Ačkoliv nelze považovat naší domovinu za jakýsi středobod světa supercrossu, tak se i zde najdou fanoušci tohoto adrenalinového sportu, který si před lety našel cestu i do světa videoher. S železnou pravidelností nás hrami z tohoto odvětví zásobují vývojáři ze studia Milestone. Ani letos tomu nebude jinak a do rukou se nám dostal již čtvrtý díl energií nabitého závodního počinu.

Recenzovaná verze: PlayStation 5

Nenechte se ovšem zmást názvem. Nálepky laciné reklamy na energetické drinky se série Monster Energy Supercross zbavila hned po prvním díle, se kterým vývojáři položili slušné základy, potěšili řadu fanoušků a navíc ke sportu přitáhli tak potřebnou pozornost. Jak se ale 4. díl povedl? Vývojáři toho před vydáním mnohé naslibovali a leckomu by se tak s přihlédnutím na pandemickou situaci mohlo zdát až téměř nemožné tolik změn od posledního dílu stihnout.

Recenze třetího dílu, který vyšel v únoru minulého roku, byla podobná spíše táhlé stížnosti než herní recenzi. I přesto jsem měl z možnosti si novinku vyzkoušet na PlayStation 5 vcelku radost. Jak se s novým dílem vývojáři popasovali? Nutno říci, že nejpalčivější problémy třetího dílu jsou minulostí. MES4 je zase o kousek větší, rychlejší a ambicióznější, což si ukážeme rovnou na stěžejním režimu Kariéra.

Asi jste už určitě někdy slyšeli nějakého chytráka někomu radit, že pokud něco funguje, tak ať na to nesahá, nechá to být a počká až se to samo rozbije. Takhle naštěstí v Milestone nepracují a režim kariéry se rok co rok mění k nepoznání. Ať už je za tím snaha udělat z Monster Energy Supercross ultimátní sérii nebo se jedná jen o vypočítavé testování nových věcí, které se při kladném přijetí od herní komunity objeví i v dalších hrách italského studia, se pravděpodobně nedozvíme. Pravdou ovšem je, že námi testovaná novinka z toho zatím těží maximum a přepracování kariéry opět padlo na úrodnou půdu.

zdroj: GamePress.cz
Možnost vrátit čas se bude hodit nejen novým hráčům.

 

Naším cílem je samozřejmě se dostat na vrchol supercrossového světa a zanechat všechny své méně talentované a zablácené soupeře za sebou. Tentokrát si tuto cestu můžeme příjemně prodloužit tím, že začneme závodit v kategorii Futures, kde se budete muset loket neloket prodírat k cílové rovince skrze další talentované jezdce, kteří by nebýt nás mohli v tomto odvětví udělat díru do světa. Pokud nebudete úplná dřeva, tak se z Futures dostanete přes 250ky až do královských 450SX, kde si následně vynutíte respekt všech svých oponentů.

Režim kariéry je obohacen o zcela nový Skill Tree, ve kterém si odemykáte a vylepšujete schopnosti jakými jsou např. lepší brzdění, stabilnější výjezdy ze zatáček a podobně. Bodíky pro tento strom dovedností získáváte nejen samotným závoděním, ale také účastmi na speciálních eventech, vyplňováním deníku a sekáním latiny v trénincích. Vedlejším produktem úspěchů jsou i finanční prostředky, které lze samo sebou využít na vylepšování všemožných komponentů na vašem motocyklu, který bez nich bude zcela bezbranný vůči konkurenci. Nějaké ty zlaťáky budete ale tu a tam potřebovat i na zdravotní péči, která vám bude poskytnuta po závodě, ve kterém jste si pořádně natloukli. Samozřejmě platit nemusíte, ale vynechávat závody není úplně ta ideální cesta k mistrovskému titulu.

Přečti si  Přichází PlayStation Days of Play 2021

K recenzi Monster Energy Supercross 4 nám posloužila verze pro PlayStation 5. Logicky mě tak zajímal nejen obsah hry, ale i to, jak si nová konzole s bahnitými tratěmi poradí. V nastavení nenajdete žádnou možnost nastavení a hra defaultně běží ve 4K/60fps. V Milestonu nezapomněli ani na ovladač DualSense, který zážitek ze závodění posouvá na zcela novou úroveň. Kontakty s ostatními jezdci sice necítíte, ale jakýkoliv jiný kontakt, doskok či náraz vám dá ovladač okamžitě vědět. Pomocí adaptivních spouští také poznáte to, na jakém podkladu právě jedete a zda se třeba zrovna neprotáčí kola.

Nejen díky next-gen ovladači je letošní gameplay až překvapivě odlišná od loňského ročníku. Vývojáři se při vývoji čtvrtého dílu znatelně odklonili od arkádového pojetí a Monster Energy Supercross 4 je doposud nejrealističtějším dílem série. Realističnost jde ovšem ruku v ruce s obtížností, která bude novým hráčům dělat trable i při hraní na tu nejsnazší obtížnost. S plynem je potřeba zacházet opatrně, do zatáček najíždět s respektem a nutné je počítat i s počínáním ostatních jezdců na trati. Do očí bijící jsou ovšem kontakty mezi jezdci, na které jsem házel špínu už v recenzi minulého dílu. Jedno z mých loňských přání ovšem bylo vyslyšeno a nově tak po krátkém výletu z trati nebudete necitlivě vrácení na trať, ale hra vám dává větší volnost svou chybu napravit a na okruh se vrátit po svém. Na zkracování trati ovšem zapomeňte.

Řev motorů si lze užít nejen na 17ti oficiálních tratích (7 z nich je v Salt Lake City), ale i mapách vytvořenými vámi či ostatními hráči. Oznámení “nového” a “vylepšeného” editoru tratí mě nechalo zcela chladným. Již před lety mě opustily poslední zbytky naděje, že se někdy dočkám editoru, který opravdu poskytne tvůrcům volnost a oprostí se od čistě supercrossového sevření. Proč taky dávat herní komunitě další záminku, aby se ke hře vracela… Letošní editor vskutku doznal pár změn, ale zpravidla se jedná jen o pouhé navýšení počtu dostupných itemů, modulů a jejich nabarvení či nasvícení. Mé snění o změnách výšky terénu tak může pokračovat. Vše je zaměřeno spíše na nápaditost a design věcí s jejichž umísťováním si stejně lámat hlavu nikdo nebude. Mé zklamání nezjemní ani skutečnost, že nyní můžeme vybírat z více typů startovního roštu.

 

Přečti si  Odhalení Bettlefieldu 6 bylo zdánlivě teasováno na červen

Pokud se přece jen rozhodnete nějaký ten okruh postavit, podělit se o něj na internetu a vyzvat na něm hráče z dalších koutů světa, tak vězte, že vše se bude již tradičně odehrávat na dedikovaných serverech, na jejichž používání si Milestone dlouhodobě zakládá. Bohužel v době našeho testování nebyly servery zapnuté a my tak mohli závodit pouze sami se sebou v režimu Time Trial. Online nadšence možná potěší skutečnost, že ve hře je možné hrát za ředitele závodu. Režim Race Director se již osvědčil v mnoha závodních hrách a já pevně věřím, že zde tomu nebude jinak.

Pro srdcaře si vývojáři připravili i Season Pass, který bude pokrývat dalších 7 DLC. S největší pravděpodobností tak tímto způsobem dojde na navýšení počtu jezdců, který už teď přesahuje hranici magické stovky, a počet tratí, kterých není nikdy dost. K již zmíněným 17ti tratím můžeme přičíst dalších 5, které se vyskytují v herním režimu Compound. Ten již od začátku série patří mezi mé oblíbené herní módy a i letos mám radost z toho, jakým směrem se posouvá. Tentokrát byl ostrov inspirován některými z ostrůvků v lokalitě Maine. Nechybí mála vesnička, staré ruiny ani vysoké kopce a mamutí skoky. Řádit zde můžete s dalšími třemi hráči a společně závodit na předvytvořených tratích, plnit všemožné challenge nebo hledat různé sbíračky, kterými si odemykáte různé skiny, nálepky a vylepšení pro vašeho jezdce a motocykl.

 

Že si své jezdce můžete upravit od hlavy až k patě a vybavit je všemožnými typy brýlí, páteřáků a přileb, je v této sérii již standardem. Přehršel vybavení a možností úprav je dostupný i pro vaše jednostopé mazlíčky. Nejen akční gameplay, výborné ozvučení, slušné množství obsahu, ale i detaily jako je strhávání zablácené fólie z přilby a zarývání se kol do rozježděných stop dávají dohromady celek, který mohu s klidným svědomím označit za doposud nejlepší supercrossový počin italských Milestone.

Vývojáři: Milestone

Vydavatelství: Milestone

Platformy: PlayStation 4, PlayStation 5 (recenze), Stadia, Xbox One, Xbox Series X, PC

Datum vydání: 11. 3. 2021

Česká lokalizace: Ne

PŘEHLED RECENZE
Grafika
7
Zvuk / Soundrack
8
Příběh
7
Hratelnost
7
Zábava
9
Herní doba
7
Předchozí článekThe Outer Worlds: Murder on Eridanos vyjde 17 března
Další článekUpravený systém penalizací v MotoGP 21
Jiří Morávek
Rádoby arogantní pseudo-hráč, který miluje svého psa a první napití z minerálky. Najdete ho na Facebooku, Twitteru, Instagramu nebo jako iiiMoryTheory na Twitct.tv.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno