Po delší době jsem opět dostal možnost otestovat nějaký ten gamepad, který si klade za cíl být pro hráče tím nejlepším na trhu. Konkrétně se jedná o ASUS ROG Raikiri. POZOR! nezaměňovat se starší verzí PRO, která je bezdrátová a v ledasčem se od mnou testované drátové verze liší.

Hned na úvod musím ve zkratce uvést, že ROG Raikiri je přizpůsobitelný herní ovladač, který na rozdíl od těch standardních nabízí několik možností navíc, ale také trochu promarňuje svůj vysoký potenciál.

Specifikace

Spojení drátové
Osvětlení RGB
Porty USB-C, 3,5mm minijack pro kabelovou náhlavní soupravu
Kabel odnímatelný, USB-C / USB-A, 3 m
Rozměry 103x64x155 mm
Hmotnost 225 g (bez kabelu), 300 g (s kabelem)

Design a ergonomie

Gamepad nese označení Designed for Xbox, takže je hned jasné na jaké platformy ASUS cílí, tedy Xbox a PC. To vám ostatně napoví i první pohled na ovladač, jehož rozložení tlačítek je v souladu s ovladači pro Xbox. ( Jak ale víme, tak jiní výrobci toto rozložení používají i pro ovladače na PlayStation, jako například Nacon.) Tvar těla i rozmístění hlavních ovládacích prvků zcela koresponduje s ovladači Xbox. Změny najdeme potom v RGB osvětlení, které prochází středem těla ovladače Raikiri a jakoby rozděluje ovladač na pravou a levou část, kde každá z nich nese odlišný a velmi povedený design. Gamepad podporuje proprietární technologii RGB Aura, takže jeho osvětlení lze synchronizovat s dalšími zařízeními a ASUS.

 

Další změny potom najdeme v povrchové úpravě madel, která jsou zdrsněna, díky čemu se ovladač daleko lépe drží. Toto jemné vroubkované zdrsnění najdeme i na hlavních směrových páčkách, která tak nekloužou ani při vypjatých situacích, kdy se vám ruce velmi potí. Oproti standardu si všimnete i drobných změn ve tvaru spouští, které ale spíše jen zapadají do celkového designu, než aby měla nějaké praktické vylepšení. Pokud jde o tlačítko Xbox, tak to je na rozdíl od továrního ovladače vypouklé, tudíž je daleko snáze nahmatatelné. To ale neplatí pro tlačítko Share, které je zapuštěno do ovladače a navíc umístěno hned pod tlačítko Xbox. Toto umístění vede k tomu, že jej těžko nahmatáte a často k němu přimáčknete právě tlačítko Xbox.

Přečti si  Veterán studia Naughty Dog se vrací po čtyřech letech působících ve studiích The Initiative a Deviation Games

Funkce a praktická zkušenost

Co se týče připojení k PC nebo konzoli Xbox, ROG Raikiri bohužel podporuje pouze kabelové připojení – pomocí přiloženého 3 m dlouhého USB kabelu. Díky tomu je gamepad celkem lehký, pouhých 225 g. Pokud byste  toužili po bezdrátové verzi, potom se určitě podívejte na starší verzi PRO.

Základní funkcionalita ASUS ROG Raikiri je plně poplatná ovladačům Xbox, ale nabízí několik dalších doplňkových funkcí. Na zadní straně jsou dvě programovatelná tlačítka, která lze upravit ve firemním softwaru. Vedle triggerů také vidíte dva přepínače – mění průběh analogových triggerů a přepínají jej mezi plným a zkráceným zmáčknutím, toto je velmi příjemná funkce, kterou je možno nastavit analogově bez potřeby lézt do softwaru ovladače, například jako je tomu u mnou testovaných ovladačů od Naconu.

Pod pravou analogovou páčkou je tlačítko pro ztlumení mikrofonu pro náhlavní soupravu připojenou k ovladači – funguje také jako indikátor jejího provozního stavu a svítí žlutě, když mikrofon není ztlumený. ROG Raikiri má mimochodem nainstalovaný ESS DAC, který podle výrobce poskytuje realistický zvuk prémiové třídy na headsetu připojeném k minijacku.

Podle testu přesnosti je ASUS ROG Raikiri velmi přesným ovladačem. Hlavní devizou jsou potom analogové směrové páčky, které na rozdíl od těch od Xboxu mají nulovou chybovost a nemají tendenci samovolně utíkat, ovšem to se může změnit po letech používání.

Přečti si  RECENZE: Ghost of Tsushima na PC – port nad ničím nespekuluje a dává nám to nejlepší

Musím říci, že mě osobně velmi mrzí, že ASUS u tohoto ovladače dal na zadní stranu jen dvě programovatelná tlačítka a nikoliv čtyři, jako je tomu u verze PRO. Také jejich nahmatání prostředníky není nijak skvělé a za mě mohla být posazena o kousek níže. Také jejich hmatová odezva není příliš výrazná.

Software

Samozřejmě, jako každý jiný gamepad, ASUS ROG Raikiri lze používat ihned po připojení, ale na přání si uživatel může upravit jeho chování pomocí proprietárního softwaru Armory Crate. S jeho pomocí můžete změnit přiřazení tlačítek, vybrat režim osvětlení RGB Aura, upravit sílu vibrací a upravit „mrtvé zóny“ spouštěčů a křivky odezvy páček.

Bohužel ovladač nenabízí možnost nahrání jednotlivých profilů přímo do ovladače, kde byste si je mohli následně aktivovat v závislosti na hraném titulu.

Armory Crate sama o sobě také není bezchybnou aplikací, protože někdy se velmi dlouze načítá, někdy se nenačte zcela správně a to ani po několikanásobném restartu PC, tento problém s aplikací zažívám i na mobilním zařízení, takže se nedivte, že je pro mě spíše osinou v zadku, než vyhledávaným doplňkem.

Celkové zhodnocení

ASUS ROG Raikiri je bezesporu velmi kvalitní herní gamepad, který je obdobou továrních ovladačů Xboxu, ovšem za své nemalé peníze (necelé 2.800,- CZK v době psaní recenze) přináší řadu dalších funkcí jako je přizpůsobení precizních analogových ovládacích prvků, vibrací, RGB osvětlení a dalších. Na druhou stranu ovladač nabízí pouze dvě zadní programovatelná tlačítka, nemožnost manuálního přepínání profilů a pouze drátové připojení.

PŘEHLED RECENZE
ASUS ROG Raikiri
80 %
Adam Jacik
Hráč, fanoušek technologií a rychlých aut. Hraji téměř vše na čem se dá.
recenze-asus-rog-raikiri-dobry-gamepad-ktery-ma-sve-mouchy<font size="3">ASUS ROG Raikiri je velmi kvalitní herní gamepad, který je obdobou továrních ovladačů Xboxu. Přináší řadu dalších funkcí jako je přizpůsobení precizních analogových ovládacích prvků, vibrací, RGB osvětlení a dalších. Disponuje jen dvěma programovatelnými tlačítky a nenabízí možnost přepínání profilů přímo na ovladači. </b> </font> + Design<br/> + Dobrý grip<br/> + Programovatelné RGB<br/> + Precizní analogové páčky<br/> - Vysoká cena<br/> - Jen dvě zadní tlačítka<br/> - Nevýrazná zadní tlačítka<br/> - Nemožnost změny profilu na ovladači<br/> </b> </font>

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno