Roku 122 navštívil římský císař Publius Aelius Hadrianus svá území na severu Británie a poprvé tehdy na vlastní oči spatřil ničivé následky bojů mezi římskými legiemi a divokými Pikty. Na důkaz nadvlády Říma tehdy přikázal postavit val, který by oddělil kmeny Piktů od zbytku podmaněné Anglie. Val byl od počátku zamýšlen jako impozantní stavba a táhnul se celých 80 římských mil, od pobřeží k pobřeží.
Novinka ze světa těžších strategických her přistála na pult konečně i českým hráčům. Toto unikum, hrající silně na promyšlenost svého tahu, dostala na starost TLAMA Games, která vytvořila naprosto dokonalý překlad, kvalitativně i lepší, než byla původní pravidla a herní „plán“. Proč je herní „plán“ v uvozovkách? Krabice totiž obsahuje jenom pár kartiček hráčů, které sice mají barevné rozlišení, ale to by vůbec nemuselo být (později vysvětlím proč). Něco málo kostiček surovin, či meeplů. Pár karet osudu, které jsou pro všechny hráče společné no a nakonec DVA bloky po 100 kusech papíru, které slouží jako herní plán každého hráče. Asi si umíte představit, jak takové první otevření krabice vypadá, když si všimnete, že 90% výplně je právě papír.
Možná už malinko začínáte tušit, že se dostáváme k jádru pudla, alias vysvětlení, proč se jedná o tak unikátní záležitost. Každý hráč totiž dostane po jednom kusu papíru z obou bloků, kde je naprostá hromada různých značek, čtverečků, koleček apod. Tato prázdná místa budete vyplňovat propiskou během svého tahu, zatímco ostatní vyplňují ta svá. Souběžné hraní tak vytváří velmi příjemnou svižnost celého opusu, nicméně interakce takřka kompletně opadá. Pokud máte v plánu hrát tzv. „na autistu“ jak je v deskoherním slangu známo a nijak se nezapojovat do herního kola svých soupeřů, tak je toto naprosto adekvátní hra pro vás.
Abychom ovšem vysvětlili alespoň základ hry, tak se musíme vrátit na absolutní začátek všeho. Starý Řím si žádá vašich služeb a vy jakožto jeden z až 6 generálů legie vyrážíte strážit Hadriánův val. Nejdříve si vyberete jakého generála chcete hrát. Ten určuje pouze barvu vašeho balíku. Ve finále je i ta barva naprosto nepodstatná, jelikož většinu času budete mít takřka všechny karty lícem vzhůru a tak zastává pouze pozice pro jednodušší přípravu hry. Pak už jenom vytáhnout kartu osudu, která určí počáteční suroviny všech hráčů a hurá na to. Zvolíte jednu ze svých dvou karet zaměření, odehrajete své akce, což trvá zhruba 5 – 10 minut a nakonec vylosujete karty útoku Piktů, u kterých záleží, na jaké obtížnosti, jste se na začátku hry společně domluvili.
Ve hře je pouze něco málo prvků náhody, kde tím nejdrsnějším je útok právě již zmíněných Piktů. Ty bohužel ničí strategickou komplexnost hry, kde můžete vymyslet sebelepší ochranu, nicméně pokud máte prostě smůlu, tak nenaděláte nic. Procházející útoky vám nejenom dávají mínusové body, ale hráči, kteří se ubránili ještě navíc dostávají ty plusové. Taktika nechat projít všechny útoky a zaměřit se na budování infrastruktury zněla jako pokus velice zajímavě, nicméně nefungovala tak, jak bych si představoval a tak musíte skutečně věnovat pozornost na všech frontách… což je dobře z pohledu herního designu. Dalším akcím se již věnovat nebudeme, jelikož se jedná o komplexní záležitost, kterou musíte kombinovat mezi sebou a jedná se tak o hravou formou pojatou logiku s matematikou.
Celá hra je krásně barevná a přehledná. Ještě jednou musím pochválit úžasný překlad, který zohledňuje i otroctví. Ačkoliv jsou fialové postavy pojmenovány „pomocníci“, tak je jasně v pravidlech napsáno, že tyto praktiky sice nikdo neschvaluje, ale je třeba si připustit, že se v té době děly. Jinak by se jednalo zkrátka o zkreslování historie. Prvotní šok z pohledu na herní „plány“ se dá očekávat, nicméně velmi rychle vám vše přiroste k srdci a vtáhne do děje. Jediná škoda je, že po sto hrách si již tento počin nezahrajete, pokud si nevytvoříte nové herní plánky „home-made“.
Během hry vznikalo několik chyb, nicméně s tím už tak nějak musíte počítat. Ne, že by pravidla byla špatně napsána, to rozhodně ne, ale pokud je vysvětlujete ostatním hráčům, tak je velká šance, že na něco zapomenete, či si to prostě hráč všechno nezapamatuje. Kazilo mi to dojem ze hry? Rozhodně ne, bavili jsme se všichni i tak a to i přesto, že jsem měl strach například z umělého prodlužování, kdy prostě jeden bude přemýšlet o poznání déle než ostatní, nicméně to se nestalo. Neměl jsem možnost vyzkoušet hru s opravdu pomalým hráčem, tak pokud byste jej chtěli projít s někým, kdo spadá k této sortě, tak si jej raději nejdříve před koupí vyzkoušejte, protože se může stát, že už tak pomalý „solitaire“ bude ještě pomalejší.
Autor hry: Bobby Hill
CZ distributor: TLAMA Games
Počet hráčů: 1 – 6
Přibližná herní doba: 60 minut
Doporučený věk: 12+