Demonstrace od Der8auer ukazuje, že roztavený konektor RTX 5090 a 12VHPWR nemusí být nutně způsoben chybou uživatele.
To může být pro mnoho lidí překvapením, protože to, co se zdálo být hlavní příčinou problému s tavením 12pinových napájecích konektorů, nemusí být nutně pokaždé chyba uživatele. Nedávno internetem proběhla informace o prvním případu roztaveného 12pinového napájecího konektoru u GPU GeForce RTX 5090 i kabelu. Z podrobností, které uživatel uvedl, nebylo jasné, zda to bylo způsobeno chybou uživatele, nebo použitím kabelu třetí strany.
Naštěstí se uživateli podařilo kontaktovat Der8auera, který bydlí nedaleko a poslal mu RTX 5090 FE, kabel 12VHPWR a zdroj ASUS, které byly součástí původní sestavy. K replikaci toho, co by se stalo, použil Der8auer svou vlastní kapalinou chlazenou GeForce RTX 5090 FE a kabel Corsair 12VHPWR a na několik minut provedl Furmarkův test.
Překvapivě se situace během pěti minut dost zhoršila. Jak ukázal Der8auer prostřednictvím termokamery, konektory kabelů se zahřívaly jako gril. Na straně PSU dosahovaly teploty 150 °C, zatímco na straně GPU se blížily 90 °C. Jak se dalo předpokládat, konektory byly v GPU i PSU zasunuty správně, ale problém byl jinde.
Většinu zátěže zřejmě nesly dva vodiče 12kolíkového konektoru, což vedlo k vysokým teplotám. Der8auer ukázal, že vodiče byly původně navrženy pro proud 8 A, ale každý z těchto dvou vodičů přenášel více než 20 A. To je důvod, proč jsme viděli, že jeden z nich byl roztavený, jak ukázal Redditor.

Je tomu tak výhradně proto, že jediný 12pinový napájecí konektor nemusí být schopen zvládnout veškerou zátěž, a protože RTX 5090 je už tak dost náročná na napájení, mohou se v blízké budoucnosti objevit další takové případy s konektorem 12VHPWR. To je důvod, proč Der8auer připomíná problém s topením u RTX 4090, protože u RTX 4080 se to neprojevilo, což je samozřejmě způsobeno znatelným rozdílem ve spotřebě energie.
Pokud si myslíte, že je to kvůli nekvalitnímu kabelu a konektorům, pak tomu tak pravděpodobně není. Konektor kabelu Moddiy 12VHPWR byl zkoumán pod mikroskopem a je stejně dobrý jako některé z nejlepších kabelů 12VHPWR, které můžete najít u jiných velkých dodavatelů.
Jak můžete vidět, i přes použití kabelu Corsair 12VHPWR byly teploty šíleně vysoké. Kdyby Der8auer svou RTX 5090 FE dále zatěžoval, pravděpodobnost, že skončí s tavícími se konektory, by byla poměrně vysoká. Vypadá to, že RTX 5090 potřebuje dva 12pinové napájecí konektory, aby se zátěž rozložila na různé vodiče a dosáhlo se nižších teplot.
Doporučuji se podívat na video od Actually hardware overclocking. Tam je hezky rozebráno, proč je 12VHPWR konektor a jeho implementace u nVidie zásadně špatný.
https://youtu.be/kb5YzMoVQyw?si=68lUEzURFSSv1m1H
Problém je v designu karty, Nvidia a většina výrobců dala jen dva shunt rezistory, na které je napojena celá napájecí větev. A to tedy znamená, že může v případě nějaké poruchy jít až 600W skrz jen jeden kabílek, ve kterém je pin a ten rezistor to bere jako „OK“
Nám do chatu přišla zpráva, že ROG Astral karty mají 6 těchto rezistorů, tzn že ty proudy ani v kritickém případě neudělají neplechu. Je to tedy o designu samotného VRM karty Nvidie.