„Malování je nekonečně minutová část mé osobnosti.“

—  Salvador Dalí, španělský umělec, 1904 – 1989

Drobná hříčka od takřka neznámých autorů Andrewa Nergera a Jeffa China dorazila konečně i na český trh díky překladu pravidel společnosti ADC Blackfire. Hráči se ujímají rolí malířů na plátna, kde nejlepší může být jen jeden.

Tentokrát musíme začít obsahem této unikátní krabice. Kromě pravidel totiž najdete srolovanou, látkovou herní desku, což se opravdu tak moc nevidí; průhledné plastové karty, které mají na sobě několik speciálních vzorů, což už je skutečně raritka, která je alfou a omegou této deskové hry; na ně poté „oversized“ obaly, které slouží k vytváření obrazu a nakonec žetony, které jsou už z klasického kartonu, což už teda není tak zvláštní. Krabice jako taková ovšem stojí taktéž za zmínku. Kromě toho, že Blackfire opět nezklamal a udělal pravopisnou chybu dokonce už v první větě na zadní části krabice a že vnitřek obsahuje jakýsi pokus o „insert“ (nebo spíše řazení určitých komponent), tak má naprosto nádherný art a promyšlený design. Nápis Canvas vám dorazí odděleně a je tak čistě na vás, zda si jej nalepíte na tak krásnou přední stranu, ALE TO NENÍ VŠECHNO. Zadní strana totiž obsahuje výřez jako na obraz, a tak si přímo říká, abyste místo vložení do skříně celou hru pověsili na zeď.

Samotná hra se pak řadí do sekce fillerů, neboli krátkých her, které trvají zhruba 15 minut a jsou tak ideální jako výplň. A jakže se hraje? Každý hráč si vybere tři pozadí, na kterých nijak nezáleží, takže preferencím se meze nekladou a z postupně vyložených plastových karet vybíráte, kterou si vezmete na vytvoření svého obrazu. Pokud si chcete vybrat nějaký ten kousek umění, který je dále v řadě, tak musíte využít přiložené žetony palet, nicméně detaily se můžete dočíst v pravidlech. Poté až z pěti karet na ruce musíte vytvořit obraz přesně ze tří dílů, které nejlépe korespondují s aktuální bodovací tabulkou, která je pro většinu her unikátní. Po dokončení třech obrazů hra končí. Jednoduché, že? Díky tomu není problém hrát hru s takřka jakoukoliv věkovou kategorií.

Přiznám se, že netuším, k čemu bych tento kousek přirovnal. Na první pohled, díky krásnému designu, by hráč očekával, že by se mohlo jednat o klasickou „Dixitovku“, nicméně ve finále je to spíš It’s Wonderful World kvůli jednomu obrovskému neštěstí. Instantně mizejícímu tématu. Stejně jako v It’s Wonderful World, kde takřka do minuty začnete sbírat pouze kostičky různých barev a je vám naprosto jedno, zda se jedná o zlato, uhlí či cokoliv dalšího, tak ve hře Canvas zažijete něco podobného… a ještě rychleji. Do pár sekund zjistíte, že to, jak obraz bude vypadat, vám je naprosto ukradené a řešíte pouze spodní část karty (což je asi 20 % její velikosti). Názvy ikon, jako jsou tvar, stín, výplň a podobně přestanete vnímat dokonce taky, jelikož jsou znázorněny trojúhelníky, čtverci, kolečky. Ve finále hrajete stylem: „vezmu si tuhle kartu, protože má na sobě dva trojúhelníky a sluníčko, což potřebuju na body“. Ano, výsledný obraz sice vypadá takřka vždy skvěle, což vzbuzuje příjemný pocit zadostiučinění, ale otázkou je, stačí to?

Co se materiálu týče, tak plast, ze kterého jsou karty vyrobeny se zdá být kvalitní, ale nejsem si úplně jist, jak to bude do budoucna. Bohužel jsme hru nemohli zkusit tak 200x abychom byly schopni říct, jak moc se jednotné kusy zlámou, poškrábou, či ohnou. Látková herní plocha ovšem ve velké míře napomáhá tomu, aby se nic nestalo. Na druhou stranu karty nemohou být obaleny a kdo zná Magic: The Gathering ví, co časté míchání dokáže s každou kartou udělat a navíc, děti vždycky vynaleznou způsob, jak nějakou komponentu poničit. No a na tu třetí stranu pochybuji, že jej bude někdo chtít hrát 200x.

Když to shrnu, tak hra přinesla velmi unikátní zážitek z mechaniky skládání karet přes sebe, který byl ovšem velmi nešťastný v pojetí tohoto díla. Pokud budete hrát srdcem tak, abyste měli co nejhezčí obraz, tak nemáte šanci vyhrát, ale hádám, že nějaká kompletní úprava pravidel pro domácí hrání s dětmi asi přichází v úvahu. Bohužel tak hru mohu doporučit pouze pro milovníky nádherného artu a vytváření potenciálních „obrazů“, nicméně si neumím představit, že by si hru někdo chtěl zahrát pro její zábavnost. Za náš tým mohu bohužel sdělit, že už ji asi nikdo nevytáhneme… ale na zdi vypadá fakt moc pěkně.

Přečti si  Mód přináší DLSS 3 i na grafické karty řady Nvidia RTX 20 a 30

Autoři hry: Jeff Chin, Andrew Nerger

CZ distributor: ADC Blackfire

Počet hráčů: 1 – 5

Přibližná herní doba: 15 – 30 minut

Doporučený věk: 14+ (ale doporučíme klidně mladší publikum)

PŘEHLED RECENZE
Zábava
20 %
Znovuhratelnost
50 %
Srozumitelnost pravidel
90 %
Zpracování
80 %
Miloš Jedlička
Hráč tělem i duší, který si libuje v RPG titulech a indie scéně, ale AAA hrou také nepohrdne. Milovník deskových her všeho druhu.
deskovka-canvas-malirem-do-par-sekund<font size="3"> Pokud Vám nevadí ztráta tématu, tak asi není důvod se této hře vyhýbat. Je potřeba počítat s tím, že je to velmi svižný kousek, který se ne každému zalíbí, ale určitě stojí alespoň za vyzkoušení.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno