Pojďte se vypravit do přírody a v tichosti sledovat faunu a flóru na louce. Ve stejnojmenné deskovce se vžijete do role pozorovatelů, kteří se navzájem předhánějí v tom, kdo toho našel a zaznamenal nejvíce a co ještě předvede u závěrečného táboráku. Vzhůru do přírody!

Na Louce je krásná eurohra pro 1 – 4 hráče a to od 10 let, která by neměla zabrat víc jak hodinu a půl, nicméně v největším možném počtu hráčů rozhodně zabere, možná i déle. O českou lokalizaci se postarala společnost ADC Blackfire Entertainment, která mi ji poskytla k recenzi. V této středně veliké čtvercové krabici naleznete česká a slovenská pravidla, rejstřík karet, herní plán louky, dva plány s táborákem, spousty kartonových žetonů, krabičky na karty, téměř 200 karet a 5 zapečetěných obálek. Krabičky na karty si ovšem musíte sestavit – naštěstí bez použití lepidla, takže s troškou šikovnosti se vám to během chvíle podaří. Následně zjistíte, že mají podobu výletnických baťůžků, což vypadá velice pěkně.

Jedná se o euro hru s draftovací mechanikou, společně se sbíráním setů. Primární princip je velice jednoduchý – každé kolo provedete jednu akci pomocí svého hracího žetonu a to buď na hlavní hrací desce, nebo na desce s táborákem. Na hlavní desku se vyskládají karty objevů s příslušných balíčků a na desku s táborákem se rozdají žetony cílů. Dle počtu hráčů se počet akcí a herních kol liší. K provedení akcí jste vybaveni několika žetony ve tvaru ukazatele stezky s čísly a piktogramy speciálních akcí. Při použití akce na hlavní desce jednoduše „zapíchnete“ žeton stezky do některého otvoru a podle čísla si vezmete kartu objevu z nabídky. Poté můžete vyložit jinou a nebo tutéž kartu z ruky. Což ovšem není tak jednoduché, protože k tomuto činu musíte splnit potřebné podmínky. Každý objev má na sobě pomocí symbolů vyznačeno, co vše již musíte mít vyloženo ve své hrací oblasti, případně musíte použít žeton cesty. Zábavnost celého vykládání karet spočívá v tom, že si novými kartami zakrýváte dosavadní symboly, takže si svoje tahy musíte trochu rozmýšlet. Pokud potřebujete využít jednu ze speciálních akcí, „vetkněte“ tupou stranou žeton do desky s táborákem a vyhodnoťte ji. Následně si zkontrolujte, zda jste nesplnili některý z úkolů (zda nemáte potřebné symboly v herní oblasti). Ale pozor, po vykonání speciální akce nesmíte vykládat kartu z ruky. Toto se dost často zapomíná. Takto se střídáte a čím dál více se vám zužuje výběr, protože výřezů je na deskách omezený počet. Poté, co všichni hráči vyplýtvají své žetony, stáhnou si je zpátky k sobě, posune se žeton prvního hráče a jede se další kolo. V půlce hry nastává obrat o 180° a to doslova. Balíček jižních karet se vymění za severní a teď teprve začne pořádný sběr vítězných bodů. Kdo jich má na konci hry nejvíce, vítězí. Po několika hrách si dle instrukcí můžete otevřít další obsah hry v zapečetěných obálkách, což určitě osvěží další partie a působí to mile.

Čím hra zaujme na první pohled je rozhodně krásná grafika. Nejedná se ovšem o laciný kýč, ale o opravdu krásné kresby. Každá karta je navíc očíslovaná a lze si v rejstříku dohledat její doprovodný text. Kromě fauny a flóry můžete nalézt i stavby vytvořené člověkem, jako je například dům holubí s bílým štítem (opravdu!), což bohužel nepovažuju za skrytý odkaz, jelikož tvůrci nejsou Češi. Ale kdo ví!  Na druhý pohled zaujme i jednoduchým principem, což může ve výsledku trochu tvrdší hráče odradit, a to je velká škoda, protože mozkové závity si tady občas potrápí taky. Produkční kvalita komponentů je na vysoké úrovni včetně karet s výborným povrchem, na což si hlavně u draftovacích karetních her potrpím. Baťůžkové krabičky se mohou jevit jako zbytečné, nicméně s kartami se díky nim manipuluje mnohem lépe. Jako dost diskutabilní se může zdát vykládání karet krajin, ke kterým potřebujete žeton cesty, přičemž bodů přinesou podobně, jako karty ostatních objevů. Na začátku hry máte pouze jeden žeton cesty a další dva získáte pouze za pomocí zvláštní akce na jednom z vašich akčních žetonů stezky. Nicméně karty krajin nepřekrývají žádné symboly. Trochu pokulhává start hry, kdy se hráči střídají ve výběru počátečních karet na ruce poměrně zbytečným způsobem. Hráči si vyberou řádek karet a k tomu jednu kartu ze severního balíčku, dokud se všichni takto nevystřídají. Hráč, který začíná hru, si vybírá jako poslední. Problém je, že nemá žádnou nevýhodu, protože má výběr ze stejného počtu karet, jako ostatní hráči, protože po výběru předchozího hráče se doplní nabídka. Toto by dávalo smysl pouze tehdy, kdyby se zužoval výběr počátečních karet začínajícímu hráči, jako je to u jiných her.

Autor hry: Klemens Kalicki, Karolina Kijak

Přečti si  Star Wars Outlaws odhaluje detaily systému reputace, syndikátů a další

CZ distributor: ADC Blackfire Entertainment, s. r. o.

Počet hráčů: 1 – 4

Přibližná herní doba: 60 – 90 minut

Doporučený věk: 10+

PŘEHLED RECENZE
Zábava
80 %
Znovuhratelnost
70 %
Srozumitelnost pravidel
80 %
Zpracování
90 %
Robert Tuharský
Vášnivý hráč deskovek, M:TG a gamebooků. Snažím se i o něco jako natáčení videí na Youtube a často se věnuji sledování filmů.
na-louce-priroda-je-skutecne-raj<font size="3">Krásná a jednoduchá hra, která dokáže zaměstná mozkové závity a dá se skvěle hrát i s dětmi. Cena hry: 1039 Kč Hra plně odpovídá ceně <br/>

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno