Rok se s rokem sešel a my doufáme, že jste novoroční veselí přežili ve zdraví a do nového roku jste vykročili tou správnou nohou. Nyní je tedy ten pravý čas k tomu, abychom si zrekapitulovali nejzásadnější události uplynulého roku 2018.

V LEDNU MICROSOFT UKONČIL VÝROBU ADAPTÉRU PRO KINECT A ZEMŘEL JIM FRENCH DABÉR POSTAV ZE SÉRIÍ LEFT  4 DEAD A HALF-LIFE

 

Společnost Microsoft oficiálně ukončila výrobu USB adaptéru, který umožňuje připojení Kinect 2.0 se zařízeními Xbox One S a Xbox One X. Adaptér byl bezplatně poskytnut všem, kteří přecházeli z Xboxu One na Xbox One S, nebo X. Ostatní, kteří Kinect chtěli na těchto nových typech Xboxu používat si jej museli zakoupit. Ovšem po ukončení výroby Kinectu byl konec adaptéru logickým krokem.

Hlas Jima Frenche vdechl život několika postavám ve hrách od Valve a v lednu 2018 odešel ve věku 89 let. Jednou z nejvýznamnějších postav, kterou French nadaboval byla jedna z hratelných postav v sérii Left 4 Dead a Left 4 Dead 2.

V ÚNORU ODSTOUPIL Z FUNKCE GENERÁLNÍHO ŘEDITELE SONY KAZ HIRAI A THQ NORDIC KOUPILO KOCH MEDIA DEEP SILVER

Kazuo “Kaz” Hirai opustí 1. dubna svou funkci prezidenta a generálního ředitele společnosti Sony. Sony Corporation jmenovala do této pozice Kenichiro Yoshida, který je v současné době výkonným místopředsedou a finančním ředitelem společnosti. Hirai bude i nadále sloužit ve společnosti Sony jako předseda a bude sedět ve správní radě.

THQ Nordic koupilo Koch Media Deep Silver vlastnící značky Metro a Saints Row a další, za cenu 121 miliónů euro. Společnost THQ Nordic je přesvědčena, že vývojová studia Deep Silver jako součást THQ Nordic přinesou alespoň čtyři AAA herní projekty, včetNĚ velmi očekávané hry Metro Exodus vycházející 22. února 2019.

V BŘEZNU SE PODAŘILO UBISOFTU DEFINITIVNĚ ZBAVIT HROZBY JMÉNEM VIVENDI A

Společnosti Ubisoft se nadobro podařilo vymanit ze spárů Vivendi. Herní vydavatel a multimediální konglomerát dospěli k dohodě, v níž se společnost Vivendi úplně zbavila akcií společnosti Ubisoft a jednou a navždy tak skončila dlouhá snaha společnosti Vivendi o převzetí kontroly nad Ubisoftem. Část akcií odkoupilo samotné vedení Ubisoftu v čele s Yves Guillemotem. Následně také francouzský vývojář a vydavatel otevřel nová studia v indické Bombaji a ukrajinské Odese.

V DUBNU DOŠLO KE STŘELBĚ V YOUTUBE CENTRÁLE A TAKÉ VYŠLA HRA ROKU GOD OF WAR

Centrála Youtube v San Brunu v Kalifornii zažila v dubnu řádění ozbrojené ženy, díky níž byly poraněny celkem čtyři osoby: 36 letý muž v kritickém stavu, 32 letá žena ve vážném stavu, a 27 letá žena s lehkými poraněními. Čtvrtá oběť byla ošetřena s vymknutým kotníkem. Nakonec žena otočila zbraň proti sobě a v centrále spáchala sebevraždu. Na místě zasahovala také tamní jednotka SWAT týmu.

20. dubna vyšla PlayStation 4 exkluzivita God of War od vývojářů ze studia Santa Monica. Hra zaznamenala obrovský prodejní úspěch a odnesla si také maximální hodnocení od téměř všech kritiků. Hra byla natolik úspěšná, že byla v prosinci na The Game Awards 2018 oceněna jako hra roku 2018 a zvítězila i v několika kategoriích ve Volbě Hráčů Game Press.

V KVĚTNU DOŠLO K UZAVŘENÍ BOSS KEY PRODUCTIONS A ZEMŘEL TOTALBICUIT

V květnu ředitel studia a herní vývojář Cliff Bleszinski oznámil, že došlo k uzavření studia, ke kterému došlo po neúspěšných pokusech o návrat na herní scénu. Slibně vyhlížející projekt LawBreakers nebyl hráči vůbec dobře přijat a následný pokus o Battle Royale hru s názvem Radical Heights dopadl ještě hůře. Bleszinski následně oznámil, že si chce dát od tvorby her pauzu a to na dobu neurčitou. S největší pravděpodobností se k vývoji her již nikdy nevrátí.

Přečti si  Destruction AllStars odstartovalo svou první sezonu

V květnu zemřel Propagátor PC hraní 60 FPS a vyznavač hesla  PC Master Race, známý především pod přezdívkou TotalBiscuit. O jeho smrti informovala na Twitteru fanoušky jeho manželka. Populární streamer zemřel na následky rakoviny tlustého střeva, se kterou po dlouhou dobu bojoval. I během těžké nemoci a náročné rekonvalescence se neustále věnoval herní scéně a streamování.  John Bain zemřel ve věku pouhých 33 let. TotalBiscuit byl následně vůbec prvním neprofesionálním hráčem, který byl uveden do eSportové síně slávy.

V ČERVNU ZEMŘEL TED DABNEY, SPOLUZAKLADATEL ATARI A NA E3 2018 JSME SE PO LETECH DOČKALI ODHALENÍ HRY CYBERPUNK 2077

Spoluzakladatel společnosti Atari – Ted Dabney zemřel v červnu 2018 v úctyhodném věku 81 let. Dabneymu lékaři diagnostikovali rakovinu jícnu, kdy mu oznámili, že mu zbývá pouhých 8 měsíců života. Sám vývojář se rozhodl nepodstupovat žádnou léčbu a vzhledem ke svému věku tak přijal svůj osud. Dabney, který se narodil v roce 1938 založil v roce 1971 společně s Nollanem Bushnellem společnost Atari, která patřila vůbec k prvním výrobcům arkádových automatů.

CD Projekt Red na E3 2018 odhalil ohromujícím 4k trailerem své dlouho připravované sci-fi RPG Cyberpunk 2077. Vývojáři informovali, že se bude jednat o velmi dospělou hru, která si nebude brát žádné servítky a ukáže nám budoucnost v tom nejhorším možném světle.Následně studio hru přivezlo i na Gamescom 2018 a následně uvolnilo gameplay záběry široké veřejnosti. Hra je aktuálně ve vývoji pro PC, PS4 a Xbox One, ovšem zatím nemá oficiální termín vydání.

V ČERVENCI DOŠLO K ZATČENÍ ZNÁMEHO HACKERA S PŘEZDÍVKOU VOKSI

V červenci utrpěla crackerská skupina REVOLT značnou ránu, když došlo k zatčení jejího zakladatele a vůdce Voksiho. Toho zatkla bulharská policejní jednotka pro potlačování počítačové kriminality, na základě žaloby podané společností Denuvo. Ta díky Voksimu přicházela o řadu klientů, jelikož skupina Revolt stála za řadou Cracků ke hrám, které měla chránit právě DRM ochrana společnosti Denuvo.

V SRPNU OPUSTIL SPOLEČNOST EA PATRICK SÖDERLUND A SPOLEČNOST NVIDIA PŘEDSTAVILA NOVÉ GRAFICKÉ KARTY ŘADY RTX

Söderlund byl generálním ředitelem DICE, když jej EA v roce 2006 získala a od té doby se vypracoval až na vrcholnou pozici v EA. V roce 2016 odešel z pozice viceprezidenta EA na pozici výkonného viceprezidenta pro nově vytvořená EA Worldwide Studios. Na druhe straně se právě Söderlund zasloužil o kontroverzní rozhodnutí a pokusy EA jako zpeněžování Star Wars: Battlefront II, či uzavření Visceral Games.

Společnost Nvidia na Gamescomu 2018 odhalila své nové nejvýkonnější grafické karty řady RTX. Jedná se o GPU založených na nové architektuře NVIDIA Turing Platformě NVIDIA RTX. Tyto karty s novými funkcemi a technologiemi poskytují možnost 4K HDR hraní v 60 snímcích za sekundu i u těch nejnáročnějších titulů.

V ZÁŘÍ BYL ODHALEN SERIÁLOVÝ PŘEDSTAVITEL GERALTA Z RIVIE  A DOŠLO K UZAVŘENÍ STUDIA TELLTALE GAMES

Společnost Netflix pracuje na seriálové adaptaci populární knižní i herní série Zaklínač, která má být natočena více dle knižních předloh Andrzeje Sapkowskiho. Série by měla mít celkem 8 dílů hlavní roli zaklínače Geralta z Rivie má ztvárnit známý herec Henry Cavill, kterého známe především z velkofilmu Muž z oceli, jakožto představitele Supermana. Cavil se také objevil ve filmech: Mission: Impossible – Fallout nebo Liga výjimečných.

Přečti si  Zisky společnosti Sony z her a služeb byly v roce 2019 oproti Microsoftu téměř dvojnásobné

V září také došlo k náhlému uzavření vývojářského studia Telltale Games, které se proslavilo především sérií The Walking Death. Studio propustilo více než 280 zaměstnanců a nedokončilo ani práce na závěrečné sezóně The Walking Dead a vydalo pouze dvě ze čtyř epizod. Naštěstí se dokončení závěrečné sezóny ujalo studio Skybound, které najalo také několik vývojářů z Telltale Games.

V ŘÍJNU SPOLEČNOST SONY INFORMOVALA O ZRUŠENÍ PLAYSTATION EXPERIENCE A VYNECHÁNÍ E3 2019

V říjnu zasáhla všechny fanoušky společnosti Sony a především konzole PlayStation zpráva, že se společnost rozhodla zrušit PlayStation Experience 2018, konající se tradičně v Severní Americe, na níž společnost od roku 2014 každoročně prezentuje novinky související se systémem PlayStation. V návaznosti na tuto informaci, společnost následně také oznámila, že v roce 2019 vůbec poprvé vynechá výstavů E3 v L.A. Hlavním důvodem je dle Laydena nedostatek materiálu, který by mohla společnost hráčům předvést.

V LISTOPADU ZÍSKAL XBOX ONE OFICIÁLNÍ PODPORU KLÁVESNICE A MYŠI A ZEMŘEL STAN LEE

Společnost Microsoft přidala v listopadu do své konzole Xbox One oficiálně podporu klávesnice a myši. Společnost podporu oznámila během akce X018. Jako první tuto možnost podporovala hra Fortnite. Aktualizace umožňuje všem vývojářům  možnost přidat podporu myši a klávesnice, pokud se pro ni sami rozhodnou. V prosinci následně společnost Razer představila první oficiální klávesnici a myš určenou výhradně pro konzoli Xbox One.

Stanley Martin Lieber známý jako Stan Lee se podílel na vzniku světoznámé značky Marvel. Nebýt jeho bezedné fantazie, nepoznali bychom hrdiny jako Fantastic Four, Spider-Man nebo Avengers. Diváci doslova milovali jeho camea, kdy se na malou chvíli objevil v téměř každém filmu od studia Marvel. Bohužel Stan Lee skonal 12. 11. 2018 po táhlých zdravotních problémech v úctyhodném věku 95 let.

V PROSINCI SE KONALO THE GAME AWARDS 2019 A ČÍNA ZAKÁZALA ŘADU HER VČELE S FORTNITE

V prosinci se konalo tradiční udílení herních cen nazvané The Game Awards 2018, během kterého jsme se dočkali několika nových oznámení, mezi kterými byly například hry: Far Cry: New Dawn, Crash Team Racing: Nitro Fueled, The Outer Worlds, nebo Mortak Kombat 11. Ocenění za hru roku si odneslo God of War a řadu cen získalo také Red Dead Redeption 2.

Čína zřídila výbor pro kontrolu etiky u online her, který má zjišťovat zda jsou plněna vládní nařízení. Překvapivě byly hry jako Fortnite, PUBG a Paladins mezi těmi, které nesplnily zákonné požadavky proto, aby i nadále mohli zůstat v Číně aktivní. Téměř každá Battle Royale hra je nyní v Číně ohrožena a vývojáři budou muset své hry upravit, tak aby splňovali vládní regule a mohli i nadále setrvat na tomto obřím trhu.

SONY VYDALO V PROSINCI LIMITOVANOU EDICI KONZOLE PLAYSTATION CLASSIC

Sony Interactive Entertainment uvedla na trh miniaturní herní konzoli v designu první konzole PlayStation z roku 1994. Konzole obsahuje 20 předinstalovaných her a jsou k ní dva originální PlayStation ovladače. Final Fantasy VII, Jumping Flash!, Ridge Racer Type 4, Tekken 3, Wild Arms a další. Bohužel právě volba předinstalovaných her a nemožnost instalace vlastních her, měla zřejmě největší vliv na nízké prodeje této limitované edice, která se velmi brzy ocitla ve slevě.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno