Od dopadu asteroidu 99942 Apophis, který v roce 2029 zpustošil planetu Zemi, uplynulo již 136 let a svět se snaží postavit na nohy. Náš region se rozdělil na 6 oblastí, z nichž je každé ovládáno frakcí, která chce všechny ostatní (včetně vás) zabít, utrhat končetiny a pak zabít znovu. Je to bláznivý svět tenhle Wasteland, ale my si zvykneme.

Testovaná verze: PlayStation 4 Pro

První Rage spatřil světlo světa v roce 2010, kdy vyšel pro mobilní zařízeni s operačním systémem iOS. Až o rok později se jej dočkali hráči na PC a konzolích PlayStation 3 a Xbox 360. Kritiky oceňovaný díl se dočkal svého sequelu. Rage 2 už není čistokrevným výtvorem studia id Software, ale svou špetku talentu na tomto projektu nechali i vývojáři z Avalanche Studios, které můžete znát z her jako Just Cause 4 nebo Generation Zero.

GamePress.cz varuje: Vizuální podobnost s autorem článku je čistě náhodná.

 

Již nějakou dobu před vydáním se začalo proslýchat, že mapa Rage 2 nebude patřit mezi ty největší otevřené světy, které nám v dnešní době open-world hry nabízí. A vskutku, mapa není tak velká, jak by si většina hráčů přála, ale o žádný malý kamrlík se také nejedná a přejet Wasteland z jednoho konce na druhý vám několik minut zabere. Pokud máte peníze, čas a energii na tvoření her s otevřeným světem, měli byste být schopni svým hráčům doručit zajímavý a poutavý příběh, za který budou hráči ochotni zaplatit. Za přibližně 25 hodin, které jsme ve hře strávili, jsme takový příběh nenašli. A to jsme se koukali pod každý kámen.

General Cross, škarohlíd, kterého jsme na věčnost na konci prvního dílu, není tak úplně pod drnem. Naopak, docela se mu dařilo a v podzemí tajně budoval svou novou armádu, se kterou chce nám a našim přátelům dělat velmi nepříjemné věci. Jak se s jeho úmysly popasujete je jen na vás. Sami na to ale nebudete a záda vám bude krýt několik dalších příběhových postav, z nichž za zmínku stojí asi jen Dr. Kvasir, kterému svůj hlas propůjčil Neil Ross. Ostatní postavy jsou sice tu a tam vtipné, ale jejich charaktery nepatří mezi nejpůsobivější a jejich osudy zapomenete velmi brzy poté, co Rage 2 vytáhnete z mechaniky.

 

Přečti si  Warzone Season 3 Combat Pack je zdarma k dispozici pro předplatitele PlayStation Plus

Dohrání příběhové linie vám zabere 5 až 9 hodin v závislosti na zvolené obtížnosti. Hra nás ale nejednou nutila se věnovat i vedlejší úkolům, které jsou často velmi repetitivní až otravné a nenápadně tak natahovala herní dobu.

Pokud si libujete v kvalitním obraze a svou konzoli a fajnovou televizi rádi trápíte s 4K videi a hrami, tak s Rage 2 si můžete nechat zajít chuť. Pro všechny verze konzolí, na které nový Rage vychází, si studio id Software připravilo rozlišení pouze a jen 1080p. PlayStation 4 Pro i Xbox One X s tímto rozlišením nemají sebemenší problémy a tak se majitelé těchto kouzelných krabiček mohou těšit na 60fps. Tato snímková frekvence je na obou konzolích stabilní a klesá jen při větších přestřelkách nebo při používání poletujícího vozidla Icarus.

Samotná gameplay je o poznání vybledlejší něž v upoutávkách, ve kterých se prezentovala jako pestrobarevný agresivní mix s důrazem na růžovou barvu. Možná i proto je tento-post svět o něco více uvěřitelnější než se před vydáním hry jevil. Rage 2 jsme testovali na výkonnější verzi konzole PlayStation 4 a s výpadky nebo doskakováním textur a herních předmětů jsme se tu a tam setkali, ale nejednalo se o nic do očí bijícího. Za zmínku určitě stojí také skutečnost, na kterou nejsme u her, pod kterými je podepsána Bethesda, zvyklí. A tím je to, že za celou dobu testování nám hra ani jednou nespadla.

Přečti si  [AKTUALIZOVÁNO] Elden Ring - unikl další krátký klip, FromSoftware naznačuje, že by hra mohla vyjít na přelomu fiskálních let 2022-23

Ruku v ruce s grafickým zpracováním jde kvalitní zvuk. Tedy alespoň tak to má být v ideálním případě. Rage 2 tímto učebnicovým příkladem není a pomineme-li ozvučení střelby a explozí, které se jeví jako příjemné a bezproblémové, je všechno špatně. Hudba je nezajímavá, neoriginální až otravná a dramatické znělky se spouští velmi necitlivě. Situace, kdy bloudíte vyhlazeným nepřátelským táborem a hledáte drony nebo neotevřené bedýnky, když se z ničeho nic spustí hlasitá dramatická hudba, kterou spustil konvoj automobilů projíždějící 200 metrů od vás, který neměl nejmenší nutkání vám dělat starosti, nejsou ojedinělé a kazí dojem z jinak vcelku ucházejícího otevřeného světa.

Icarus umí létat. Icarus je fajn. Buďte jako Icarus.

 

 

Hned ze startu budou mít hráči k dispozici vozidlo Phoenix, které jako jediné můžete vylepšovat a pořizovat mu lepší zbraně, vlaječky nebo obranné prostředky. Stejně jako Phoenixe můžete vylepšovat i své zbraně, které ovšem předtím musíte objevit kdesi ve Wastelandu. A o zbraně, střílení a zábavu jde zde především. Bojový systém se v mnohém připomíná Doom, čemuž se díky zainteresovaným studiím nelze divit.

Pokud hledáte herní titul, ke kterému si sednete po práci za účelem odreagovat se nebo si jen prostě zlepšit den střílením, vyhazováním věcí do vzduchu či ježděním po vyprahlé pustině, je Rage 2 tou pravou volbou. Pokud ale hledáte hru s otevřeným světem, zajímavým příběhem a tak nějak s hlubší myšlenkou, tak zde určitě nepochodíte.

 

Vývojáři: Avalanche Studios, id Software

Vydavatel: Bethesda

Velikost: 45.54 GB

Datum vydání: 14. 5. 2019

Platformy: PlayStation 4 (Recenze), Xbox One, PC

 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno