V dnešní době asi žádný z mladších PC hráčů neuvažuje o tom, že by si zakoupil, nebo nechal sestavit PC bez prosklené skříně a RGB prvků, které se stali v oblasti gamingu normou. I proto společnost Patriot vylepšuje svou oblíbenou řadu pamětí Viper Steel o model s RGB osvětlením, aby tak splnil nároky hráčů, kteří si kromě výkonu potrpí právě na vzhled.

Vzhled

Už na první pohled se nové Viper Steel RGB od své standardní verze značně liší, Design pamětí byl významně přepracován a název Steel tak u nových pamětí lehoulince postrádá smysl. Ptáte se proč? Nové paměti již nejsou vyvedeny ve své typické stříbrno-šedé matné barvě s lesklým stříbrným logem uprostřed, ale jsou vyvedeny do matné černé barvy se zlatým logem uprostřed. Tuto změnu pochopíte v okamžiku, kdy paměti vložíte do PC a zapnete jej Okamžitě zjistíte že paměti jakoby splynou s ostatními komponenty a dají vyniknout RGB osvětlení, které je umístěno na hřbetu hliníkového chladiče. Zajímavostí je, že i přes integrované RGB osvětlení mají paměti na tloušťku pouhých 6mm, takže se pohodlně vejdou vedle většiny chladičů CPU a bude kolem nich dostatečně proudit vzduch.

RGB

RGB osvětlení je u Viper Steel RGB velmi kvalitní a pouhým okem lze konstatovat, že si s ním dali u Patriotu opravdu záležet, protože přechody barev jsou velmi hladké a plynulé, to naznačuje, že Patriot dokázal do malého prostoru vměstnat poměrně hodně diod. Ovládání osvětlení se provádí pomocí synchronizačních nástrojů od velkých čtyř prodejců základních desek. Paměti jsem testoval na desce Asus Prime Z390 se systémem Aura, kde fungovali naprosto perfektně. Výrobce uvádí, že fungovat budou také s ASRock Polychrome, MSI Mystic Light a Gigabyte Fusion.

Přečti si  Nové gameplay záběry z MotoGP 21

Technické specifikace

Pokud jde o specifikace modulů, Patriot nabízí celou řadu možností. Sada, kterou máme k testování, je 16 GB (2×8 GB) s nastavenou specifikací 3600 MHz při časování 20-26-26-46 a 1,35V. Samozřejmě s podporou XMP 2.0, ale jen s jedním profilem. Sada používá paměťové integrované obvody SK Hynix „ AFR “ s kódem modelu H5AN8G8NAFR-VKC . Tyto čipy jsou nasazeny v konfiguraci dvou řad pro každý z 16GB DIMM.

Jak jste si asi všimli, tak paměti neoplývají žádným extrémním časováním, ale stále disponují solidní frekvencí 3600 MHz. Velmi jsem se tedy těšil na to jak se to projeví v celkovém srovnávacím grafu.

Test

Paměti jsem testoval na sestavě:

  • Procesor: Intel I5-9600K s taktem 4300 MHz
  • Základní deska: Asus Prime Z390
  • Grafická karta : Gigabyte RTX 3080
  • Systémová jednotka : Transcend MTE220S, M.2 2280, PCIe Gen3 x4 NVMe
  • Chladič CPU : Be Quiet! Pure Rock
  • Operační systém : Windows 10 Pro 64-bit.
Přečti si  Série OlliOlli hlásí velkolepý návrat

Paměti byly testovány programem AIDA64

Jak si můžete sami povšimnout na grafech výše, tak Viper Steel RGB ve verzi 3600 MHz mohou směle konkurovat stájovým pamětem s označením BLACKOUT, které mají o poznání nižší časování. Jediné, kde paměti výrazněji zaostávají je kopírování, ale ve výsledku se nejedná o kdovíjak dramatické hodnoty, které by vás při hraní her jakkoliv limitovali. Naopak hráči spíše ocení hodnoty naměřené při čtení, které jim dají dostatek prostoru a ještě dovolí provádět další operace na pozadí.

Pokud jde o přetaktování, tak paměti mě pohodlně pustili na 3 800MHz a při navýšení napětí na 1.38V jsem se stabilně dostal až na 4 000MHz, navíc beze změny časování, což je velmi parádní výkon. Pokud se nehodláte honit za vysokými frekvencemi, ale se chcete vydat spíše cestou úpravy časování, pak se nemusíte bát nastavení: takt 3 600 MHz s napětím 1,40 V s časováním 16-19-19-43.

Díky tomu všemu jsou pro mě Patriot Viper Steel RGB osobním favoritem mezi všemi dosud testovanými pamětmi tohoto výrobce.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno