Hry, které se odehrávají pod vodní hladinou, nejsou tak netradiční, jak by se mohlo zdát. Ty povedené, jako například ABZU, Iron Lung či Subnautica, v nás dokáží zanechat vzpomínky, které mohou v hráčské duši přetrvat věčně. Jedno takové dobrodružství, odehrávající se v nekonečné modři a temnotě, si pro nás připravilo Parallel Studio.

Recenzovaná verze: PlayStation 5

Under The Waves ale není jen o objevování mořského dna, zapisování nových druhů do encyklopedie či otázce přežití. Se Stanleym, který se ujal role hlavního hrdiny, se vydáváme do hlubin lidské mysli a otázek samotné existence. Stan se vydává na podmořskou misi proto, aby unikl před všudypřítomným tlakem, který ho svíral od tragického momentu, kdy přišel o svou dcerku Pearl. Zatímco na povrchu zuří masivní bouře a svět řeší historicky největší únik ropy do ekosystému, Sten hledá na dně Severního moře odpovědi.

Jako pracovníka ropné společnosti nás v podmořské stanici čeká mnoho úkolů, z nichž některé jsou banální, jiné znatelně potřebnější. Ze startu se jeví vše jako pohádka. Sbírání řas se střídá s pitím nezdravého množství kávy, hraním na kytaru a spánkem. Zatímco je pod vodou relativní klid, na svět na povrchu se řítí živelná katastrofa. Nevídaná bouře způsobí množství problémů, které Stanovi na klidu nepřidají. Kromě úniků ropy a zastaralé technologie se Stan musí vypořádat i se svým psychickým stavem, který je den ode dne nestabilnější. Jako by se mu hlubiny snažily něco říct.

Přečti si  Veterán studia Naughty Dog se vrací po čtyřech letech působících ve studiích The Initiative a Deviation Games

Under The Waves je mysteriózní poklidná jízda ponorkou, která ve mně zanechala hlubokou stopu. Může za to především smutný příběh o vyrovnání se se ztrátou a melancholický soundtrack, který putování v hlubinách přidává zcela jiný rozměr. Často jsem během hraní přemýšlel nad tím, k čemu bych UTW přirovnal. Napadaly mě hry jako Returnal, Life is Strange, Death Stranding, Everybody’s Gone To Rapture či Someday You’ll Return. Ačkoliv mi přišlo, že si hra půjčuje z těchto her ty nejlepší kousíčky, tak ve výsledku působí Under The Waves jako ucelený originál, který sám může dále inspirovat.

Potápění se pod vysokým tlakem, řízení ponorky v úzkých jeskyních i další operace, které jsou se Stanleyho prací spojené, vyžadují od hráče naprostou kontrolu. V tomto ohledu nám jde naštěstí hra naproti a až na občasné obtíže s kamerou je hratelnost zcela intuitivní. Jediné, co bych hře v tomto směru mohl vytknout, je neskutečné pomalá chůze v domácí stanici. Překvapený jsem byl i ze skutečnosti, že na otevřeném moři vám kromě nedostatku kyslíku nehrozí téměř žádné nebezpečí. Pokud si tak nebudete s mořskými útesy pomocí čelního skla ponorky vyřizovat nějaké účty, tak jste v pohodě.

Přečti si  Black Myth: Wukong má údajně smlouvu o exkluzivitě pro PlayStation

Neodmyslitelnou součástí pobytu pod vlnami je crafting. Ten je zde možný díky blueprintům nalezeným na mořském dně a množství materiálu, který taktéž sbíráte na svých cestách temnotou. Vylepšit si můžete svou ponorku, potápěčský oblek i vzhled vaší stanice. Nějaké ty ozdobné sošky, větší kyslíková láhev, lepší nádrž, to vše potřebuje řadu materiálu a vy jeho sbíráním zároveň čistíte oceán. I to je jedna z myšlenek hry, zanechat svět dalším generacím v lepším stavu, než jsme jej přebrali my.

Jedním z dalších faktorů, které mě na hře fascinovaly, je česká textová lokalizace. Ta se netýká jen titulků při rozhovorech Stanleyho, Tima a dalších vedlejších postav, ale češtinu najdete i v hlavním menu, na mapě a dokonce i přímo ve hře na některých modelech. Příběhová linka je vcelku spletitá a tak je od vývojářů milé, že do hry dodaly mnoho jazykových lokalizací.

Největší nedostatky hry najdeme v technické stránce hry. Příběh jsem během 9 hodin dokončil dvakrát a nejednou jsem narazil na chyby v questech, které nešly dokončit a já musel nahrávat poslední save. Stejná situace je i u trofejí, z nichž vám některé prostě necinknou ani na desátý pokus. Zde můžeme doufat, že se nápravy dočkáme v některém z nadcházejících opravných patchů.

Under The Waves je nyní k dispozici pro PC, Xbox a PlayStation. 

PŘEHLED RECENZE
Grafika
7
Zvuk / Soundtrack
9
Příběh
7
Hratelnost
8
Zábava
6
Herní doba
5
Jiří Morávek
Rádoby arogantní pseudo-hráč, který miluje svého psa a první napití z minerálky. Najdete ho na Facebooku, Twitteru, Instagramu nebo jako iiiMoryTheory na Twitchi.
recenze-under-the-waves-do-hlubin-lidske-mysliHry, které se odehrávají pod vodní hladinou, nejsou tak netradiční, jak by se mohlo zdát. Ty povedené, jako například ABZU, Iron Lung či Subnautica, v nás dokáží zanechat vzpomínky, které mohou v hráčské duši přetrvat věčně. Jedno takové dobrodružství, odehrávající se v nekonečné modři...

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno