V pondělí večer profesionální hráč Hearthstone a soutěžící turnaje Grandmasters Chung „blitzchung“ Ng Wai učinil rozhovor, kdy na jeho konci vyjádřil podporu probíhajícím protestům v Hongkongu. Přednesl protestní slogan a na sobě měl masku spojenou s aktivisty, kteří se vydali do ulic.

Jeho slova spustila řetězovou reakci, která vedla k jeho celoročnímu vyloučení z Heartstone.

O co vlastně jde.

Protesty začaly již v létě. Desetitisíce lidí v Hongkongu protestují na ulicích v maskách, demonstracích na podporu demokracie ve svém regionu, který býval britskou kolonií, ale teď je samosprávnou oblastí Číny. Ta tvrdí, že Hongkong je její nedílnou součástí a jakákoli forma separatismu bude tvrdě potlačena a to i vojenskou silou.

Incident zasáhl i herní svět.

Výše uvedené protesty dospěly tak daleko, že Chung „blitzchung“ Ng Wai soutěžící v turnaji Grandmasters veřejně vyjádřil podporu protestujícím, což následně vedlo k jeho zabanování. To spustilo lavinu protestů vůči Blizzardu.

Co s tím má Blizzard společného?

Videoherní průmysl těží z toho, že podporuje iluzi, že videohry jsou ostrovem neutrality, místem, kde mohou být peníze apoliticky utraceny.

Esportové ligy Blizzardu se v minulosti snažily vypadat neutrálně tím, že stanovily pravidla pro hráče, v nichž požadují, aby hráči neříkali nic, co by bylo možné chápat jako kontroverzní. Soubor pravidel Heartstone stanoví, že žádný z hráčů nemá dovoleno dělat nic, co by mohlo přispět k špatné pověsti, skandálu, posměchu nebo urážení komunity. Tento incident však připomněl, že lidé, kteří hrají hry, mají ve skutečnosti i skutečný život, který je ovlivňován politickými událostmi.

Přečti si  Blizzard za poslední 3 roky ztratil 29% své hráčské základny

Rozhodnutí společnosti pozastavit Chungovi jeho účet a sebrat mu jeho prize money, je nejnovější z dlouhé řady kapitulací amerických korporací, které se více zajímají o zisk než cokoli jiného. Reakce veřejnosti na rozhodnutí Blizzardu byla rychlá. Včera v noci jeden z týmů na americkém Collegiate Hearthstone Championship zvedl ceduli s nápisem „Free Hong Kong, Boycott Blizzard.“

Vlna nevole je natolik silná, že reddit Blizzardu byl dočasně uzavřen. Navíc někteří hráči hlásí, že je nyní nemožné smazání jejich účtů na Blizzardu. Charlotte Mather se na Twitteru podělila o svou zkušenost, kdy se pokusila smazat svůj účet a statistiky, následně obdržela zprávu, která říká: „Kvůli příliš mnoha pokusům byl e-mailový kód uzamčen.“ Ostatní hráči se k ní připojili a hlásili, že i oni dostali stejnou zprávu. Jeden uživatel tvrdil, že Blizzard dokonce požadoval jeho fotografii občanského průkazu, aby ověřil jeho totožnost. Netřeba dodávat, že to jde nad rámec běžného ověřování. Pravděpodobně se společnost snaží zabránit hromadnému exodu ze svých her, ale tyto kroky  jen rozzlobí fanoušky ještě více.

Přečti si  Vývojáři Returnal žádají hráče, aby vypnuli automatické aktualizace PS5, protože by mohlo dojít ke ztrátě postupu

Banování i mimo herní průmysl

Hráč ovšem není jediný kdo je banován. Nedávná epizoda South Park s názvem „Band in China“ tuto praktiku kritizoval, v důsledku toho čínská vláda promítala show ze státem kontrolovaného internetu.

Stejně dopadlo i vysílání NBA, poté, co generální ředitel Houston Rockets Daryl Morey tweetnul podporu protestům v Hongkongu, se stal předmětem okamžité nedůvěry ze strany NBA, zatímco čínská státní média a čínský zábavní konglomerát Tencent pozastavily vysílání v Číně. (Tencent také vlastní 5% podíl ve společnosti Activision Blizzard.)

Nyní se však zdá, že svoboda projevu po celém demokratickém světě dostává tvrdé rány.

 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno