V sobotu, 30. března, se naše redakce vypravila do brněnského Impact Hubu, ve kterém se konal již třetí ročník herního festivalu Gamer Pie, jenž pořádá spolek MU Game Studies. Pořadatelé proklamovali harmonogram nabytý známými jmény a bohaté vedlejší aktivity. Jak se letošní ročník vydařil se dočtete v našem reportu.

Na akcích tohoto formátu se počítá s tím, že postaráno bude nejen o hlavní obsah jako jsou přednášky či autorské hraní, ale i o aktivity vedlejší. Naplánovat tedy akci těchto rozměrů není zrovna procházka růžovým sadem a zapotřebí je nejen spolehlivý tým lidí, ale také pevné nervy a spoustu kávy. Jak si s tímto problémem poradil spolek z Masarykovy Univerzity a co návštěvníky čekalo?

Jedním ze zlatých hřebů dne byla přednáška Viktora Bocana z Warhorse Studios, jehož výstupy patří pravidelně k ozdobám všech akcí, na kterých vystoupí a to nejen díky zkušenostem nabytých za své bohaté kariéry, ale i díky jeho unikátnímu smyslu pro humor. Viktor se rozpovídal o svých začátcích v herním průmyslu a svěřil se i s technickými problémy, které přinášela  tehdejší doba herní revoluce v Čechách. Značná část přednášky pak byla věnována detailům a historkám z vývoje prvního a druhého dílu adventury Horké léto. Za velkého potlesku ukončil Viktor Bocan přednášku a vyjádřil zájem o účast na příštím ročníku.

S na fakty bohatým a vskutku zajímavým vystoupením se nám představil Petr Xnapy Jirák, který divákům detailně nastínil jeho pohled a vztah k eSportu a všemu okolo něj. Své znalosti a zkušenosti z komentování zápasů League of Legends zkombinoval s ohromujícími čísly a prorokoval směr, kterým se bude eSport v blízké budoucnosti ubírat. Díky jeho angažovanosti v Madfinger Games přišla řeč i na jejich úspěšnou first-person střílečku Shadowgun a s ní spojené mobilní platformy.

 

Přečti si  STALKER 2 - Neexistují žádné plány pro PS5, Game Pass je jeden z důvodů Xbox exkluzivity

Přednášku, které by jistě slušela hlavní stage letošního Gamer Pie, doručila Michaela Dvořáková ze studia Beat Games. Neuteklo ani pár minut a Michaela už si svou přirozeností získala veškeré obecenstvo, jehož část stála i na přilehlé chodbě a do místnosti se již nevešla. Řeč byla, jak jinak, především o veleúspěšném hitu Beat Saber. Dozvěděli jsme se nejen čísla, která byla pro 5ti členné studio jako z pohádky, ale získali jsme i pár detailů o tvorbě původního traileru, který se přes noc stal hitem internetu a předznamenal tak úspěch českého studia. Sonda do vývoje Beat Saberu před a po vydání patřila mezi nejzajímavější momenty sobotního dne.

Jak probíhala tvorba herní hudby v 80. letech nám velmi interaktivně předvedl hudební skladatel, překladatel a publicista František Fuka. Pomocí svého keyboardu, notebooku a hudební reprodukce názorně ukázal jaké problémy činila například nedostatečná paměť tehdejších komponentů. Kvalitu místních reproduktorů využila i youtuberka Dana Hanousková z Bohemia Interactive, kterou můžete znát spíše pod přezdívkou Pyrit. Ta svým posluchačům vysvětlila základy ASMR. Více se o tomto tématu dozvíte na jejím Youtube kanálu.

Přečti si  Trailer k Season of the Splicer v Destiny 2 představuje novou aktivitu pro 6 hráčů

Pokud jste si právě nevybrali z programu přednášek, mohli jste svou energii investovat do vedlejších aktivit, kterých bylo požehnaně. V Retroherně jste si mohli vyzkoušet starého Wolfensteina, Horké Léto nebo předchůdce dnešních VR headsetů. V rohu místnosti pak svou bakalářskou práci prezentovali studenti VUT, kteří nabízeli unikátní možnost zahrát si stolní fotbálek proti umělé inteligenci. Pokud jste pak neměli zrovna zájem o promítání dokumentu o tvorbě Kingdom Come: Deliverance, mohli jste si skočit například do Skyroom, kde bylo k vyzkoušení například Monzo VR nebo se vydat po české herní stezce a vyzkoušet si Feudal Alloy, Creaks, Svoboda 1945 nebo Someday You’ll Return od brněnských CBE Software.

 

Festival Gamer Pie nám ukázal, že za kvalitními herními akcemi nemusíme jezdit do zahraničí, ale že i zde na českém rybníčku jsou velmi talentovaní lidé, kteří jsou práci dělají s chutí. Už nyní tak vyhlížíme další ročník, na kterém se s vámi rádi potkáme.

Plusové bodíky si Gamer Pie zaslouží i za charitativní bazárek jehož výtěžek kompletně putoval k nadaci Motýlek na financování dobrovolnické činnosti v nemocnicích.

 

2 KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno