Máte rádi budování nových světů, blízkou utopickou budoucnost a přemýšlíte o svých tazích předem? Líbí se vám manipulace se zdroji a nechcete u hry strávit dlouhý čas? Deskovka It’s a Wonderful World tyto možnosti nabízí. Žádné složité mechanismy, jen čistá a jasná hra.

It’s a Wonderful World je eurohra pro 1-5 hráčů od 14 let na 45 minut, založená především na draftování karet a na manipulaci se zdroji. Českou lokalizaci přináší na náš trh firma TLAMA games, která mi ji poskytla k recenzi. Jedná se o běžně velkou čtvercovou krabici, která je ze zadní strany přelepena bilingválním popisem v češtině a v angličtině. Když se podíváme pod víko, nalezneme pravidla ve dvou jazycích, spousty kostiček v zip sáčcích, kartony s žetony a s hrací deskou a především karty.

Jak bylo naznačeno výše, jedná se mechanicky o velice jednoduchou hru, ve které se stanete vůdcem jednoho z impérií a ve 4 kolech musíte co nejefektivněji stavět karty rozvoje a produkovat zdroje, abyste na konci hry vyhráli s největším počtem vítězných bodů. Každé kolo se skládá z 3 fází a to: Draft, plánování a produkce. Při draftu si jednoduše líznete určitý počet karet, jednu kartu si necháte a zbytek pošlete soupeři po levici/pravici (záleží na tom v jakém kole se nacházíte). Poté, co si rozdraftujete všechny karty, nastává fáze Plánování. Nadraftované karty projektů nyní můžete rozestavět nebo recyklovat a tím z nich získat prostředky v podobě kostiček, které hned položíte na rozestavěný projekt, nebo do odpadu na kartu impéria. Poslední fází je produkce, kdy vaše karty projektů a impérií budou v menších podfázích produkovat různé prostředky v určitém pořadí. Zde nastává největší kouzlo hry, kdy ti vychytralejší z hráčů v jedné podfázi vyprodukují prostředky, kterým dostaví projekt, který jim v následující podfázi bude fungovat. Pět nasbíraných prostředků na odpadu může hráč vyměnit za krystallium, což je prostředek, který funguje jako žolík, ať už ve fázi Plánování, nebo Produkce. Hráči hrají ve všech fázích simultánně a když mají všichni hotovo přechází se na další fázi, nebo podfázi. Postavení některých projektů poskytne hráči zisk žetonů generála, nebo investora, které může použít při stavbě, nebo je na konci hry zhodnotit jako vítězné body. Po takto odehraných 4 kolech nastává fáze bodování, kde můžete získat body z projektů, žetonů a z dalších bonusů.

Hra nabízí možnost sólové varianty, včetně sólových scénářů.

Přečti si  Destiny 2: Gina Torres již pravděpodobně nedabuje Ikoru Rey

Před zhodnocením bych rád podotkl, že nejsem hráč, který úplně vyhledává tento typ počítacích her, nicméně i přesto mě celkově bavila. Grafikou se člověk navrátí k sedmdesátkovým pulpovým sci-fi románům a chvíli ve hře zkoumá obrázky na kartách a úplně cítí to téma. Toto nadšení však velice rychle vymizí a zhruba ve druhém kole první hry je vám naprosto lhostejné, jestli vykládáte projekt vzducholodě, nebo Šalamounovy doly. Prostě vás zajímá jen barva a produkce daného projektu. Což ovšem nemusí být na škodu a není špatné jednou za čas nehrát velikou deskovku. Trnem v oku mi bohužel zůstává kvalita karet, která je jen lehce nadprůměrná. Vzhledem k faktu, že se ve hře karty draftují a hodně se s nimi manipuluje bych čekal, že budou tvrdší s určitou povrchovou úpravou.

Přečti si  Lost Judgment bylo oficiálně oznámeno a vyjde na konci září

 

Autor: Frédéric Guérard

CZ distributor: TLAMA games

Počet hráčů: 1 – 5

Přibližná herní doba: 30 – 60 minut

Doporučený věk: 14+

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno