Když mi zástupce Asusu pro ČR volal, zda bych neměl zájem otestovat jejich novou 65% klávesnici, tak jsem se v telefonu na nějakou chvíli odmlčel, až z druhé strany přišel dotaz, jestli se stále slyšíme? „Nooo…. ehhhmmm“, najednou se ve mě vše pralo, mám rád Asus a většinu produktů, které dělají, ale nemám rád malé 60% klávesnice, asi je to věkem nebo co já vím. „Jedná se o low profile klávesnici“ ozvalo se z druhé strany, to ve mě vzbudilo určitý zájem. Mám rád novinky a technologie, takže jsem nakonec klávesnici přijal, protože kdo ví, třeba se nakonec na trhu objeví i její větší sestřička.

Balení řady Republic of Gamers se roky nemění, takže jako obvykle tu máme jasně černo-červenou krabici s hromadou obrázků a informací o ASUS ROG Falchion RX Low Profile.

20240627 181724

Balení obsahuje samotnou klávesnici, 1,8metrový kabel USB Type-A na USB Type-C, adaptér USB Type-A na USB Type-C, Omni USB transceiver, sadu nálepek, dokumentaci a přepravní kryt. ASUS ROG Falchion RX Low Profile je k dispozici pouze v bílém provedení v kombinaci bílé, stříbrné a světle šedé. Na první pohled vypadá opravdu hodně cool. Základna klávesnice je vyrobena z plastu, ale horní panel je kovový.

20240627 181116

Musím říci, že jsem nakonec rád, že jsem mohl klávesnici otestovat, protože Asus ROG Falchion RX mě dokázala velmi mile překvapit. Na úvod by se ale slušelo si ji pěkně představit. Takže se jedná o mechanickou nízko profilovou klávesnici, což znamená, že jak přepínače, tak klávesy jsou kratší. Tím se změní profil klávesnice, kdy klávesy leží naplocho přes horní část těla. Zajímavostí je, že Asusu se podařilo do těla 60% klávesnice narvat 65% standardní klávesnice. Díky tomu nenajdete na OG Falchion RX žádné zbytečné místo, až na světelný pruh, který je umístěn nad všemi klávesami a nese nápis Republik of Gamers.

Přečti si  Star Wars Outlaws má "největší marketingovou kampaň pro hru Ubisoftu"

20240627 181149

Tato klávesnice se připojuje bezdrátově s přiloženým 2,4 GHz přijímačem nebo přes Bluetooth. Standardem je i podpora Asus‘ Omni, který vám umožní připojit více periférií pomocí jediného klíče. Tuto technologii využívá také nedávno recenzovaná herní myš Asus ROG Keris II Ace. Jednotlivé režimy připojení je možno přepínat na pravé straně klávesnice, kde je také magnetická slot pro Omni port.

20240627 181158

Další vychytávkou je dotykový panel pro ovládání médií a fyzický přepínač pro přepínání mezi režimy kompatibility Windows a macOS. Aktuální provozní režim je indikován na levém konci horního černého pruhu. Zder jsou také indikátory Caps Lock a vypnutí tlačítka Windows.

20240627 181051

Klávesnice je dodávána s plastovým protiprachovým krytem, který se dá díky gumovým prvkům použít i pod klávesnici, když je používána, ale hlavně slouží jako kryt při přepravě.

Zmínil jsem dotykový panel, ten je umístěn v levém horním rohu klávesnice a vyznačuje se několika kulatými výstupky. Ve výchozím nastavení slouží jako nástroj pro úpravu hlasitosti. Tlačítko vedle však mění jeho funkčnost. Můžete jej použít jako ovládací prvek médií nebo webových stránek.

20240627 181315

Spodní část ASUS ROG Falchion RX Low Profile je vyrobena ze světle šedého plastu a je pokryta diagonálními pruhy a velkým logem ROG. Nožičky umožňují klávesnici nastavit ve dvou úhlech.

20240627 181335

Většina uživatelů stolních počítačů, včetně mě, je zvyklá na klávesnice plné velikosti a zvyknout si na menší klávesnici nemusí být úplně nejjednodušší, ostatně jsem toho příkladem, ale musím uznat, že při mnoha testech, základních desek atd, kdy mám většinu hardwaru rozloženou po stole preferují právě tyto menší klávesnice a to právě z důvodu úspory místa i jejich možnosti bezdrátového připojení.

20240627 181233

Jakmile si na rozložení a velikost klávesnice zvyknete, tak s jejím používáním nebudete mít téměř žádné problémy a osobně musím říci, že jsem při jejím používání nezaznamenal ani nijak zvýšené procento překlepů. ASUS ROG Falchion RX Low Profile využívá proprietární opticko-mechanické přepínače ROG RX Low-Profile. Obecně se jedná o mechanické spínače z hlediska designu a pocitu. Ale místo fyzického sepnutí kontaktů je k aktivaci použit optický senzor, který snižuje vstupní zpoždění.

Přečti si  Prozkoumejte Freudovu Vídeň v Cesta do nevědomí

20240627 181350

Na rozdíl od klasických Cherry a podobných spínačů není střední část ve tvaru kříže, ale čtverce a krytky jsou připevněny v rozích spínače, což snižuje jejich viklání. Spínače jsou navíc z výroby namazané. Dalším faktorem ovlivňujícím pocit z prémiové klávesnice je integrovaná pěnová deska, ta má za úkol eliminovat nežádoucí zvuk.

Jak je uvedeno výše, jedná o klávesnici, disponující bezdrátovou možností připojení, tedy vás bude zajímat i její výdrž na jedno nabití. Asus slibuje provozní dobu: 430 hodin při 2,4 GHz bez podsvícení a v případě Bluetooth je toto číslo ještě vyšší, 575 hodin. Pokud ale budete chtít mít zapnuté podsvícení, tak při 50% jasu bude výdrž něco kolem 108 hodin v případě 2.4 GHz. To ukazuje na fakt, že výdrž klávesnice je vskutku vynikající.

20240627 181257

Stejně jako řada jiných zařízení od Asusu, tak i ROG Falchion RX Low Profile využívá jejich vlastní aplikace Armory Crate, se kterou ale nejsem zrovna kamarád, nebo alespoň zbytek mého PC. Pokud s aplikací nemáte problém, tak si zde můžete řadu funkcí klávesnice přizpůsobit. Můžete zvolit řadu funkcí, maker, přizpůsobit si touchpad a v neposlední řadě i podsvícení.

Asus ROG Falchion RX Low Profile je skvělá klávesnice pro všechny, kteří mají rádi malé kompaktní a stylové periferie. Navíc velmi dobře poslouží všem, kteří hledají klávesnici jak pro práci, tak i zábavu. Nevýhodou může být nemožnost výměny kláves. Samozřejmě také nemusí vyhovovat vyznavačům full size klávesnic.

PŘEHLED RECENZE
Asus ROG Falchion RX Low
90 %
Adam Jacik
Hráč, fanoušek technologií a rychlých aut. Hraji téměř vše na čem se dá.
recenze-asus-rog-falchion-rx-low-profileAsus ROG Falchion RX Low Profile je skvělá klávesnice pro všechny, kteří mají rádi malé kompaktní a stylové periferie. Navíc velmi dobře poslouží všem, kteří hledají klávesnici jak pro práci, tak i zábavu. Nevýhodou může být nemožnost výměny kláves. Samozřejmě také nemusí vyhovovat vyznavačům full size klávesnic.  + Připojení PC i Mac + Dlouhá výdrž + Design - Vyšší cena, - 60% velikost

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno