Stál u paty obřího menhiru, který ze všeho nejvíce připomínal sochu anděla smrti. Najednou se zvedl vítr a v dálce byl vidět šířící se mlhavý opar. Opar nasáklý prastarou magií a zejména pachem smrti. Divnota je tu!

Photo: Albi.cz

Tainted Grail: Pád Avalonu. Kooperativní RPG pecka až pro 4 hráče odehrávající se stovky let od prvních příběhů o Králi Artušovi a rytířích kulatého stolu. V zemi Avalonu. Na tento kousek si rozhodně vytřiďte desítky hodin herního času. Kdo jiný by ho mohl přinést na herní stoly než polský vydavatel Awaken Realms. Vydavatel, který do deskoherního světa přináší jedny z „nejhráčtějších“ deskovek vůbec. Z těch nejslavnějších zmiňme Nemesis, This War of Mine nebo Etherfields. V České republice vychází pod nakladatelstvím Albi.

Divnota, prastará zvrácená magie, se začíná šířit skrze celý Avalon. Jediné, co jí ještě drží od vesnic lidí jsou menhiry. Obrovské sochy kolem nichž lidé pokládají obětiny a zapalují svíce doufajíc, že divnotu zaženou. Jenže menhiry začínají pomalu skomírat a s nimi celé království. Ti nejsilnější a nejstatečnější byli vysláni na Kamelot pro pomoc, jenže ta nepřichází a tak nezbývá, než vyslat to, co zbývá. Tebe!

Tolik v krátkosti k příběhu, který je mimochodem skvěle napsaný a naprosto Vás pohltí. Ale začněme tím, že se mrkneme pod víko krabice. Ta je opravdu velká a proklatě těžká. Komponenty ve dvou patrech jsou z kvalitního materiálu. Vše zde má své místo a implementovaný insert zde plní svou úlohu dokonale. Perfektně přizpůsobený pro budoucí ukládání rozehrané hry. To určitě využijete nesčetněkrát, protože, jak už bylo zmiňováno, strávíte u hry spousty hodin a dohrát ji na jediný zátah rozhodně není možné. Navíc mít poměrně prostorově náročnou hru na stole několik týdnů až měsíců si nemůže dovolit každý. Naštěstí je součástí krabice ukládací arch, kam zaznamenáváte dosažené milníky. V případě potřeby do něj zapíšete vše potřebné a hru vložíte jednoduše zpátky do přizpůsobené krabice. Miniatury postav a menhirů vypadají vizuálně velmi přitažlivě a můžete se je domalovat k obrazu svému. Zbytek krabice tvoří všemožné karty, desky hráčů, kostičky, žetonky a texty. K čemu všemu to slouží se hned dostaneme.

Přečti si  Série Fallout měla za jediný den téměř 5 milionů hráčů

Na výběr budete mít ze čtyř postav, kdy každá má nějakou svou schopnost a zároveň i slabinu. O unikátním příběhu a vlastní miniatuře nemluvě. Do výřezů v desce hráče zapadají jednotlivé komponenty a snadno se s nimi manipuluje. Tyto komponenty označují progres postavy ve hře. Vaše schopnosti, vlastnosti a obsah inventáře. Navíc má každá postava své dva osobní a unikátní balíčky karet. Jeden bojový pro střetnutí s monstry a druhý diplomatický pro řešení ostatních problémů, které ve hře potkáte. Tyto balíčky si během hry vylepšujete a zvyšujete tak jejich efektivitu, což je stěžejní mechanika hry. Mapu sestavíte pomocí velkých očíslovaných karet a postupně odkrýváte svět Avalonu. Menhiry vymezují dostupné oblasti a mince v nich uložené zase čas, který zbývá do jejich vyhasnutí a tedy i propadnutí Divnotě. Naštěstí je můžete za nemalé zdroje opět obnovit. Tenhle systém funguje skvěle a nutí Vás k pohybu a akci. Tedy žádné dlouhé lelkování a boostování vaší postavy, což činí hru zábavnou a zejména náročnou.

Jednotlivé segmenty mapy potom můžete prozkoumávat, sbírat zdroje, zabíjet monstra a plnit tak různé hlavní i vedlejší questy, které pomůžou k lepším skillům a vybavení. Celou hru propojuje temný příběh (podtrhnutý povedeným designem), který se postupně odhaluje v závislosti na tom, jaká rozhodnutí učiníte. K poznání příběhu slouží masivní deník výpravy, kde je celý příběh přehledně zaznamenaný. Pokud ovšem nechcete pořád jen listovat v deníku, tak doporučuji stáhnout aplikaci, která vše usnadní. Zdlouhavé a časté listování totiž může být v některých momentech vcelku únavné. Za mě se aplikace opravdu povedla, takže proč ji nevyužít. Pomáhá rychlejšímu tempu a přehlednosti hry. Doprovodné zvuky navíc příjemně podkreslují atmosféru.

Hra je celkově náročná a nenechá Vás nadechnout. Téměř jistě se na poprvé stane, že prohrajete. Vždy ale můžete začít znova s již nabitými informacemi nebo poprosit o milosrdenství a pokračovat (s černým puntíkem a pošramoceným sebevědomím) v rozehrané hře. Hra se skvěle hraje sólo i kooperativně a hra na to dobře reaguje s ohledem na balanc. I přesto mě osobně přišla hra ve dvou hráčích pocitově nejobtížnější. Celkově mě ve hře chybí větší svižnost. Bojový systém je hezky vymyšlený. Systém přikládání karet do sledu pomocí zámků zaujme originalitou, ale při více hráčích jsme trpěli značnou paralýzou u rozhodnutí, kdo povede útok, jaké karty zahrajete a kdo vlastně schytá ten největší damage. K tomu přidejme neustálé listování deníkem výpravy a hodiny budou přibývat jedna za druhou. Dobře, není to u takto časově náročné hry úplnou překážkou, ale když se konečně dostanete s příběhem někam dál, tak zjistíte, že je už skoro ráno a je čas jít spát.

Přečti si  Cities: Skylines 2 nevyjde letos na jaře pro konzole, jak bylo původně plánováno

Chválím přiložený tutoriál, který Vám v rámci krátké epizody představí všechny stěžejní mechaniky hry a pomůže k rychlejší orientaci v pravidlech. A zde narážíme na největší problém jinak skvělého počinu. Pravidla a jejich obsah. Po přečtení se zdá vše jasné a přehledné. Dokonce jsou překvapivě krátké na tak velkou hru. Párkrát do nich určitě během hraní nakouknete a potřebnou informaci naleznete. Stejně se ale nakonec dostanete do situací (a my jich našli opravdu hodně), které prostě pravidla nepopisují i vy si je budete muset domyslet nebo dohledat. Důkazem toho budiž přes sto dotazů k pravidlům na zatrolenkách. A to se jen tak nevidí. Zde musím autory malinko pokárat, protože jinak by byl herní zážitek téměř dokonalý a to zejména díky dechberoucímu příběhu. My můžeme s drobnými výtkami jen doporučit.

Pokud se Vám podaří hru po drahné době dohrát tak vězte, že nemusíte zoufat a ronit slzy. Na světe je totiž rozšíření Tainted Grail: Věky minulé i budoucí, které okoření původní hru o nové kampaně navazující na předchozí příběh. Kdo má rád ve hře plno figurek, tak zvažte nákup rozšíření Tainted Grail: Pád Avalonu – Monsters of Avalon. Hra na stole poté bude vypadat o fousek lépe. Ale o tom všem třeba příště 😊.

Autor hry: Krzysztof Piskorski, Marcin Świerko

CZ distributor: Albi

Počet hráčů: 1 – 4

Přibližná herní doba: 60 – 120 minut na kapitolu

Doporučený věk: 14+ (doporučujeme však starší hráče)

PŘEHLED RECENZE
Zábava
90 %
Znovuhratelnost
80 %
Srozumitelnost pravidel
60 %
Zpracování
100 %
deskovka-tainted-grail-pad-avalonuParádní, časově náročná hra na hrdiny z prostředí Avalonu. Cílí zejména na zkušené a náročné hráče. Skvěle vystavěný příběh je alfou a omegou celé hry. K tomu přidejme hezký vizuál a pár fungujících mechanik. Pokud máte rádi RPG, tak tohle je hra přesně pro Vás. Od hraní s dětmi tentokrát raději upusťte.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno