Microsoft zveřejnil výsledky za fiskální Q3 2026 a Xbox znovu hlásí pokles. Celkové herní tržby spadly o 5 % a prodeje hardwaru se propadly už druhé čtvrtletí v řadě o více než 30 %. Zatímco cloud a AI ženou Microsoft k rekordním číslům, herní divize dál ztrácí půdu pod nohama – a nová šéfka Asha Sharma přiznává, že Xbox čeká dlouhá cesta zpět.
Microsoft ve výsledcích za třetí fiskální čtvrtletí 2026 uvádí, že tržby Xboxu klesly o 5 %, přičemž propad se týká hlavně obsahu a služeb. Firma upozorňuje, že loňské období těžilo ze silných first‑party titulů, což letošní čísla ještě zhoršuje. Ještě výraznější je situace u hardwaru: prodeje konzolí spadly o více než 30 %, a to už druhé čtvrtletí po sobě. V Q1 byl pokles jen o chlup nižší – 29 %.
Jde tak o třetí kvartál v řadě, kdy Xbox vykazuje meziroční pokles. Zatímco herní divize se trápí, Microsoft jako celek roste – tržby firmy vzrostly o 18 % na 82,9 miliardy dolarů, hlavně díky cloudu a AI. To jen podtrhuje, jak malou část celkového byznysu Xbox představuje, přestože Microsoft před pár lety koupil Activision Blizzard v největší akvizici herní historie.
Asha Sharma, nová šéfka Xboxu, po zveřejnění výsledků přiznala, že divize musí „znovu získat každého hráče“ a že růst zatím neodpovídá ambicím. Podle ní sice Xbox dělá pokroky v rozšiřování byznysu a zlepšování marží, ale hráčská základna neroste dostatečně rychle.
„ Dnešní zisky Xboxu. I když jsme dosáhli pokroku v rozšiřování podnikání a našich marží, růst hráčů a tržeb zatím nesplnil naše ambice. Víme, že máme co dělat, abychom si zasloužili každého hráče dnes i v budoucnu. “
Pokles hardwaru navíc přichází v době, kdy se blíží uvedení Project Helix, nové generace Xbox zařízení. Už nyní je potvrzeno, že rostoucí ceny pamětí zvýší výrobní náklady, což může ovlivnit i finální cenu konzole. Xbox tak bude muset přesvědčit hráče, kteří se za posledních šest let ještě více usadili v ekosystémech PlayStationu, Nintenda a PC.
Xbox earnings today. While we have made progress expanding the business and our margins, player and revenue growth has not yet met our ambition. We know we have work to do to earn every player today and into the future.
— Asha (@asha_shar) April 29, 2026


















