Americko-španělská verze Robina Hooda, Zorro, se svého času těšila i u nás celkem značné popularitě. Zorro je však dnes už lehce ošemetnou značkou. I kdyby jen tím, že své nepřátele cejchuje písmenem “Z”.

Recenzovaná verze: PlayStation 5

Hra Zorro The Chronicles vychází z předlohy v podobě stejnojmenného seriálu. Že jste o něm nikdy neslyšeli? V pořádku, já také ne. Seriál, který má k dnešnímu dni na ČSFD závratných třináct hodnocení se vysílal v letech 2015 až 2016 a díru do světa tak úplně neudělal. Proč svoji prvotinu zasadilo studio BKOM Studios zrovna do univerza maskovaného mstitele, je však otázkou na jindy.

A už kopou nožičkama. Kolik vojáků se vejde do středně velké kupky sena?

Maskovaný lišák a jeho ségra

Zorro vezme hráče na cestu do Kalifornie 19. století, kde proti útlaku a bezpráví zlovolného kapitána Monasteria a jeho kumpánů bojuje nejen originální Zorro Don Diego ale i jeho sestra Ines. Je jen na hráči, zda se do celkem osmnácti misí kampaně pustí za jednu či druhou postavu, náplň hry se tím prakticky nemění.

Úrovní hra nabízí osmnáct. Plnit je nemusíte popořadě a obsahově na sebe nenavazují.

Příběh hry je načrtnutý pouze krátkými popisky před zadáním samotné mise. Tu jdete osvobozovat zajaté vesničany, poté pátráte po ukradeném zlatém kordu a jindy se zase vydáte na záškodnickou akci.

Pohled na úroveň možná nevypadá nejhůře, bohužel jsou si všechny hodně podobné a složené z obdobných objektů.

Ač mohou znít zadání různorodě, hra od první do poslední úrovně zpívá tu samou písničku. V designově chudých kulisách mlátíte jednu skupinu nepřátel za druhou a ženete se za ukazatelem, odkazujícím na aktuální zadání. On se Zorro s přimhouřením oka nehraje úplně špatně, jde však o hodně stereotypní zábavu, která se začne zajídat někde u třetí mise. Zorro vám nevydrží na déle než na dva večery. Bohužel i na tak malém prostoru dovede nudit.

Přečti si  Spisovatelka Deus Ex a Guardians of the Galaxy se připojuje k BioWare
I na tržišti se budete řezat hlava nehlava. No a tak je to vlastně celou hru.

Javier spadl do hnoje, to je ale bžunda!

Do soubojů samotných autoři zakomponovali humorné prvky a v poplatnosti k cílové skupině Zorro své nepřátele nezabíjí. Pouze je přemůže v šermířském souboji a v animaci zesměšní. Nepřátele tak škodolibě posíláte vstříc řádně pichlavým kaktusům, či je shodíte do hromady hnoje. Zdejší humor se sice omezuje na to, že si někdo kecne na zadek nebo mu spadnou kaťata, vzhledem k cílovce se to však dá pochopit.

Ve hře jako zbraň poslouží i zeď budovy.

Možný je i kradmý postup a označování nepřátel dalekohledem, to však v praxi příliš dobře nefunguje a hra vás k tomu ani kromě pár specifických míst nemotivuje. Vlastně není důvod snažit se početné nepřátelské skupinky likvidovat postupně. Nikoho asi nepřekvapí, že umělá inteligence nepřátelských vojáků je žalostná, což při pokusu o jejich tichou likvidaci jen ještě více vyniká.

S nepřáteli se lze vypořádat i útokem ze zálohy, moc velká zábava to však není.

Pro děti stačí, ne?

Soubojový systém je jednoduchý a prvky čerpá zejména z arkhamské série s Batmanem, nebo třeba v Assassin’s Creed. I přes velmi omezený repertoár úderů a schopností hlavních hrdinů dokáže ve své jednoduchosti bavit a s ohledem na cílovou skupinu si dokáži představit, že se najdou i ratolesti, které si hru vlastně celkem užijí.

Rozvěšování upravených plakátů je prakticky jedinou vedlejší aktivitou, kterou hra nabízí.

Problém je však v tom, že hra vyjma neustálých soubojů (byť s přivřením oka zábavných) nenabízí po celou svoji nevalnou délku žádné další zpestření. Dětské hry si možná mohou dovolit být v jádru hratelnosti jednoduší, ale měly by nabídnout alespoň pestré prostředí, či neotřelý herní prvek. Zorro nic takového nemá.

Přečti si  NieR:Automata The End of YoRHa Edition přichází na Nintendo Switch
Sedm nepřátel je stále ještě v pohodě, navíc má Zorro zrovna nabitý speciální útok, který si hravě poradí i s obrněnými vojáky.

Stále stejná písnička v podobných kulisách

Během šestihodinové herní doby prostě proběhnete osmnáct map s recyklovanými objekty a kordem řežete vojáky. Časem se sice přidá pár nových typů nepřátel, ale to je na zahnání stereotypu žalostně málo. Vizuálně jsou úrovně nenápadité a grafika i přes jasnou stylizaci do kulis seriálu rozhodně není pohledná. Chybí alespoň průměrná míra detailů či pečlivější animace. Navíc občas zazlobí kamera nebo grafický bug (dle ohlasů je PC verze v podstatně horším technickém stavu než verze pro PS5).

Čmárat někde písmeno “Z” není vzhledem k současné situaci ve světě úplně na místě.

On Zorro The Chronicles je skromný ve všech ohledech. Dabing prakticky neexistuje, hudba není špatná, ale příliš se opakuje. Hratelné postavy jsou sice dvě, rozdíl je mezi nimi snad jen v jedné animaci zakončovacího úderu a počtu srdíček. Kooperaci více hráčů hra nenabízí vůbec.

A je hotovo. Po dohrání mě tu už nikdo neuvidí.

V konečném součtu to i přes jisté sympatie, které hra vyvolala, vychází na podprůměr. Jasně cílovka jsou děti, ale i pro ně na trhu existuje spoustu podstatně povedenějších alternativ. Doporučit tak lze nejspíše jen fanouškům předlohy. Jenže těch bude minimálně v Česku asi jako prstů na rukou hoooodně nešikovného tesaře.

Vývojáři: BKOM Studios

Vydavatel: Nacon

Datum vydání: 16. června 2022

Cena v PS Store: 1.049,- Kč (v krabičce však o něco méně)

Multiplayer: Ne

Platformy: PlayStation 5 (Recenze), PlayStation 4,  Xbox Series X/S, Xbox One, PC

Herní doba: 5-7 hodin

PŘEHLED RECENZE
Grafika
4
Zvuk/soundtrack
6
Příběh/herní módy
3
Hratelnost
5
Zábava
5
Herní doba
4
recenze-zorro-the-chronicles-assassins-creed-pro-detiAkční hra pro děti v mizerném provedení, které chybí alespoň trochu zajímavá herní náplň či prostředí. Soubojový systém relativně funguje a humorné animace by se mohly dětem líbit. To však na alespoň průměrné hodnocení vážně nestačí. <br><b> <br>+ jednoduchý soubojový systém celkem funguje <br>+ závěrečný souboj <br>+ svižné tempo <br>+ na trhu jsou i horší hry pro děti <b><br> <br>- krátké přesto stereotypní <br>- po stránce hratelnosti až prostoduché <br>- velice líný design úrovní <br> - ošklivý vizuál s občasnými grafickými bugy

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno