V prosinci se k nám do redakce po dlouhých týdnech proseb a žádostí dostala na čtyřdenní testování nová konzole Xbox One X od společnosti Microsoft.

Ano, jak již úvod sám napovídá, měli jsme na otestování konzole pouhé 4 dny, což popravdě řečeno není úplně nejvíce k tomu, abychom se byli schopni s konzolí 100% seznámit, ale i tak jsme využili maximum času k tomu, abychom zjistili jak na tom tento nový kus hardwaru je a zda se vyplatí do něj investovat své tvrdě vydělané peníze.

V redakci jsme měli to štěstí, že nám na zápůjčku dorazil Xbox One X v Project Scorpio edici, která se tedy od té klasické liší pouze barvou, nápisem Project Scorpio a stojánkem (ten nám v balení nedorazil, takže jej na fotografiích ani nehledejte) umožňujícím konzoli vertikálně postavit. Samozřejmě to jde i bez stojánku, ale konzole není až tak stabilní.

Konzoli jsme poměřovali s redakčním Xbox One S a také s PlayStation 4 to vše na 48″ Samsung 4k HDR TV, která nám umožnila zapojit všechny konzole najednou a jen přepínat mezi jednotlivými HDMI vstupy.

O technických parametrech a výkonu nové konzole Xbox One X se psalo všude a tak pro vás máme parametry formou srovnání s předchozí verzí konzole tedy modelem S.

[table]

[tr][th]XBOX ONE X[/th] [th]Parametr[/th] [th]XBOX ONE S[/th][/tr]

[tr][td]8 jader AMD Jaguar 2.3 GHz[/td] [td]Procesor[/td] [td]8 jader AMD Jaguar 1,75 GHz[/td][/tr]

[tr][td]AMD Polaris 1.172 GHz – 6Tflops[/td] [td]Grafika[/td] [td]AMD Core Next 914 MHz[/td][/tr]

[tr][td]až 4K Ultra HD 3840 × 2160[/td] [td]Rozlišení[/td] [td]až 4K UHD 3840 × 2160[/td][/tr]

[tr][td]5.1 / 7.1 Surround Sound, DTS Digital Surround, Atmos[/td] [td]Zvuk[/td] [td]C5.1 / 7.1 Surround Sound, DTS Digital Surround[/td][/tr]

[tr][td]Sdílená 12 GB RAM GDDR5 s propustností 326 GB/s[/td] [td]Paměť[/td] [td]8 GB RAM DDR3 o taktu 2133 MHz, 32 MB eSRAM[/td][/tr]

[tr][td]2.5″ HDD 1TB 5200 ot./min.[/td] [td]Úložiště[/td] [td]2.5″ HDD 500Gb 5200 ot./min.[/td][/tr]

[tr][td]Blu-Ray UHD Disc[/td] [td]Média[/td] [td]Blu-Ray Disc[/td][/tr]

[tr][td]2x HDMI 2.0a, S/PDIF, 3x USB, RJ-45, IR, WiFi 5GHz[/td] [td]Rozhraní[/td] [td]2x HDMI 2.0a, S/PDIF, 3x USB, RJ-45, IR, WiFi 5GHz[/td][/tr]

[tr][td]175 W, stand-by 24 W[/td] [td]Spotřeba[/td] [td]89 W, stand-by 9 W[/td][/tr]

[tr][td]47dB[/td] [td]Hlučnost[/td] [td]46dB[/td][/tr]

[tr][td] 240 × 60 × 300 mm[/td] [td]Rozměry[/td] [td]231 × 63 × 297 mm[/td][/tr]

[tr][td]3.696 gramů[/td] [td]Hmotnost[/td] [td]2.892 gramů[/td][/tr]

[/table]

Jak parametry samotné napovídají, tak jsou oba modely podobně veliké, X-ko je o něco menší do hloubky a S-ko je zase menší na šířku, přičemž Xbox One X je o 3/4 kg těžší stroj nežli jeho předchozí verze.

Z dalších parametrů můžete dále vyčíst, že Xbox One X má v sobě stejný procesor jako jeho předchozí verze pouze s vyššími takty. Původní procesor, i když přetaktovaný příliš nepřispívá k navýšení výpočetního výkonu, který je potřeba pro výpočty fyziky, většího množství nepřátel a jiných pohybujících se předmětů. Tento problém je nejvíce znát především u hry PUBG. Stejným neduhem trpí také konkurenční PS4 Pro. Nabízí se tak otázka proč tomu tak je? Odpovědí je minimalizace změn v architektuře motherboardu, které by zdražilo výrobní proces a také přidělalo vrásky na čele vývojářům her.

Přečti si  Nová IP studia The Coalition bude údajně menší experimentální hrou

Zásadní změnou je ovšem grafická karta a operační paměť, které se především podílejí na větším grafickém výkonu konzole ve hrách. Větší výkon grafické karty a přetaktovaný procesor sebou také nesou o něco větší energetické nároky a tak se nutně musela zvednout i spotřeba konzole (výkonnější zdroj) s čímž se ruku v ruce muselo vylepšit i chlazení konzole (zapomeňte na vodní chlazení), což vedlo i k navýšení váhy o téměř 3/4 Kg. Xbox One X nemá větrací otvor navrchu konzole jak je tomu v případě Xbox One S, přičemž bychom očekávali větší zahřívání se a zvýšenou hlučnost větráku, ovšem opak je pravdou a Microsoft v tomto ohledu odvedl opravdu skvělou práci a to až tak, že se hlučnost zvedla jen o 1 dB.

Výkon a lepší propustnost pamětí konzole Xbox One X se také projevuje u načítacích časů ať již samotného systému tak i u her, ovšem časy by mohly být mnohem lepší, kdyby Microsoft použil sice o něco dražší, ale za to mnohem rychlejší HDD se 7.200 ot. /min.

[table]

[tr][th]Aplikace[/th] [th]XBOX ONE X[/th] [th]XBOX ONE S[/th] [th]PS4[/th][/tr]

[tr][td]Systém[/td] [td]52,54 s.[/td] [td]52,74 s.[/td] [td]41,6 s.[/td][/tr]

[tr][td]Forza Motorsport 7[/td] [td]35,75 s.[/td] [td]38,76 s.[/td] [td]-[/td][/tr]

[tr][td]Project Cars 2[/td] [td]31,58 s.[/td] [td]40,60 s.[/td] [td]58,79 s.[/td][/tr]

[/table]

A jaký že máme dojem z grafického podání her na jednotlivých konzolích?

Do testu jsme zapojili všechny tři výše zmíněné konzole a tak jsme se snažili volit jak Xbox exkluzivity zaručující plnou 4k podporu, tak i tituly, které jsou multiplatformní. Byly to:

Forza Motorsport 7, Gears of War 4, Project Cars 2 a Destiny 2 na více se bohužel nedostalo.

Forza Motorsport 7

Teto PC a Xbox One závodní titul ještě v době před svým vydáním sliboval nativní 4K podporu pro konzoli Xbox One. Musíme podotknout, že vypadá naprosto skvěle i na Xbox One S, kde běží ve Full HD, když však přepnete na Xbox One X tak zjistíte, že změna rozlišení je opravdu znatelná obraz je mnohem jemnější detailnější a to i v dálce, hra má náhle také více světel a odlesků, nejvíce si toho všimnete na samotném vozidle, pokud přepnete na pohled, kdy vidíte vozidlo pěkně před sebou.

Přečti si  Gearbox již pracuje na další hře Borderlands, informuje Randy Pitchford

Gears of War 4

Zde se nabízí, že situace bude velmi podobná jako u předešlé Forzy, ovšem Gears of War 4 na X-ku mají jen o něco lepší detaily a stabilnější snímkování. Co se světel a dalších věcí týče, přišlo nám, že rozdíl je minimální a hra vypadá spíše stejně.

Destiny 2

Destiny 2 má na XOX opravdu skvělý vizuál a hra je plná detailů poletujících částic a mnohem stabilnějšího snímkování než na předchozí generaci konzole, kde někteří nepřátelé dokonce při průchodu úvodní příběhové mise doskakovali. V tomto případě se do akce zapojila i PS4, která je na tom se stabilitou velmi podobně, ovšem v okamžiku, kdy se na scéně odehrává více akce naráz, vede si Xbox One X o poznání lépe, což platí i v případě hlučnosti konzole.

Project Cars 2

U této závodní hry jsem zaznamenal největší grafické rozdíly a pomalu se mi ani nechtělo věřit tomu, co vidím. Zatímco na Xbox One S hra vypadá jako na stařičké 386 a o pixely není nouze, tak PS4 je na tom o poznání lépe, zde se žádné pixely již nekonají a když tak jen v pozadí. Grafický výkon Xboxu One X u této závodní hry je asi nejznatelnější ze všech dosud zmíněných her. Hra sice zatím nemá 4K podporu, ale i tak vypadá velmi dobře. Srovnávat s Forzou Motorsport 7 rozhodně nebudeme.

U všech výše zmíněných her se Xbox One X nikterak nezadýchával a nezvyšoval svou hlučnost, ale to se mlže s časem stráveným ve hře i měsíci provozu změnit, což za 4 dny testování, focení a poměřování, nejste schopni zjistit.

A na otázku, zda se vyplatí do nového Xboxu One X investovat? Musíme odpovědět následovně:

  • Pokud máte původní Xbox One tak se vám tento update pravděpodobně vyplatí a to i v případě že nedisponujete 4K zobrazovacím zařízením.
  • V případě že máte Xbox One S, záleží především na tom, jak často hrajete, jaké tituly, jaké máte zobrazovací zařízení a zda toužíte po cenově dostupném 4K přehrávači s Dolby Atmos.

Xbox One X je jistou evolucí, ale rozhodně ne revolucí. Hry vypadají určitě lépe a to i ve Full HD a navíc běží stabilněji. Škoda jen, že konzole disponuje stále pomalým HDD a navíc pouze s 1 Tb, který může být v kombinaci se 4K tituly brzy zcela zaplněn. Navíc bohužel Microsoftu stále schází exkluzivní tituly, které by výkon konzole podtrhly, lépe prodávaly a přinutily i majitele konkurenční konzole zauvažovat nad jejím zakoupením.

2 KOMENTÁŘE

  1. Oproti puvodnimu XO je to skutecne rovoluce… Mnoho vykonu navic, v minimalistickem baleni, s luxusnim chlazenim, ze clovek ani nevi ze konzole bezi… Takhle vypadat xbox pri jeho prvnim releasu, tak to byl bestseller… Ale na to nebyla doba ani technologie… Za me jen nadseni…

    • Oproti prvnímu Xbox One jistě však to v recenzi také uvádím, ale proti Xbox One S, to zase taková pecka prostě není.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno