V den, kdy Ninja Theory oznámili pokračování Senua’s Saga: Hellblade 2, mě zaplesalo srdce štěstím. Od té chvíle jsem začal vyhlížet každou informaci, kterou studio k této připravované hře uvolnilo, byl jsem si totiž vnitřně jistý tím, že stejně jako první hra bude i druhý díl unikátním herním zážitkem, který v dospělém hráčském publiku zanechá svou stopu. I přes skoupý informační tok a minimalistickou PR kampaň před spuštěním se mé očekávání naplnilo. Dokonce si hned z kraje troufám říci, že to je první hra pro novou generaci Xboxu, za kterou se Microsoft nemusí stydět.

Recenzovaná verze: PC

Senua’s Saga: Hellblade 2 není jen první hrou Společnosti Microsoft, která mu dělá čest, ale zároveň se jedná i o první hru v Unreal Enginu, která se přibližuje tomu, co Epic vždy předvádí ve svých technologických demech a pokud budou i další hry v tomto enginu vypadat přinejmenším podobně, pak jsem jedině pro.

Pokud se vám líbila první hra série – Hellblade: Senua’s Sacrifice – pak si další díl zamilujete ještě víc. Osobně po úvodních minutách hry tekly slzy po tvářích a měl jsem doslova husí kůži po celém těle. Najednou si začnete uvědomovat, že první hra byla vlastně jakýmsi prvotním návrhem toho, co by se dalo udělat z hlediska příběhu, boje, průzkumu a audio-vizuálu. Pokračování všechny tyto prvky přebírá z první hry a následně je všechny vylepšuje a vrhá na zcela novou úroveň. Hra má přibližně stejnou délku, tedy zhruba osm hodin, ale to mi přijde jako naprosto ideální délka vzhledem k tomu, že se jedná o téměř dokonalý zážitek, kde se nic neopakuje a stále se zde děje něco nového a nečekaného.

SenuasSaga Screenshot 09

Senua trpí psychózou, kdy slyší různé hlasy, které ji na cestách vedou, varují a matou. Ve hře Senua’s Saga: Hellblade II ji na začátku hry najdeme na otrokářské lodi, která cestuje do Midgardu 9. století nebo na Island, kde se hra natáčela. Po ztroskotání lodi se ocitá vyčerpaná a plná beznaděje ve světě zmítaném boji, kde pomáhá místním obyvatelům v boji proti obrům, kteří tudy prošli a trhají jednotlivé kmeny na kusy.

Přečti si  Call of Duty: Modern Warfare 3 dorazí do Game Passu 24. července

SenuasSaga Screenshot 14

Příběh, inspirovaný vikingskými pověstmi a mýty, je pozoruhodnou výpravou. Je nesmírně filmový ve svém vizuálním vyprávění i psaném slově, místy působí poeticky, zatímco jindy je vše hluboce smutné i frustrující. Hra má od samotného začátku neskutečné tempo a nedovolí vám vydechnout ani na okamžik. Provádí nás různými lokacemi v podzemí i nad zemí. Hlasy v Senuině hlavě jsou stále stejně působivé jako v první hře, ba dokonce intenzivnější, zejména díky využití nových technologií. Velmi často jsem se přistihl, že jsem se ve hře otáčel a hledal zdroje podivných zvuků, které se na mě ze všech stran vrhaly, to jestli byli jen výplodem Senuininy psychózy budete muset zjistit sami. Senua tentokrát ale není sama a občas se k ní připojí další tři společníci, kteří doplňují její příběh a dávají Senue nový rozměr než v první hře. Nechybí obrovské akční scény, z nichž padá čelist, ani krásné intimní momenty. Ninja Theory jsou opravdovými mistry ve vyprávění příběhu.

Sena Hellblade 2 1

 

 

Hratelnost je rozšířením toho, co bylo nabídnuto již v první hře. Průzkum se skládá z chůze, běhu a občasného šplhání, plazení a lezení po římsách. V některých momentech akční scény vyžadují práci s časem a zkouší vaše reflexy, protože v boji je třeba zůstat neustále ve střehu. Všechny hádanky jsou zajímavé, rozmanitější než dříve. Znovu se vrací i snaha najít v prostředí skryté symboly k odemknutí bran, tentokrát působí o něco shovívavěji než dříve. Ale je tu i řada nových hádanek, včetně té, kdy je svět obrácen vzhůru nohama a vy se musíte pohybovat sem a tam, abyste vyřešili cestu skrz. Nic není zvlášť těžké a řešení působí velmi organicky, ale vše zapadá do toho, co se odehrává ve hře Senua’s Saga: Hellblade II.

SenuasSaga Screenshot 13

Vylepšení se dočkaly i souboje. Nyní působí těžším a mnohem drsnějším dojmem a zároveň zachycuje onen chaos soubojů s meči na blízko. Zde by se mohli mnozí vývojáři hodně učit, protože souboje jsou opravdu velmi realistické. Nepřátelé se objevují z různých stran, kde musíte perfektně načasovat lehké útoky, těžké útoky, kontry a úskoky. A tito protivníci jsou různorodí, od chrličů ohně až po těžce obrněné bojovníky. Souboje se mi velmi líbily a připadaly mi zábavné, i když se občas mírně opakovaly.

Přečti si  Valorant vychází pro PS5 a Xbox řady X/S 26. července

SenuasSaga Screenshot 08

Vizuální stránku jsem nakousl již v úvodu. To, co Ninja Theory dokázali s výkonem Unreal Enginu 5, je vynikající práce. Krajiny jsou neuvěřitelné a naprosto úžasné, zatímco osvětlení prostředí, a to i v podzemí jsou jednoduše fantastické. Technologie obličejů je stejně brilantní jako dříve a je radost sledovat každý malý pohyb v mimice postav. Jak jsem již uvedl, jedná se o nejlépe vypadající hru na Xboxu i PC, která mi po celou dobu běžela ve vysoké detaily na RTX 3080 v rozlišení 1080p plynule v 60 fps a to i bez zapnutého DLSS.

SenuasSaga Screenshot 12

Doprovod těchto vizuálních efektů a Senua’s Saga: Hellblade II využívá pro hlasy v Senuině hlavě binaurální zvukové nahrávky, díky kterým je to jedinečné a ohromující. Znamená to, že hru musíte stejně jako první díl chtít hrát se sluchátky na uších, už jen proto, abyste si plně vychutnali efekt této zvukové technologie. Pokud se ptáte na hudební doprovod, potom vězte, že je vznešená a strašidelná. Melina Juergens, která hraje Senuu, je opět vynikající a ve své roli doslova září, i když se nyní dělí o pozornost s dalšími aktéry.

SenuasSaga Screenshot 02

Asi nyní chápete, že tato hra byla pro mě naprosto ohromující a osobně si přeji aby získala ocenění hry roku na The Game Awards, protože přesně takové hry nám tak moc chybí a přeji si, aby i nadále vznikaly. Pokud vám bude někdo v jiných recenzích říkat, že hra nemá otevřený svět a hrdinka nemá k dispozici široký výběr zbraní, nebo, že je hra příliš krátká, potom se na jejich názor z výšky vykašlete, protože Senua’s Saga: Hellblade II nabízí zcela odlišný druh zážitku než cokoliv ostatního. A i když budete skeptičtí, tak vás osobně prosím, abyste Senua’s Saga: Hellblade II alespoň vyzkoušeli, ty peníze za to opravdu stojí, nehledě na fakt, že hra je od vydání k dispozici v Game Passu a navíc s českými titulky.

Game Press Materpiece medaile

Vývojáři: Ninja Theory

Vydavatelství: Microsoft

Datum vydání: 21.5.2024

Česká lokalizace: ANO – titulky

Platformy: XSX/S, PC

PŘEHLED RECENZE
Senua's Saga: Hellblade II
10
Adam Jacik
Hráč, fanoušek technologií a rychlých aut. Hraji téměř vše na čem se dá.
recenze-senuas-saga-hellblade-2Senua's Saga: Hellblade II nabízí zcela odlišný druh zážitku než cokoliv ostatního. Ninja Theory jsou mistry ve vyprávění příběhu a přenesení nejtemnějších lidských obav a útrap do herního prostředí. Vše je skvěle spojeno neskutečným audio-vizuálem, který ždímá z Unreal Enginu 5 maximum. + Mistrovské vyprávění příběhů + Fantastický zvuk + Neuvěřitelné vizuální efekty + Vylepšené herní mechanismy - Nic

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno