampaně objeví.  

PC hráči se mimo to mohou díky přesunu na PC těšit na vylepšení výkonu Ray-Tracingu, vylepšení a opravu odrazů a odlesků. Dále lepší výkon DLSS nebo optimalizaci paměti a vylepšení výkonu při hraní na Steam Decku. Při zapojení ovladače DualSense je samozřejmostí využití haptické odezvy. Vše doplněno fantastickým soundtrackem.

PŘEHLED RECENZE
Marvel’s Spider-Man Remastered - PC
9,5
Pisálek, kulturista teoretik, cimrmanolog, aspirant agentury Hurvínkovo spasení a hráč s mizernou muškou, která se za ty roky rozhodně nezlepšila. Nejlepší hra? Agent Mlíčňák.
recenze-marvels-spider-man-remastered-staronovy-pavouk-na-pc<font size="3">Tato hra zkrátka nestárne, a přestože čtyři roky jsou na herní scénu už docela dlouhá doba, stále je to moderní titul, precizně upravený pro specifika počítačů/notebooků. Stejně jako konzolový předchůdce de facto nemá chyby - byť by se určitě něco našlo, ale já jsem na nic významného nenarazil. Hratelnost je komplexní, obsahuje intenzivní bojové pasáže, puzzly, jemný stealth a haldu vedlejších aktivit. Vše vyšperkované tak, jak to známe z konzolové verze. Marvel’s Spider-Man Remastered by si měl zahrát i ten nejvěrnější fanoušek DC a odpůrce Marvelu v jedné osobě, to je bez debat. <br/

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno