Ve světě deskových her existuje jistá fascinace temnými hrůzami skrytými na okraji naší reality. Příběhy H.P. Lovecrafta, zejména ty, které se točí kolem města Arkhamu a jeho okolí, již dlouho lákají hráče do svých zlověstných náručí. Arkham Horror: Karetní hra je jednou z her, jež tuto atmosféru dokonale vystihuje a umožňuje hráčům ponořit se do světa Lovecraftovských mýtů. S novými rozšířeními Odkaz Dunwiche se hráči vracejí zpět do temného světa Arkham Horror, avšak tentokrát je potřeba, aby již vlastnili základní sadu hry.

Odkaz Dunwiche – Rozšíření kampaně, jenž není samostatně hratelné a představuje další dobrodružství obohacující původní zážitek. Vydání této expanze v českém jazyce přinesla společnost ADC Blackfire, což ocení zejména čeští fanoušci hry. Současně s touto expanzí bylo vydáno i další rozšíření, zaměřené na vyšetřovatele, poskytující nové postavy a karty tříd, na něž se podrobněji zaměříme v nadcházející recenzi.

Rozšíření kampaně přináší robustní příběhovou kampaň rozdělenou do osmi scénářů, jenž jsou navzájem propojeny. Balení obsahuje karty potřebné pro jednotlivé scénáře a obsáhlý průvodce kampaní v kroužkové vazbě poskytující hráčům veškeré potřebné informace pro zahájení a průběh dobrodružství. Vstup do kampaně vyžaduje, jak jsem již zmínil, aby hráči měli k dispozici karty ze základní sady, protože mnohé z herních mechanik a požadavků na průběh hry jsou s těmito kartami neoddělitelně spojené. Kupříkladu vyšetřovatelé, jejich balíčky anebo různé žetony.

Samotné dějství Odkaz Dunwiche pro Arkham Horror: Karetní hra začíná v momentě, kdy se z mrazivých stínů zapomenuté vesnice Dunwich znovu vynořují temné síly, které chtějí „zničit“ samotnou tkaninu reality. Po nedávných nevysvětlitelných událostech, jež se odehrály ve vesnici a okolních lesích, zaznívají znepokojivé zprávy o nevysvětlitelných zmizeních a nezvyklých jevech začínající pronikat i do vzdálenějších koutů Nové Anglie. Hráči přebírají role vyšetřovatelů povolaných Dr. Henrym Armitagem, respektovaným profesorem z Miskatonické univerzity, aby se vypravili do Dunwiche a zjistili osud jeho dvou kolegů, kteří záhadně zmizeli po jejich posledním výzkumu v této oblasti. Armitage, hluboce znepokojen vývojem situace se obává, že nebezpečné síly, jež byly kdysi uzavřeny, se možná opět probouzejí.

Přečti si  Přichází Soumrak! Čarodějnické klany bojují o moc

Vyšetřovatelé musí začít svou cestu ve městě Arkham, kde hledají stopy a informace, které by je mohli dovést k postrádaným profesorům. Po sběru dostatečných důkazů se vydávají do temných uliček a opuštěných statků Dunwiche, kde se musí potýkat s hrůzami, jenž na ně čekají, zatímco se snaží rozplést složité pavučiny tajemství a zastavit hrozbu, která by mohla zničit nejen Dunwich, ale celý svět. Každý scénář v kampani představuje další část této záhadné skládačky, kde hráči musí čelit nejen fyzickým hrozbám, ale také morálním dilematům a rozhodnutím, jež mohou mít dalekosáhlé důsledky pro celý průběh vyšetřování. Čas je proti nim a každé rozhodnutí může přinést nové nebezpečí, ale i klíč k odhalení nejtemnějších tajemství Dunwiche.

Kampaň hodnotím poměrně obsáhlou a každý scénář se dá odehrát přibližně za 60 až 90 minut. Jen snad jedině, co bych podotknul, že závěrečný konec je od počátku předvídatelný a nezaskočil mě nějakým výrazným twistem. To však neberte jako výrazný mínus, jen jsem čekal nějaký moment, který by mě výrazně zaskočil. Nicméně i bez tohoto prvku jsem si jednotlivé scénáře užíval.

Přečti si  DESKOVKA: The Elder Scrolls V: Skyrim – Dobrodružná hra je krok do světa Tamrielu na stolech u hráčů v pohodlí domova

Pokud jde o hodnocení tohoto rozšíření, mohu říci, že jeho silnou stránkou je bezpochyby atmosféra, která souvisí s Lovecraftovým literárním dědictvím. Scénáře jsou dobře promyšlené a nabízejí hráčům řadu náročných rozhodnutí, jež mohou výrazně ovlivnit další průběh hry. Například, hráči mohou být postaveni před volbu, kterou z dvou počátečních misí zvolí jako první, což ovlivní podmínky pro druhou misi. Toto přináší prvek nejistoty, který je v tomto druhu her velmi ceněn. A navíc tak trochu zvětšuje znovu hratelnost díky příběhu.

Co však stojí za negativní zmínku je samotná cenovka převyšující cenu základní sady hry. Nicméně, přeci jen, ruku na srdce, pokud se ponoříte do některého LCG světa, asi počítáte s tím, že nezůstane jen u základní sady a pokud máte rádi příběh, tak právě toto rozšíření je to pravé. A vzhledem k tomu, že základní core box přinášel jen tři scénáře, tak osmička nových dobrodružství je fakt robustním přírůstkem do sbírky.

CZ Distributor: ADC Blackfire

Počet hráčů: 1 – 4

Přibližná herní doba: 60 minut (obvykle je hra dohrána okolo 60 až 90 minut)

Doporučený věk: 14+

PŘEHLED RECENZE
Zábava
80 %
Znovuhratelnost
65 %
Srozumitelnost pravidel
85 %
Zpracování
85 %
deskovka-nove-temne-dobrodruzstvi-s-arkham-horror-karetni-hra-odkaz-dunwiche-rozsireni-kampaneOdkaz Dunwiche – Rozšíření kampaně představuje dle mého názoru cenný příspěvek k sérii Arkham Horror: Karetní hra, nabízející hráčům nové výzvy a hlubší ponor do temného světa, který Lovecraft popsal. Pro fanoušky série a komplexních karetních her je toto rozšíření skvělou volbou obohacující jejich herní zážitek a poskytne hodiny napínavé zábavy a dilemat.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno