Herní klávesnice už dlouhou dobu stagnují a výrobci tak nějak spíše přešlapují na místě a snaží se přijít s drobnými vylepšeními, kterými by dokázali posunout hranice uživatelského komfortu a zvýšit zájem PC nadšenců a co nejvíce vyhovět kompetitivním hráčům, než aby riskovali a nabídli zásadní inovace. Jedním z takových výrobců je i Asus, který se snažil spojit všechna drobná vylepšení tak, aby přinesl na trh klávesnici, která bude vyhovovat všem. Ano, řeč je o ASUS ROG Azoth, na kterou se tu dnes podíváme.

Jak jsem již několikrát zmiňoval, tak skvělé periferie z vás neudělají herního šampiona nebo eSportovce, ale dokáží zásadním způsobem přispět k tomu, aby byly vaše herní seance co nejpříjemnější a pomohly maximálně využít vaši schopnost reagovat. I proto společnost ASUS již od roku 2006 vydává hardware a periferie s označením ROG (Republic of Gamers) zaměřenými výhradně na hráče.

Specifikace:

 • Rozměry : 326 x 136 x 40 mm
 • Hmotnost : 1186 g
 • Konektivita : USB, Bluetooth, RF 2,4 GHz
 • Rozhraní : USB 2.0 (da typ-C a typ-A)
 • Přepínač : červené spínače ROG NX, vyměnitelné za plného provozu
 • Osvětlení : RGB
 • Anti-Ghosting : NKRO
 • Aktualizační frekvence : až 1000 Hz
 • Klávesnice : PBT
 • Paměť : až 5 profilů
 • Displej : OLED s ovládacím knoflíkem
 • Software : Armory Crate

Balení a design

Obal klávesnice je klasický v designu ROG, velmi poutavý na oko, kde jsou vyzdviženy všechny hlavní důležité funkce a vlastnosti klávesnice. Uvnitř najdeme klávesnici, uživatelskou příručku, certifikaci, samolepky a třetí balíček obsahující veškeré další příslušenství, které se od jiných klávesnic značně liší.

Jsou zde:

 • sada na mazání spínačů , která obsahuje kromě precizního maziva také kartáč, základnu pro mazání a nástroj na rozepnutí spínačů
 • a nástroj pro odstranění spínačů
 • jeden pro odstranění různých krytek kláves
 • USB typu C a typu A pro nabíjení
 • tři další spínače

Okamžitě po vyjmutí klávesnice z krabice, víte, že máte v rukou opravdu pořádný kus hardwaru. ASUS ROG Azoth hned na první dobrou působí neuvěřitelně bytelnou konstrukcí, kterou nabízí jen málokdo. Tato konstrukce je tak robustní, že bez podložky zápěstí, která není součástí balení může být pro někoho delší používání bolestivé.

Design vychází z moderní 75% kompaktní klávesnice, takže zde rozhodně nehledejte samostatnou numerickou část. V pravém horním rohu pak najdeme jednu 2palcovou OLED obrazovku, na které můžeme sledovat různé parametry, včetně typu připojení, které nastavujeme, zda 2,4 GHz RF nebo Bluetooth, nabití baterie, které bohužel není vyjádřeno procenty. Hned vedle najdeme třícestnou páku a na boku klávesu, která nám umožní měnit různé podnabídky, které prozkoumáme později.

Na zadní straně klávesnice najdeme přepínač, který nám umožní přepínat mezi režimy Bluetooth a RF nebo klávesnici zcela vypnout, abychom mohli dosáhnout maximální výdrže baterie. Zde bude umístěn i USB přijímač, který nám umožní připojit klávesnici v RF režimu k PC. Na zadní straně najdeme také port USB typu C pro nabíjení. Spodní část klávesnice je místo toho charakterizována texturovaným povrchem, čtyřmi gumovými nožičkami, aby nedocházelo ke klouzání po podložce. Nožičky také nabízí tři různé úhly sklonu klávesnice.

Výkon

Jedním z faktorů, který mě velmi zajímal byla výdrž baterie, zejména s ohledem na to, že klávesnice je vybavena OLED displejem a RGB podsvícením. Musím říci, že výdrž mě vcelku příjemně překvapila a klávesnice papírově dosáhne na 130 hodin v provozu ovšem s vypnutým RGB. Se zapnutým displejem a efekty se výdrž výrazně zkracuje, Měřit se to však úplně nedá, protože klávesnice má  pohotovostní režim, který se aktivuje automaticky po uplynutí pár minut, čímž šetří baterii. Tento interval se dá měnit pomocí softwaru Armory Crate.

Baterie však není jediným prvkem, který stojí za zmínku. Přestože se jedná o mechanickou klávesnici, tak ji Asus konstruoval tak, aby co nejvíce eliminovala hluk, kterým se řada těchto klávesnic vyznačuje. Může za to jak použití červených spínačů, tak i hlavně vnitřní struktura s 3,5mm silikonovou podložkou, vrstvou PORON pěny a další vrstvou silikonové pěny, které absorbují všechny vibrace a zcela potlačí hluk, který jinak velmi nepříjemně ruší. Díky tomu je psaní na klávesnici a chatování s přáteli velmi nerušené a příjemné pro všechny zúčastněné.

Červené spínače ROG NX potom poskytují 1,8mm spouštěcí bod pro rychlý vstup. Počáteční síla 40 g zabraňuje náhodnému stisknutí kláves a dosahuje až 55 g pro perfektní zpětnou vazbu. Na rozdíl od mnoha jiných bezdrátových klávesnic, které jsem používal, nebyla žádná znatelná prodleva mezi stisknutím klávesy a akcí, která se replikovala ve hře, a nikdy nedošlo k přerušení připojení. Asus tvrdí, že pokud vypnete RGB a OLED obrazovku (o tom za chvíli), dostanete se téměř na nulovou latenci. Nechal jsem si je zaplé a stále jsem neměl pocit z jakékoliv prodlevy.

Přizpůsobení

Jedním z hlavních prodejních bodů ASUS ROG Azoth je OLED obrazovka a příslušný ovládací knoflík. Stažením softwaru Armory Crate můžete nakonfigurovat OLED displej tak, aby zobrazoval různé animace, včetně vašich vlastních, pokud nahrajete gify, a OLED displej může také zobrazovat nabídku nastavení, vizualizace médií a monitorování systému. Zobrazení nastavení je užitečné, protože znamená, že můžete nakonfigurovat Asus ROG Azoth pomocí ovládacího knoflíku, takže můžete například vyladit RGB osvětlení, aniž byste museli používat software.

Zjistil jsem, že obrazovka monitorování systému je nejužitečnějším využitím OLED displeje. V Armory Crate jsem jej nakonfiguroval tak, aby měřil frekvenci CPU a teplotu GPU mého PC. V softwaru můžete dál také naprogramovat RGB podsvícení a vytvořit si vlastní efekty a také je synchronizovat s dalšími zařízeními s podporou Asus Aura. Také můžete nastavit světelné varování, když se kapacita baterie dostane pod určitou úroveň, to vám umožní nedostat se do situace, že během hraní nebo práce budete najednou bez klávesnice. Ovšem na software je třeba si trochu zvykat, protože není úplně intuitivní.

Závěr

ASUS ROG Azoth je 75% kompaktní klávesnice vyvedena v poměrně robustním designu s vysokou hmotností. Má skutečně skvělou odezvu, která jde ruku v ruce s krátkou reakční dobou. Navíc disponuje opravdu skvěle designovanými klávesami, které jsou díky použitým materiálům velmi tiché avšak přesné. Třešničkou na dortu je potom OLED displej a ovladač, který umožňuje přepínat a upravovat některé parametry přímo z klávesnice. Jedinou výraznou nevýhodou, kterou ASUS ROG Azoth má je absence opěrky zápěstí, protože díky své výšce je její delší používání nepohodlné a budete si chtít častěji odpočinout. Osobně jsem toto vyřešil přiložením podpěry s paměťové pěny od konkurenčního výrobce.

PŘEHLED RECENZE
ASUS ROG Azot
95 %
Adam Jacik
Hráč, fanoušek technologií a rychlých aut. Hraji téměř vše na čem se dá.
recenze-asus-rog-azoth-skvela-bezdratova-klavesnice-s-oled-displejemASUS ROG Azoth je skvělá herní bezdrátová klávesnice disponující rychlou odezvou, tichými klávesami a skvělou výdrží baterie. Skvělý je programovatelný OLED displej. Nevýhodou je absence operky zápěstí, díky čemuž může být delší používání poněkud nepohodlné. + OLED displej + Zpracování + Tiché a přesné klávesy - Absence opěrky zápěstí - Větší výška - Armory Crate vyžaduje trpělivost

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno