VP4100 je novou vlajkovou lodí mezi M.2 SSD disky v herní divizi Patriot’s Viper, který svými papírovými hodnotami dosahuje rychlostí SSD disků, jež mají být použity v nadcházející generaci konzolí PlayStation 5 společnosti Sony. Nám se podařilo jeden tento disk získat a tak jsme jej okamžitě podrobili testu.

Udávané hodnoty

Srdcem nové jednotky je jeden z ovladačů PS5016-E16 Phison, prvního PCIe Gen4 x4 řadiče na světě. 8mi kanálový řadič se stará o 96-vrstvovou 3D TLC NAND Toshiba BiCS4, kterou jednotka používá. K dispozici je také 1 GB mezipaměti DDR-2400.

Udávané hodnoty výrobcem jsou vskutku ohromující, disk má totiž dosahovat rychlostí až 5000 MB/s pro čtení a 4400 MB/s pro zápis. Navíc náhodný výkon 4K pro disky je hodnocen jako velmi působivý 800 000 IOPS pro čtení i zápis. K tomu všemu Patrion dává na tento disk 5 let záruku, což není při jeho ceně zanedbatelné.

Balení + samotný disk

Již samotné balení vás připraví nato, že se uvnitř nachází skutečně rychlý kousek hardwaru, kde přední strana je zároveň odklápěcí a disponuje obrázkem s diskem, uvedenými rychlostmi čtení a zápisu a také nálepkou s kapacitou, která je v našem případě 1 TB. Po odklopení se na vás usměje samotný disk, kterému dominuje robustní černý pasivní hliníkový chladič s logem VIPER a popiskem VP4100PCIe Gen4. Díky tomu paměť dosahuje výšky slušných 7mm.

Pod chladičem jsou ovladače Phison PS5016-E16, dva 256 GB balíčky 96-vrstvové 3D TLC NAND Toshiba BiCS4 (kódované TABBG65AWV) a 512 MB (SK hynix H5AN4G8NBJR-UHC) mezipaměti IC. Na druhé straně desky plošných spojů se nachází další pár balíčků NAND s kapacitou 256 GB spolu s druhou mezipamětí 512 MB

Přečti si  Viper představuje nové SSD disky VP4300 PCIe Gen4 x4 M.2 2280 SSD

Phison PS5016-E16 je první PCIe Gen4 x4 řadič na světě. 8-kanálový PS5016-E16, postavený na 28nm procesu pomocí 32bitového procesoru ARM Cortex R5, podporuje 3D a QLC NAND při maximální rychlosti 800MT / s na kanál.

Podporuje 4. generaci LDPC ECC enginu Phison pro ochranu dat a také integrovanou ochranu dat typu End-to-END. Zabezpečení je dále posíleno podporou technologií TCG, Opal 2.0, Pyrite, Sanitize a Crypto Erase.

Díky dodávanému softwaru Patriot PCIe ToolBox (v1.3) máte k dispozici nástroj pro správu svého disku, díky kterému můžete sledovat aktuální firmware, kapacitu disku, TRIM a SMART data, dobu zapnutí a mnoho dalších.

Smutná zpráva pro majitelé Intelu

Technologie PCIe 4.0, kterou již podporují některé procesory AMD a budou ji podporovat také nové konzole Xbox Series X a PlayStation 5, zatím u Intelu chybí, i přesto, že společnost oznámila na CES 2019 podporu tohoto rozhraní u čipů Comet Lake. Bohužel ji společnost jen několik měsíců poté zrušila. Problém má údajně spočívat s přechodem Intelu na 10nm technologii. Tyto problémy mají také za následek pomalejší implementaci moderních technologií. Výrobci základních desek se ovšem přizpůsobili a jejich základní desky se socketem 1200 tuto technologii podporují, kvůli procesorům ji však nemohou používat.

Proto tak Disk dosahuje na sestavách s CPU od Intelu maximálních rychlostí 3,6 GB/s pro čtení a 2,2 GB/s pro zápis.

Přečti si  Biomutant předvádí zajímavý boj a průzkum v otevřeném světě

Testování a měření v praxi

Museli jsme tedy Disk vložit do sestavy postavené na platformě AMD X570. Rychlost disku byla měřena pomocí programu CrystalDiskMark ve verzi 6.0.2, přičemž každý test čtení a zápisu 1GB dat byl proveden 5x.

Naměřené hodnoty byly doslova ohromující, Patriot Viper VP4100 1TB PCIe 4.0 SSD dokázal v testu rychlosti čtení lehce překonat papírové hodnoty s výsledkem 5008,6 MB/s, na druhé straně v testu zápisu, byl disk oproti papírovým specifikacím o něco pomalejší a dosáhl rychlosti 4259.8 MB/s, což rozhodně není vůbec špatné a na rovinu si řekněme, že absence oněch 150 MB/s si během kopírování souborů už nevšimnete.

Pokud jde o rychlost kopírování samotných větších souborů, tak jsme testovali rychlost čtení a zápisu ISO souboru o velikosti 30 GB na plotnový SATA disk a jiný NVMe SSD HDD. Na výsledky, které jsou opravdu působivé, se můžete podívat v tabulce níže.

Výsledný dojem

Je až neuvěřitelné na jak vysoké přenosové rychlosti se jsou schopny nejmodernější pevné disky dostat a jak moc dokáží urychlit práci s velkými soubory. Bohužel však bez podpory technologie PCIe 4.0 nebudete schopni plně využít potenciál těchto NVMe M.2 SSD disků, což platí zejména pro majitelé CPU od Intelu. Dobrou zprávou však je, že touto technologií budou disponovat Next-Gen konzole Xbox Series X a PlayStation 5, využívající čipové sady společnosti AMD.

Za poskytnutí disku do testu děkujeme společnosti Patriot

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno