„Jsme jen pokročilé plemeno opic na menší planetě velmi průměrné hvězdy. Můžeme však pochopit Vesmír. To z nás dělá něco…“

– Stephen Hawking

Dneska se podíváme do ne příliš vzdálené budoucnosti s novinkou Svět po nás (After us), kterou lokalizoval Blackfire. Jeho vydání má na svědomí francouzské vydavatelství Catch Up Games a za autorstvím stojí Florian Sirieix. Často grafika nevypisuji, ale zde si zaslouží aspoň malou zmínku Vincent Dutrait.

Píšou se osmdesátá léta jednadvacátého století a lidstvo už není součástí planety Země. Místo nich ji obývá tlupa inteligentních opic. Také Vám to připomíná slavné dílo Planeta opic? Asi všichni tušíme, kde bral autor inspiraci.

POINTA

V této hře se snažíte pomocí své opičí tlupy ukrást vítězství na svou stranu. Jak? Jednoduše nasbírat co nejvíce bodů, které získáváte v průběhu celé hry. Buď správnou kombinací karet nebo jejich prodejem. O čem to ale vlastně mluvím? Na stůl dostanete svou desku hráče, žetony opic a pár základních karet (tamarínů).  Doprostřed stolu k tomu přibude zásoba surovin, náhodně vylosované dílky předmětů a společná nabídka dalších opic (šimpanzi, gorily, madrilové a orangutani).

Hru můžeme rozdělit do třech fází. Během nich se snažíte vyložit karty do kombinací, které přináší zdroje, body a jiné výhody. Na každé kartě je několik rámečků, které se snažíte vhodně pospojovat a uzavřít. Správně porovnat karty je tedy alfa a omega celé hry. Za získané zdroje kupujete další a lepší opice, čímž si zároveň vylepšujete i svůj balík. Vtip je v tom, že můžete lákat do tlupy jen takový druh opice, který označuje vyložený žeton. Ten zároveň dává i speciální akce  navíc, takže je dobré plánovat, jaký druh žetonu použijete. Ale chyba se tu odpouští poměrně snadno. Tady bych ocenila možná větší přísnost. Zajímavý prvek by byl, kdyby se akce nemohly každé kolo opakovat. To by byl najedenou hůře oloupatelný banán.

Přečti si  DESKOVKA: LCG chuťovka Arkham Horror: Karetní hra – Odkaz Dunwiche – rozšíření pro vyšetřovatele

Omezené množství líznutých karet v každém kole Vás částečně nabádá k ničení těch horších. Za jejich odstranění navíc získáváte zdroje. A to se vyplatí, ne? Jak tedy jistě tušíte, deckbuilding je ústřední mechanikou celé hry. K tomu přidejme malé množství kombinatoriky a správy zdrojů a máte na stole Svět po nás. Jednoduché, prosté a přesto přinášející příjemný herní zážitek.

POCITY

Co bych snad vytkla je, že hru velmi rychle pochopíte. Respektive rychle pochopíte „ideální“ způsob hraní a pak už je to jen o tom, kdo bude mít více štěstí. To mi trochu kazí celkový dojem a nabourává znovuhratelnost. Přesto nás to bavilo. Je jedno, v kolika hráčích hrajete, herní doba je pořád +- stejná. Záleží na tom, jak hodně důkladné hráče máte v kolektivu 😊. Opět musím trochu pokárat editory. Nalézt nějakou tu gramatickou chybu nebylo příliš těžké.

Přečti si  Předobjednávky hry Assassin's Creed Shadows jsou "velmi silné"

Moc nerozumím, proč je hra koncipována pro hráče od 14 let, jelikož pravidla jsou až směšně jednoduchá a krátká. Žádná přehnaná agrese, ničení, zbraně, sex, drogy,.. Tím chci říct, že tímto aspektem se rozhodně neřiďte. Určitě zvládnou menší děti a nenechá to na nich žádné trvalé následky.

Produkční stránka věci je moc vydařená. Co na první pohled určitě zaujme je malý velký detail na krabici. Tady je totiž překvapivě vyobrazena Prašná brána v Praze. Dobře, je už trochu poznamenaná zubem času, ale je to ona 😊. Možná Vás teď trochu zklamu. Není na každé krabici, ale pouze na té české. Každopádně hezký detail, který potěší každého vlastence. Celá hra hýří barvami a je na ní hezký pohled. Jediná výtka snad míří k inzertu. Ten by mohl být více praktický, ale svůj účel plní dobře.

Když to vezmu kolem a kolem, jedná se o příjemnou, nenáročnou a spíše rodinnou hru, která zaujme zejména designem. Pokud hledáte jednoduchou a přesto hratelnou deskovku, tak rozhodně doporučuji.

CZ Distributor: ADC Blackfire

Počet hráčů: 1–6

Přibližná herní doba: 60 minut

Doporučený věk: 12+

PŘEHLED RECENZE
Zábava
70 %
Znovuhratelnost
70 %
Srozumitelnost pravidel
90 %
Zpracování
90 %
deskovka-svet-po-nas-planeta-opic-v-jinem-podaniPohledná a rychlá hra. Hezká mechanika skládání karet k sobě pro zisk zdrojů. Někdy možná až příliš jednotvárná. Klidně doporučím do rodiny s dětmi.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno