Jestli se rok 2017 zapíše něčím do dějin herního průmyslu, tak to rozhodně bude vyostřený konflikt mezi hráči a EA, která řadou svých špatných rozhodnutí proti sobě poštvala širokou hráčskou veřejnost.

Andrew Wilson, člověk který v současné době stojí u kormidla potápějící se lodi s názvem Electronic Arts, je tím kdo z větší části stojí za nasměrováním EA na útes, který prorazil do trupu lodi vcelku slušnou díru. Ta ovšem nemusela být tak velká, kdyby loď nenabrala až takovou rychlost, na které se Andrew ještě jakožto palubní důstojník podílel. Wilson je totiž tím kdo stojí za nápadem FIFA Ultimate Teamu a prodeji náhodně generovaných balíčků s hráči za reálné peníze. To mu přineslo mimo kariérního růstu i ocenění BAFTA za hru FIFA 10, čímž se v podstatě ve společnosti naplno nastartoval mikrotransakční motor, který vedl k ohromnému růstu akcií a udal další směr společnosti vývoje jejích her.

Politika vyvíjených her pro hráče se tak přeměnila na vývoj jen za účelem zisku, což vedení společnosti vcelku logicky zaslepilo a dovedlo i k řadě špatných rozhodnutí.

Jedno z nich bylo uzavření studia Visceral, jež pracovalo na adventurní hře ze světa Star Wars kde příběh tvořila Amy Hanning. Tomu ovšem předcházelo rozpuštění BioWare Montreal(podpůrného vývojářského týmu), které díky nízkým zkušenostem stálo za debaklem Mass Effect Andromeda, ze kterého právě část vývojářů EA přesunulo do Visceral Games, které následné uzavřelo úplně.

Přečti si  Warzone Season 3 Combat Pack je zdarma k dispozici pro předplatitele PlayStation Plus

Dalším špatným rozhodnutím byly pay2win mikrotransakce ve Star Wars Battlefront II, Need For Speed: Payback a jak se zdá tak i nadcházejícím UFC 3, které je vlastně jen kopií UFC 2.

Konec konců je EA společností s velmi zajímavou reputací. V letech 2012 a 2013 získala cenu “Nejhorší společnost v Americe” což mělo i své opodstatnění, když uzavírala jedno studio za druhým: Black Box Games, Bullfrog, DreamWorks Interactive, Maxis, Mythic, NuFX, Origin, Pandemic, Phenomic, PlayFish, a Westwood. Tito všichni se setkali se svou záhubou hned poté co EA vydala jejich hry, zcela jistě tomu předcházely mikrotransakční strasti podobně jako u SW Battlefront II, Madden a Battlefield.

Je tak otázkou co vedlo Vince Zampellu (Respawn Entertainment) k tomu aby to s EA podepsal a zda on sám si je všech těchto faktů vědom, nebo zda již myslel jen na důchod. Ovšem vždy se z toho EA nějakým způsobem dostala a vesela pokračovala ve své činnosti. Tentokrát se ale zdá, že tentokrát společnost své chování pustila až příliš z uzdy.

Přečti si  Red Dead Online, Psychonauts a Outlast 2 míří v květnu do Xbox Game Pass

Star Wars Battlefront II

Díky všem těmto špatným rozhodnutím a touze po maximalizaci zisků si EA ani nevšimla, že tak trochu močí proti větru a vlastně si nadělává do vlastních bot. To se totiž odrazilo na akciích společnosti EA, které od vyostření problémů kolem SW Battlefront i dalších jejich her, jejichž mechanismy jsou postaveny na mikrotransakcích a py2win systémech, neustále strmě padají. Nejnižší zaznamenaná hodnota akcií EA byla v roce 2012, kdy byla dne 8. května 2012 stanovena cena 14,48 dolarů na akcii. V současné době zatím akcie EA takové hodnoty nedosahují, ale jejich propad zaznamenal již více než 4% a jejich aktuální hodnota se pohybuje kolem + – 105,79 dolaru za akcii.
Ovšem je tu další věc která může pád akcií společnosti nadále prohloubit a tou je samotné Disney, které může EA odebrat licenci na Star Wars v důsledku poškození a této značky u které Disney rozhodně nechce riskovat žádné špatné PR, což by pro značku mohlo mít velmi negativní vliv. To by bylo vůbec poprvé v historii co by EA musela takovéto rozhodnutí přijmout a zaplatit za své jednání.

Situaci kolem EA nadále bedlivě sledujeme a budeme vás o dalším vývoji neustále informovat.

1 komentář

  1. Ea utratila 0 300 milionu min na vyvoj her tento rok nez minuly rok, ale jeji zisky se zvetsuji. Neustale rusí nove znacky a prestava vydavat nove hry a jeji zisky se zvetsuji. Polozili jste si nekdo orazku proc? Vychovala si stado zavislych ovci na lootboxech a gamblingu. je mi velmi lito ze jsme to my hraci dovolili a nechali zajit tak daleko. Mejte rozum a nekupujte nic od ea p2w shit her. Jinak nebudemem mit za dva roky co hrat.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno