Německo právě změnilo způsob, jakým na svém území budou moci být nabízeny předobjednávky videoher.

Nejvyšší soud v Mnichově zakázal maloobchodníkům nabízet předobjednávky výrobků bez konkrétního data vydání. Toto rozhodnutí bylo vydáno na základě stížnosti na předobjednávky smartfonů Samsung Galaxy S6 z roku 2016. Rozhodnutí se ovšem vztahuje na veškeré výrobky, včetně videoher.

Düsseldorfský ředitel společnosti na ochranu spotřebitele  Wolfgang Schuldzinsk objasnil, co toto soudní rozhodnutí znamená.

Když si spotřebitel objedná zboží na internetu, prodejce musí přesně stanovit termín, kdy u bude doručeno.

Jinými slovy to znamená, že nebude možno v Německu objednat žádné zboží, u kterého bude uveden termín vydání jako “již brzy”, nebo hůře, bez jakéhokoliv předběžného termínu vydání. Toto rozhodnutí se zatím týká pouze Německa, ale nikdy nevíte, kdy budou jurisdikce dalších zemí toto rozhodnutí následovat. U nás tak je zatím možné v klidu předobjednat vše od Death Stranding až po Cyberpunk 2077.

Přečti si  V současné době každé studio Activisionu pracuje na Call of Duty: Warzone

Bude velmi zajímavé sledovat, jakým způsobem bude na tuto skutečnost videoherní odvětví reagovat, pokud se tento přístup k předobjednávkám rozšíří i do dalších zemí. Povede to k tomu, že by vydavatele neoznamovali hry tolik dopředu, nebo budou náhle uvádět přesná data vydání her? Německé nařízení ani nehovoří o tom, co se stane, pokud se termín vydání hry změní v důsledku zpoždění vývoje, či jak to bude v případe crowdfundingových kampaní, které mnohdy za podporu slibují předčasný přístup do podpořených her?

Ať už se stane cokoli, je jisté, že šikovní obchodníci si vždy najdou cestu, jak nabídnout exkluzivní předobjednávky a limitované edice. Možná by měl někdo také německým úředníkům říci o všech charakterech, dodatečném obsahu, boostech, balíčcích a dalším obsahu, který se skrývá za předobjednávkovou zdí.

Jaký máte názor na rozhodnutí německých úřadů ohledně předobjednávek a uvítali byste něco podobného také v naší zemi?

7 KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno