Opálený muž stál uprostřed pracovní vřavy. Všude kolem se ozývaly zvuky kladiv, svištění bičů a vzdechy otroků. Do zátylku mu pražily odpolední paprsky a v dálce, na druhém břehu Nilu, se v horkém vzduchu tetelily obrysy rozestavěného města. Popošel pár kroků opodál, aby se aspoň na chvíli vyhnul žhnoucímu Slunci, a postavil se do stínu monumentálního Tekhenu – Obelisku Slunce. Je to právě on, jeden ze šlechticů starověkého Egypta, který se podílí na výstavbě místa, které se zapíše do historie jako Ipet-Isut (vyvolené místo).

A to bude Váš úkol ve hře Tekhenu – Obelisk Slunce. Ujmout se role egyptského šlechtice a za pomoci akcí bohů nebo těžby surovin vystavět slavný chrámový komplex města Veset a přetvořit ho na nejslavnější egyptské místo té doby. Jedná se o strategické, tématické, Board&Dice euro, kde se hlavní akce provádějí pomocí kostek, kterými ovšem hodíte pouze jednou při vkládání na herní desku. Jako další okrajové mechanismy zmiňme draft a pattern building. Hru vytvořila již slavná dvojice autorů Daniele Tascini, Dávid Turczi, kteří tak do své tvorby přidali další deskovku začínající na písmeno T (Tzolk´in, Teotihuacán, Tawantinsuyu,..). Hra je určena pro 1-4 hráče s doporučeným věkem 14+ a hrací dobou od 1 do 2 hodin.

Ústředním bodem poměrně velké herní desky je bezesporu vysoký plastový obelisk, který bude určovat, kterým směrem bude vrhán stín, stěžejní a povedená část hry, o které si povíme později. V krabici naleznete ještě několik různobarevných kostek v plátěném pytlíku, balíček karet, desky a komponenty hráčů a další kartonové příslušenství jako suroviny, destičky pilířů, žetony víry apod. Suma sumárum je toho habaděj. Herní deska vypadá na první pohled poměrně nepřehledně, ale vše, jak později zjistíte, zde má své logické umístění. Navíc se při čekání na svůj tah můžete na herní desce pídit po detailech malých pracujících Egypťanů 😊.

Nebudu se tu sáhodlouze rozepisovat o pravidlech, které by dost možná vydaly na samostatný článek, ale rovnou se mrkneme na to zajímavé, co Tekhenu přináší. Velmi originálně působí samotný obelisk, kterým během hry, spolu s obeliskovým kolem, otáčíte a určujete tím, na která herní pole bude vrhán stín, na které bude svítit Slunce a na ty, která zůstanou v temnotě. Ač totem vypadá hezky a celou hru vizuálně vyzdvihuje, tak Vám nejspíš po pár kolech začne překážet a odložíte ho hezky zpátky do krabice. A to z jednoho prostého důvodu. Neuvidíte na herní desku a symboly, které jsou za totemem schované. Za chvíli Vás nejspíš přestane bavit stále kroutit hlavou, abyste zjistili, která kostka je aktuálně poskvrněná a která nikoliv. Samotná mechanika využití kostky je potom založena na její barvě, hodnotě a právě tím, v jaké části herní desky se nachází. Barva určuje druh surovin, které můžete těžit (papyrus, vápenec, chléb a granit) a naopak jejich hodnotu využijete při vykonávání akcí bohů. Ve hře se nachází celkem 6 bohů (Osiris, Thoth, Bastet, Ra, Horus a Hathor), kteří mají určenou svoji část herní desky. Grafika herní desky dobře znázorňuje, která akce spadá pod příslušného boha. Po jednotlivých kolech budete točit obeliskovým kolem, měnit směr paprsků a určovat tak vlastnosti kostek, které zůstaly nebo přibyly na herní ploše. Navíc nevyváženost kostek můžete modifikovat pomocí písařů, kteří částečně eliminují problém v případě, že budou nešťastně vrženy. Jednotlivé kostky odkládáte na hráčskou desku a jejich vlastnosti, které určuje již zmíněný stín obelisku (čistota, poskvrněnost a zapovězenost) rozhodnou o tom, jakým směrem se bude upírat Vaše duše. Je vhodné mít svou duši v rovnováze a vyhnout se tak případným postihům. K vybalancování duše Vám mohou posloužit i žetony víry. Jednotlivé akce jsou velmi dobře vybalancované a body získáváte téměř za všechno. Jak to někdo trefně popsal slovy „point salát“ 😊. Rozhodně se tedy nemůže stát, že budete v polovině hry s jistotou vědět, kdo vyhraje.

Jediné, co trochu nabourává perfektní vyváženost celé hry, jsou z mého pohledu karty, které lze získat jednou z akcí bohů. Některé z karet na mě působí velmi „přeboostovaným“ efektem a poskytují nemalé výhody, které dokážou rozhodnout celou hru. Ani po několikerém zahrání nemůžu s jistotou říct, která strategie je ta nejvýhodnější, což ovšem nepovažuji za chybu. Jen to tím potvrzuje skvělou komplexnost celé hry. Ta na první pohled vypadá graficky trochu těžkopádně a vyznat se v ní Vám dá chvíli zabrat, ale oceňuji, že je naprosto věrná egyptskému tématu. Rozvržení jednotlivých fází hry je trochu komplikovanější a pravděpodobně se Vám stane, že jste třeba zapomněli pohnout obeliskovým kolem, dohodit kostky nebo obodovat průběh hry. Ale cvičení dělá mistra a po pár hrách si naleznete systém, jak na zmíněné věci nezapomínat (například počet kostek na hráčské desce). Pravidla hry by mohla být lépe zformulována, ale vyvažuje to fakt, že na konci hry jsou karty, symboly a průběh hry detailněji nebo naopak stručněji vysvětleny. Hra obsahuje skvěle vypracovaný sólo mód, který Vám nedá nic zadarmo. Dokonce si můžete zvolit několik stupňů obtížnosti. Pomocí kartonových obdélníků si vytvoříte pyramidu (opět hezká tematická vsuvka) a to, jak se na ní automa bude pohybovat určuje oboustranný žeton, který funguje na principu házení mincí – panna nebo orel. Symboly na pyramidě rozhodnou, jakou kostku a akci automa vykoná. Nejen, že Vám „vyžere“ tu nejlepší kostku, ale také bude plnit akce bohů a znepříjemňovat Vám tak život 😊.

Přečti si  Dying Light 2 Stay Human – Bloody Summer Event je nyní k dispozici

Autor hry: Daniele Tascini, Dávid Turczi

CZ distributor: TLAMA games

Počet hráčů: 1 – 4

Přibližná herní doba: 60 – 120 minut

Doporučený věk: 14+

PŘEHLED RECENZE
Zábava
80 %
Znovuhratelnost
90 %
Srozumitelnost pravidel
70 %
Zpracování
60 %
Hráč tělem i duší, který si libuje v RPG titulech a indie scéně, ale AAA hrou také nepohrdne. Milovník deskových her všeho druhu.
deskovka-tekhenu-obelisk-of-the-sun-balanc-ve-jmenu-egyptskych-bohuVelmi povedené, komplexní euro, které Vám neumožní hru prokouknout přemrštěně rychle a zvyšuje tím potřebu hrát hru znova a lépe. Tematická věrohodnost převyšuje ne zcela atraktivní grafický kabát. Navíc pro deskoherní solitéry obsahuje velmi povedené sólo.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno