Nedávno se mi na stole sešlo několik chladičů CPU a tak jsem si řekl, že by nebylo od věci je mezi sebou porovnat a zjistit jak moc efektivní jednotlivá řešení jsou a zda se vyplatí do nich vůbec investovat.

Hned na úvod musím říci, že jsem do testu nezahrnoval takzvané stock chladiče, které bývají dodávány výrobci procesorů, protože jak všichni víme, tak tyto chladiče jsou určeny pro nenáročné uživatele, kteří svá zařízení neženou na hranici nebo i za hranici možností CPU. Takže jsem se podíval na tři nejvíce využívané a dostupné možnosti chlazení a to AIO 240, AIO 360 a opravdu velký vzduchový chladič.

Logika nám asi říká, že nejlepší variantou pro chlazení náročných PC sestav bude bezesporu velký 360 mm AIO chladič, protože přeci čím větší, tím lepší, ale je tomu tak skutečně nebo snad existuje možnost že velký vzduchový chladič dokáže odvézt stejně dobrou práci za podstatně menší vstupní náklady? Popravdě řečeno jsem byl sám z výsledků poměrně překvapen a dost možná budete i vy.

Představení chladičů

Be quiet! Dark Rock PRO 4

Zdroj: Be quiet!

Tento obří vzduchový chladič obsahuje dva ventilátory 1x Silent Wings 3 120mm PWM a 1x Silent Wings 135mm PWM. Papírově poskytuje působivý chladící výkon 250 W TDP. Dark Rock PRO 4 je vybaven sedmi 6mm měděnými tepelnými trubkami, které maximalizují tepelnou vodivost.

Asus ROG Ryuo III 240 ARGB

Zdroj: Asus

První z dvojice AIO chladičů se vyznačuje kompaktností při zachování maximálního chladícího výkonu, o který se stará pumpa Asetek 8. generace a ventilátory ROG AF 12S ARGB, které jsou speciálně navrženy pro radiátory. Ryuo III má vyšší pumpu, než na kterou jsme byli dosud zvyklí a díky tomu se tak má chladič vyrovnat 360 mm verzím. To vše dovršuje na pumpě zabudovaný Anime Matrix LED displej pro fanoušky RGB a přizpůsobitelného vzhledu.

w ARGB

Zdroj: Asus

Druhým AIO chladičem v testu je obrovský kapalinový chladič navržený pro velké herní sestavy. Samozřejmostí jsou tři velké 120mm ventilátory navrženy tak, aby zajišťovali průtok vzduchu až 81 CFM a statický tlak až 5 mm H2O pro vynikající efektivitu chlazení. 360 mm radiátor pak má zajišťovat dostatečně rychlé ochlazení kapaliny na minimální teplotu.

Přečti si  Do World of Warships: Legends připlouvají japonské lehké křižníky

Testovací sestava a metodika testování

Všechny tři chladiče jsem testoval namontováné v počítačové skříni Be quiet! Silent Base 601 s odstraněnou prosklenou bočnicí, aby bylo možné měřit míru hluku jednotlivých chladičů v zátěži. Rovněž jsem chtěl co nejvíce simulovat běžné provozní podmínky. Testování probíhalo při maximálním zatěžování CPU enkódováním videa X264 v programu Handbrake, který dokáže vytížit procesor na maximum.

 

V testu jsem sledoval:

  1. IDLE teploty
  2. za jak dlouho se CPU dostane na 90° celsia
  3. míru škrcení CPU z 5,46 GHz
  4. hlučnost chladiče
  5. čas jak dlouho bude trvat enkódování 26 minut dlouhého videa

Testovací sestava:

  • Procesor – AMD Ryzen 9 7900X
  • Základní deska – Asus ROG Strix B650E-F GAMING
  • Paměti – HyperX Fury 16 GB DDR5 4800
  • Zdroj – orsair HX1200
  • Teplovodivá pasta – ARCTIC MX-4

Výsledky testu

Be quiet! Dark Rock PRO 4

Asus ROG Ryuo III 240 ARGB

Asus ROG Strix LC II 360 ARGB

Teplota IDLE 47° C 39,5° C 39° C

Dosažení 90° C

5,5 s. nedosáhl na 90° C 34,26 s.
Škrcení CPU z 5,46 GHz 5,03 GHz 5,25 GHz 5,25 GHz
Hluk 65 Db 70 Db 75 Db

Délka enkódování

2:11 min. 2:08 min. 2:09 min

 

Naměřené výsledky pro mě osobně byly doslova překvapením a popravdě musím říci, že nejvíce na mě zapůsobil AIO chladič Asus ROG Ryuo III 240 ARGB. Ten díky své zvětšené styčné ploše, která pojme více kapaliny chladí překvapivě několikanásobně lépe a v testu se teplota nedostala na maximálních 90° C a pohybovala se v rozmezí 87°až max 89°. Tím překonal standardní 360 mm AIO chladiče a o 240 mm verzích ani nemluvím. Sice zde také došlo na škrcení CPU, ale to hlavně díky tomu, že CPU se začne pomalu škrtit automaticky od nějakých 80°.

Přečti si  World of Tanks Blitz oslavuje "Turtle Power" spoluprací s Teenage Mutant Ninja Turtles

Na druhém místě se umístil AIO Asus ROG Strix LC II 360 ARGB, který sice na maximální hranici 90° dosáhl krátce po půl minutě, ale takty CPU klesly na 5,25 GHz, tedy shodně jako v případě Ryuo III 240, ovšem s trvající maximální hlučností 75 Db, díky třem 120 mm větrákům.

Be quiet! Dark Rock PRO 4

Co se vzduchového chladiče Be quiet! Dark Rock PRO 4 týče, tak tomu bych přiřkl dělené druhé místo, protože i když u něj došlo k dosažení 90° C hranice za pouhých 5,5 sekundy a takty CPU musely klesnout až na 5,03 GHz, tak naopak disponoval nejnižší hlučností a to 65 Db, přičemž výsledný čas enkódování byl jen o 3 sekundy delší, což je naprosto zanedbatelné a jak je vidět, tak rozdíl 200 MHz v praxi neznamená vůbec nic.

Závěr

Co si tedy vybrat? Vždy bude záležet na vašich osobních preferencích a účelu jakému bude vaše PC sestava sloužit. Pokud máte krásnou prosklenou PC skříň plnou RGB vychytávek, a nechcete v ní mít obří vzduchový chladič, potom vám jednoznačně doporučím AIO chladič Asus ROG Ryuo III 240 ARGB. Pokud ale nechcete utrácet příliš mnoho peněz, mít v plné zátěži větší hluk a nebo se nechcete trápit tím, že vám jednoho dne vodní pumpa přestane pracovat a PC se neočekávaně vypne (což se mi bohužel stalo s AIO řešením od MSI), tak si vyberte větší vzduchový chladič, který vám bude také dobře sloužit.

U obou těchto variant ale stále platí následující: je jedno jaké chlazení máte, hlavně je důležité, jak se o své PC staráte a jak moc mu dovolíte dýchat! To zahrnuje minimálně jednou za 3-6 měsíců vyčistit vše od řádně od prachu a alespoň jednou za 2 roky vyměnit teplovodivou pastu. Jen tak dosáhnete toho, že vám PC bude dobře a hlavně dlouho sloužit.

Děkuji společnosti ASUS za zapůjčení AIO chladičů na test.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno