NVIDIA potvrzuje, že většina počítačových hráčů si letos nebude moci koupit herní grafickou kartu, nedostatek přetrvá po celý rok 2021.

NVIDIA vydala nové prohlášení o přetrvávajícím nedostatku herních GPU, ve kterém potvrzuje, že pro hráče bude velmi obtížné získat zcela novou herní grafickou kartu a to až do příštího roku. Finanční ředitelka společnosti Colette Kress to uvedla během každoročního dne investorů NVIDIA, který proběhl začátkem tohoto týdne, kde bylo uvedeno, že rok 2021 nebude pro hráče zrovna tím nejlepším.

nové grafické karty budou mít i nadále cenu zlata

NVIDIA říká, že poptávka po GPU bude po většinu roku 2021 nadále překračovat nabídku, což bude PC hráčům nadále stěžovat možnost získat novou kartu.

Od uvedení řady GeForce RTX 30 vydala NVIDIA a její generální ředitel Jensen Huang několik prohlášení týkajících se přetrvávajícího nedostatku GPU. Společnost uvedla, že přeprava a logistika spolu s nedostatkem komponent vede ke špatnému zásobování jejich grafických karet nové generace, což má za následek zvýšení cen různými maloobchodníky. Aby toho nebylo málo , kryptoměnový boom vedl k tomu, že mineři skupují drtivou většinu herních grafických karet, za které jsou ochotni platit nesmyslné částky, což hraje do karet nejrůznějším překupníkům. Je tak jasné, že na hráče nezbude téměř nic.

Přečti si  Hrajte déle a lépe než vaši soupeři s myší RAZER OROCHI V2

Největšími faktory, které přispívají k nulové nabídce, jsou nedostatek surovin, outsourcing, pandemie a oživení kryptoměny. Dalším faktorem, který neovlivňuje nabídku, ale ovlivňuje cenu, je absence celních výjimek. To dokonce vedlo výrobce hardwaru ke zvýšení cen jejich komponent.

První tři faktory lze kombinovat, protože zdroje a outsourcing jdou ruku v ruce. Pandemie omezila výrobní proces. NVIDIA je bezobslužný vývojář polovodičů, což znamená, že nemají kapacitu na výrobu vlastních karet v masovém měřítku. Za účelem výroby karet NVIDIA zadává výrobu grafické karty externě společnostem TSMC a Samsung. Nedostatek surovin pro výrobu karet jde ale v dodavatelském řetězci mnohem dále.

Očekáváme, že poptávka bude po většinu letošního roku nadále převyšovat nabídku,” uvedla finanční ředitelka Colette Kressová během pondělního výročního dne Nvidia.

Náš provozní tým je agilní a funguje fantasticky.” Očekáváme, že se naše dodávky s postupujícím rokem zvýší, “dodala. Otázkou ale zůstává, zda se podaří zabránit skalperů ve skupování a následném přeprodeji.

Přečti si  Cooler Master představuje novou řadu chladičů MasterLiquid Illusion

NVIDIA zahájila protiopatření, aby vrátila část nabídky zpět do rukou hráčů PC v podobě omezení kryptovací hash rychlosti na svých nových herních grafických kartách a spuštění kryptografických GPU řady CMP určených pro těžbu kryptoměn, ale to nefungovalo. Nejen, že mineři dokázali obejít limit hash rate, ale CMP karty, které jsou v současné době v prodeji, mají velmi vysokou cenovku a nepřináší stejné výhody jako herní grafická karta.

Například karty CMP mají 3měsíční záruku ve srovnání s plnou 3letou zárukou, kterou herní grafické karty poskytují. Karty CMP navíc nenabízejí těžební hodnotu jako GPU. Dokonce i starší karty GeForce produkují mnohem vyšší hashovací rychlost ve srovnání s kartami CMP za nižší cenu.

Jediným řešením pro návrat grafických karet na pulty obchodů je prudký a dlouhodobý pokles cen kryptoměn. V okamžiku, přestane být těžba tak lukrativní, klesne poptávka po GPU.

Jedno je jisté hráči čelí v poslední době nedostatku hardware a to jak na poli PC hraní, tak konzolovém, protože situace s dodávkami PS5 není o nic veselejší.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno