Handheld Lenovo Legion Go a k tomu brýle Legion Glasses – kombíčko které by mělo výrazně zatočit s gamingem na cestách. Předpoklady však z mého pohledu zůstaly někde na půli cesty, možná někde lehce za ní. A to zejména dílem brýlí.

 

Lenovo Legion Glasses – téměř zbytečná věcička?

Lenovo Legion Glasses se na první pohled jeví jako zajímavá věcička, která bude k užitku při práci i multimediální zábavě. Jak je to ale ve skutečnosti?

Lenovo Legion Glasses vypadají na pohled jako brýle, nosí se jako brýle a klidně s nimi můžete machrovat na koupališti. Bude možná vypadat divně, když USB-C konektor na kabelu nebude zapojen, ale co už. Tím chci říct, že po stránce designu připomínají ponejvíce sluneční brýle s tmavými skly. Přes černá skla však nebudete okukovat nikoho v plavkách, ale plochu připojeného zařízení.

Díky USB-C je tento model papírově kompatibilní s celou řadou zařízení. Ne se všemi však funguje. Takže například s notebookem funguje, s mým smartphonem nikoli. Hlavní uplatnění by však brýle měly najít ve spojení s handheldem Lenovo Legion Go a zde samozřejmě funguje bez problémů.

Šikovná hračka…se spoustou „ale“

Lenovo Legion Glasses mají za úkol primárně sloužit jako váš privátní displej a monitor, který si snadno vezmete s sebou na cesty. Nápad pěkný a lákavý, když třeba jedete na služebku nebo se chcete věnovat multimédiím v soukromí a s nikým okolo nesdílet svou videotéku. Full HD obrazovka se hodí i na hraní her. Nicméně se mi od počátku vkrádala na mysl otázka – má to smysl, vyplatí se to? Posuďte sami.

Po stránce provedení se nejvíce podobají slunečním brýlím, jak již bylo řečeno. Jenže celkový design má do elegance poměrně daleko. Mám tím na mysli především nelícující panty. Obrazové čočky vepředu jsou tlusté, což by mi nevadilo, kdyby brýle v důsledku toho nebyly těžké a při nošení na hlavě nepadaly. Rám je na můj vkus/hlavu docela široký, takže při posunutí nad čelo snadno padají dolů. Svým provedením jsou tedy vhodné spíše pro větší hlavy. Ideálně mi nesedly ani na nose, přestože balení obsahuje náhradní sedýlka. Přední skla jsou tmavá a v dobře osvětlené místnosti a za silného denního světla lze částečně vidět skrz, ale pro bezpečnou orientaci v terénu je to málo. Dokážete rozpoznat, že je venku slunečno, ale abych si ze stolu vzal sklenici s pitím nikoli. V podvečerních hodinách už je to zcela nemyslitelné.

Obraz – malý a nešikovný

Brýle Lenovo Legion Glasses jednoduše zapojíte pomocí konektoru a během okamžiku naskočí obraz. Výsledek nebyl špatný, pokud jde o frontální sledování obsahu. Čočky podporují obraz ve Full HD rozlišení, takže obraz je ostrý, sytě barevný a jasný. Intenzitu jasu navíc snadno upravíte pomocí tlačítek na stranách. Na druhé straně jsou pak tlačítka pro nastavení hlasitosti. Při praktickém používání však bohužel docházelo k deformaci obrazu a rozmazání, kdykoli jsem se podíval dolů do stran. Pokud jsem například chtěl spustit aplikaci v dolní liště, při pohybu očí směrem dolů se obraz výrazně máznul a sledování bylo nepříjemné. Ikony jsou navíc malé, takže činnost rozhodně nebyla komfortní. Z mého subjektivního pohledu se brýle dlouhodobě používat nedaly. Při sledování filmů nebo videí, kdy například nepotřebujete číst titulky, je to lepší, ale upřímně jsem postrádal přidanou hodnotu. Benefit, že mám osobní displej kdekoli a stále na očích, mi rovněž nepřijde praktický. Nevím jak vy, ale já si při práci na PC chci naopak sem tam odpočinout a dát pauzu od sledování displeje. Možnosti nastavení – například velikosti obrazu, přiblížení nebo zaostření – chybí. Kromě jasu a hlasitosti si s ničím nepohrajete.

Přečti si  Nová edice legendární deskové hry The Castles of Burgundy opět na Gamefoundu

Celkové hodnocení Lenovo Legion Glasses – 50 %

Lenovo Legion Glasses jsou brýle, které se tváří jako úžasná vychytávka, ale její praktické využití je z mého pohledu velmi omezené. Uplatní se fakticky při nejlepším jako externí monitor pro sledování filmů a videí. To mi za avizovanou cenu a můj osobní diskomfort přijde málo. Stále jsem si pokládal otázku „proč“ a „na co“? O něco lepší je to ve spojení s handheldem Lenovo Legion Go, na který se podíváme dále. Lenovo Legion Glasses nejsou pro každého. Hrstka nadšenců, která nemá hluboko do kapsy a libuje si v technologických podivnostech všeho druhu, možná v tomto produktu najde zalíbení. Já jsem tomu ale na hony vzdálen.

 

 

Lenovo Legion Go – hybrid mezi herní konzolí a PC

Trh přenosných herních konzolí nebo PC je v současnosti docela dobře saturovaný. Ale v Lenovu si řekli, že to stále není dost, a přišli s vlastní handhledem Lenovo Legion Go. A čím se snaží zadupat ostatní? Širšími možnostmi využití a výkonem. Jinak si bere přednosti od konkurence, například v podobě odnímatelných ovladačů, rozmístění tlačítek, důrazem na gaming nebo různými herními režimy.

Je to macek

Označení „přenosná herní konzole“ je možná až příliš nadsazené. Po vybalení si totiž hned uvědomíte, že je to pořádná cihla, a to i po odpojení ovladačů. Neříkám, jestli je to dobře, nebo špatně. Jen že je to velké a v souvislosti s tím i docela těžké zařízení. Součástí balení je obal, který přenášení v MHD a na cestách usnadní, ale při hraní jsou celkové rozměry znát. Pro hraní v rukách se mi nejlépe jevila poloha v leže, kdy mi břicho vytvořilo dostatečný „polštář“. Jednoduše řečeno, při hraní v režimu handheldu je fajn mít po ruce nějakou oporu, protože váha je po nějaké době cítit.

Přečti si  Podrobné informace o hře F1 24 - aktualizovaný model pneumatik, aerodynamický model, nastavení pohonné jednotky a další informace

Velké rozměry mají také další nevýhodu – triggery jsou k poměru k tělu zařízení také větší, a tak jsou rychlé hmaty ukazováky a prostředníky obtížnější (alespoň pro moje menší ruce). Situaci naštěstí zlepšuje integrovaný stojánek, který vám umožní konzoli umístit na stůl a nastavit do velkorysého úhlu. Tím si výrazně odlehčíte a můžete hrát pohodlně, zejména při odpojených ovladačích.

Tlačítka, kam jen prsty dosáhnou

Když už jsem nakousnul ovládání, handheld nabízí velké množství tlačítek, které je inspirováno gamepady nebo joycony od Nintendo Switch. Současně je k dispozici i několik dalších ovládacích prvků, z nichž zmíním především mini touchpad pro pohyb kurzoru a fikaně schované kolečko pro scrollování. Lenovo Legion Go je totiž primárně navržen na gaming, ale v podstatě jsem neměl problém jej používat ani jako notebook.

Jako nevýhodu vnímám podsvícení pouze některých prvků (analogových páček). Mít podsvícená i hlavní tlačítka by bylo fajn, ale budiž.

Rozmanité herní režimy

Odnímatelné ovladače spolu s integrovaným stojánkem přináší celkem 4 módy pro rozličné hraní.

Primární je Handheld režim, v němž je zařízení Lenovo Legion Go přenosné. Oblíbené hry si jednoduše stáhnete. Jedním tlačítkem se z plochy přepnete do herního menu, kde máte k dispozici nejrůznější platformy typu Steam, takže svoji herní knihovnu máte na jednom místě.

FPS režim je navržen pro hráče stříleček. Optimalizuje funkce ovladačů tak, abyste měli obdobné funkce a zážitky tak, jako byste hráli s myší.

Detachable Mode využívá plné odpojitelnosti ovladačů, což podporuje další herní zážitky nejenom v titulech primárně určených, ale také řadě dalších.

A nakonec Battle Station Mode, ve kterém Legion Go slouží jako specifická dokovací stanice pro připojení monitoru nebo dalších periferií skrze dvojici USB portů.

Výkon

Základem výkonu Legion Go je provesor AMD Ryzeb Z1 Extreme s grafikou AMD RDNA 3. Veškerý obsah vám zprostředkuje 8,8palcový displej s QHD+ rozlišením (takže i zde jsem dával přednost konzumaci obsahu napřímo než přes brýle…) a samozřejmě 144Hz obnovovací frekvence, která to vše pěkně hladce rozpohybuje. Nechybí ani komfortní 16GB RAM, takže během chodu a výpočtu procesů reaguje svižně a nějak se nezadrhává ani při vysoké zátěži. Displej je dotykový, čili ve spojení s mini touchpadem můžete surfovat po netu, i když je to trochu nepohodlné, respektive nestandardní.

Celkové hodnocení Leno Legion Go – 80 %

PŘEHLED RECENZE
Legion Glasses + Legion Go
84 %
Dominik Wetter
Pisálek, kulturista teoretik, cimrmanolog, aspirant agentury Hurvínkovo spasení a hráč s mizernou muškou, která se za ty roky rozhodně nezlepšila. Nejlepší hra? Agent Mlíčňák.
test-legion-glasses-a-legion-go-dvojice-vychytavek-lenovo-kde-jedna-brzdi-druhou<font size="3">Z dvojice testovaných zařízení ve mně výrazně lepší dojem zanechala herní konzole / počítač Lenovo Legion Go. Je to opravdu našlapaná bestie, která je precizně zpracovaná a zvládne všestranný gaming, ať už jde v některém z dostupných režimů, nebo hardwarovou výbavou. Cenou za výkon jsou větší rozměry, na což my – uživatelé Nintendo Switch – nejsme úplně navyklí. A tak si toto zařízení žádá svůj čas a jistou opatrnost v začátcích. QHD+ dotykový displej je parádní, díky dotykovému ovládání intuitivní a ve spojení s touchpadem a scrollovacím tlačítkem do značné míry supluje i notebook nebo počítač. Lenovo Legion Go je kompatibilní s brýlemi Legion Glasses, ale kromě toho, že se můžu v soukromí koukat na filmy, videa, nebo klidně třeba porno vleže, neshledávám moc dalších předností, které bych ocenil. Raději dám přednost samotnému handheldu. Ten je i přes své rozměry super. Celkové hodnocení je vyšší i z toho důvodu, že mě brýle Legion Glasses nikdo nenutí používat a i bez nich je handheld zcela funkční.<br/

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno