Série Yakuza je tu s námi téměř 20 let, což je doba, po kterou se mnoho herních IP na světě neudrží. Studio Ryu Ga Gotoku je navíc značně aktivní a vývojáři nám servírují nové díly s neskutečnou kadencí. Za tuto skutečnost jsem neskutečně rád, a to především kvůli stylu psaní a vývoji příběhu, který se donedávna točil výhradně okolo Kiryu Kazumy a jeho „rodiny“.
Recenzovaná verze: PlayStation 5
Pokud vám tato série není cizí, tak jste si jistě před několika málo lety všimnuli jejího rebrandingu. Pod hlavičkou Like a Dragon se stále můžeme setkávat s Kazumou, ale příběh se nyní primárně točí okolo charismatického Ichibana Kasugy. Ten značnou část svého života strávil ve vězení a jeho interakce s dnešním světem je jedním z těch faktorů, které mu bezesporu usnadnili jeho přijetí mezi zarputilými fandy Kiryu Kazumy. Nebudeme zde ale dnes rozebírat jeho postavu a životní cestu z předchozích dílů. V Infinite Wealth se s Ichibanem a jeho přáteli podíváme na Hawai, budeme stavět hotelový resort, bojovat s obřími žraloky, shazovat melouny z palem, hledat jeho matku a pomáhat umírajícímu příteli.
Stejně jako ve všech předchozích dílech, tak i v Infinite Wealth je jádro příběhu vážné, seriózní a mnohdy se jedná o slušné drama. Stejně tak zde ale již tradičně najdeme přehršel vedlejších aktivit a misí, u kterých jsem často rozjímal nad svéprávností vývojářů. Extrémní nápady, bláznivé minihry a narážky na různé kultury zde nechybí. V tomto směru si nelze nevšimnou jistého posunu, a to směrem k propracovanosti některých zmíněných aktivit. Zmínit sice mohu Crazy Eats (ve videu níže), minihru, která paroduje službu Uberu a míchá do toho herní mechaniky z Crazy Taxi, v níž jsem strávil několik desítek minut, ale mluvím především o Dondoko Island. Aktivita, se kterou jsem si užil přibližně 8 hodin, kde musíte na nohy postavit ostrovní resort, jehož sláva a prosperita pominula před dlouhými lety. Teď zde přebývají jen původní majitel a popeláři, kteří se snaží ostrov pohřbít pod náloží odpadků. Dondoko Island je bezesporu inspirováno titulem Animal’s Crossing a dokončení určitého levelu je pro pokračování hlavního příběhu hry povinné. Pokud budete chtít Dondoku opustit a vrátit se zpět na Hawaj, tak stačí zaběhnou na jižní pláž, nasednout na delfína a za pár vteřin jste zpět u Kazumy.
Můj první návrat z ostrova byl celkem solidní facka. Pozitivně naladěn ze stavění hotelů, zdobení svého pokoje a těžení dřeva jsem byl rovnou hozen zpět do reality, kde si musíte poradit nejen se svými problémy, ale pomáhat i přátelům. Největší trable má bezesporu dlouholetý maskot série Yakuza, Kiryu Kazuma. Ten to v životě opravdu neměl jednoduché a vývojáři se rozhodli mu v zatím posledním díle zasadit další, možná poslední, ránu. Kiryu se z pro fanoušky série dobře známých důvodů musel skrývat před světem a tak bral i pracovní zakázky, po kterých by normálně neštěkl ani pes. Při jedné takové došlo k nehodě a Kazuma se i přes všechna do očí bijící rizika rozhodl pomoci potřebným. Byl za to odměněn dávkou radioaktivní koupelí z nějakých chemikálií. Kiryu Kazuma má rakovinu. Z touto šokující zprávou přišli vývojáři ještě před vydáním hry a není tak divu, že Infinite Wealth je jedním nejrychleji se prodávajícím dílem série.
To se ví, že vám zde neprozradím to, co jej v novince motivuje a proč se drží Ichibana a jeho party. Můžu vám ale slíbit, že Like a Dragon: Infinite Wealth je co do příběhové kampaně v mých očích ještě výše, než Yakuza 6: The Song of Life. Obecně se jedná o kandidáta na nejlepší díl série, k tomu se ale ještě dostaneme. Kromě Kiryu a Ichibana se v příběhu objevují další skvěle napsané postavy. Mou nejoblíbenější vedlejší postavou je Tomizawa. K této náplavě z Tokia sedáme do taxiku po příletu z Kamurocha. Rychle se ale ukáže, že Tomizawa je zloděj a i přes jeho nepříliš profesionální schopnosti se mu podaří nás okrást o vskutku důležité cennosti. Mezi ně patří i dopis s adresou Ichibanovy maminky. Nepoctivého taxikáře nakonec vypátráme a dozvíme se jeho backstory. Ichiban mu ze zcela nezištných důvodů nabídne pomoct a pomyslně tak zaklepe na základní kámen jejich budoucího přátelství.
A právě vztahy mezi postavami jsou důležité i během soubojů. Soubojový systém je zde tahový a výsledek boje tak závisí na mnoha a mnoha číslech, které jsou závislá na mnoha faktorech, a to i na vzájemných vztazích postav. Pokud si často povídáte se svou parťačkou Chitose, tak se vám může odemknout speciální útok či kombo, na kterém budou oba protagonisté spolupracovat. Jinak se ale soubojový systém od posledního Like a Dragon příliš neliší. Máte k dispozici klasické útoky, speciální útoky či možnost použít nějaký předmět. To může být bylinka na zvýšení zdraví, elixír pro doplnění magie nebo klidně i klasický granát. Všude kolem se již tradičně válí hromady haraburdí a tak vám nic nebrání vzít do ruky dopravní kužel, segway nebo květináč a přetáhnout s ním protivníka po kebuli.
Dalším aspektem, díky kterému si šarvátky můžete užít ještě o chloupek více, je systém Zaměstnání. V jedné vedlejší misi si odemknete možnost navštívit Cestovní kancelář a následně si budete moci odemykat různé „pracovní pozice“, rozumějte převleky, díky kterým se vám odemkne řada dalších animací a speciálních útoků.
Vše je zabaleno do již tradičně výborného grafického balíčku, díky němuž tváře vypadají opravdu uvěřitelně a detailně. Trochu jsem se obával toho, jak se vývojářům podaří ztvárnit Hawai a zachytit atmosféru tohoto speciálního místa, které se ve skutečnosti nachází ve vskutku prekérní situaci. Vše se ale povedlo na výbornou a studio se výtečně popralo i s nasvícením celé nové lokace. Západy slunce, východy a večerní život působí velmi záživně a zábavně.
Ach ta dnešní doba… To by nebylo dne, aby se někde nevyhrabala nějaká kontroverze, nebo aby někdo nezkoušel trpělivost nás mírumilovných hráčů. Tentokrát se negativní pozornosti dočkalo taktéž studio Ryu Ga Gotoku, a nutno říct, že oprávněně. V obchodech máte na výběr ze dvou verzí hry. Ta dražší verze vám nenabídne jen několikero bonusů, ale především možnost New Game+. Platit za NG+ není úplně standardní a tak není divu, že se na Twitteru, Redditu a dalších sítích rozpoutalo peklo. Režím Nové hry+ nabízí tři obtížnosti – Normal, Hard a Legend a nabízí speciální Dungeon a další větev příběhu. Osobně se mi myšlenka placení za tuto službu nelíbí a myslím si, že vývojáři by měli hráče, kteří si jejich hru zamilují natolik, že jí chtějí hrát dokola a dokola spíše ocenit, než jim sahat do peněženek.
Ačkoliv mi tedy New Game+ kontroverze úplně nevoní, tak nelze popírat kvality, které hra jako celek bezesporu má. Atraktivní příběh, nová lokalita nadupaná vedlejšími aktivitami, parádní grafika, strhující japonský dabing a další faktory dělají z Infinite Wealth ten nejlepší díl série, který si fandové Yakuza, potažmo Like a Dragon, prostě zasloužili. Ichiban, Kiryu, Chitose, Tomizawa a další by mohly leckterým dalším studiím sloužit jako předloho toho, jak správně napsat zajímavý charakter a vyrýt jeho jméno do srdcí hráčů.
Like a Dragon: Infinite Wealth zcela jistě není posledním dílem série a nepochybuji o tom, že v nějaké šuplíku v Ryu Ga Gotoku již leží scénář na několik dalších pokračování, kterých se již nemohu dočkat. Laťka je ovšem vysoko a Ichiban se bude mít co ohánět.
Vývojáři: Ryu Ga Gotoku
Vydavatelství: SEGA
Datum vydání: 26. ledna 2024
Česká lokalizace: Ne
Doba testování: 60+ hodin