Na stole se mi sešlo vcelku slušné množství různých druhů harddisků, a tak jsem si řekl, že by bylo dobré podívat se na to, jak si ve srovnávacím testu povedou a jak moc můžeme věřit parametrům, které výrobci uvádí.

Pevné disky v posledních letech zažívají revoluci a klasické plotnové disky jsou čím dál častěji nahrazovány moderními SSD disky, na které jsou kladeny vysoké nároky v oblastech rychlosti, spolehlivosti i minimální spotřeby energie. Bohužel v otázce cenové dostupnosti se SSD disky stále ani zdaleka nepřibližují cenám klasických magnetických disků, jejichž nižší cena je hlavní důvod proč po nich stále řada výrobců i uživatelů sahá.

Změna v cenové politice by však mohla přijít s nástupem Next Gen herních konzolí, které mají právě zmíněné SSD disky obsahovat. Jejich masivní využití by totiž mohlo ceny v budoucnu výrazněji snížit, nehledě na fakt, že konzole nové generace by měly být o další uložiště rozšiřitelné.

Do testu jsem zařadil následující pevné disky:

SATA III plotnový HDD + SATA SSD:

  • Seagate BarraCuda 1TB 3,5″ 7200 otáček 64 MB cache a propustností až 600 MB/s, cena: 1.079,- CZK
  • Seagate BarraCuda 1TB 2,5″ 5200 otáček 128 MB cache a propustností až 600 MB/s, přenosová rychlost 140 MB/s, cena: 1.199,- CZK
  • ADATA Ultimate SU800 2,5″ 512GB, SATA rychlost čtení / zápisu 560/520 MB/s, cena: 1.899,-

Tyto HDD asi netřeba kdoví jak detailně představovat, věřím, že téměř každý z nás se s nimi v některém ze svých zařízení setkal a jistě tak má v paměti jejich charakteristický zvuk roztáčejících se ploten a u starších kousků i typické cvakání a „chrastění“. I přesto vše jsou i dnes tyto disky stále populární a využívány jak interně, tak i jako přenosné a to zejména díky nízké pořizovací ceně, kde za cca 1.000 CZK máte k dispozici 1TB variantu.

Bohužel však díky mechanickým částem jsou tyto disky náchylné na otřesy i polohu v níž jsou používaný, byť někdo může tvrdit, že tomu tak není.

M.2 NVMe SSD:

  • Transcend MTE220S, M.2 – 256GB, xPCIe Gen3 x4 NVMe, rychlosti čtení/zápisu až 3500/1100 MB/s, cena: 1.399,- CZK
  • WD Blue 500GB SN500, PCIe Gen3 x2 / NVMe 1.3 ,rychlost čtení a zápis 1700/1450 MB/s, cena: 2.059,- CZK

V oblasti SSD disků, které neobsahují žádné pohyblivé části a díky tomu nabízí nejen mnohonásobně vyšší rychlost a odolnost, ale i nižší spotřebu a naprosto tichý chod, proběhla také vcelku slušná evoluce. Mezera mezi technologií, která pohání starší SSD a nové NVMe SSD je hlavně v rozhraní sběrnice, které používají pro směrování dat přes základní desku vašeho notebooku nebo stolního počítače.

Přečti si  Stellar Blade v novém traileru představuje silné výbušné schopnosti

Klasické 2,5″ SSD disky jsou nyní využívány spíše u starších zařízení a postupně se přesunuly do USB disků. V jádru se totiž jednalo o Serial ATA (SATA) disky, které mají mnohem nižší rychlostní strop pro přenos dat. Navíc starší modely těchto SSD HDD trpěly na chyby způsobené častým přepisování dat a snížení přenosových rychlostí při zaplnění přesahující 85% jejich kapacity.

I proto je nahradily modernější menší a cenově srovnatelné NVMe disky, dosahující mnohonásobně vyšších přenosových rychlostí a stability za pomoci nových technologií. Mimochodem tyto disky budou obsahovat i konzole nové generace. Tyto disky jsou používány především jako systémové, kdy zajišťují extrémně rychlý a stabilní chod operačního systému včetně řady nejdůležitějších programů, jako například editace audia a videa.

Transcend MTE220S, M.2 PCIe SSD 220S společnosti Transcend využívá rozhraní PCI Express Gen3 x4 podporované nejnovějším NVMe standardem, aby využil výkon nové generace. Disk tak cílí na nejnáročnější aplikace jako tvorbu audia/videa, hraní a průmyslové využití, které vyžadují konstantní zpracovávání velkých objemů dat bez jakýchkoliv záseků či zpomalení systému.

WD Blue 500GB SN500 vám díky modernímu formátu M.2 umožní ušetřit cenný prostor v počítačové skříni nebo notebooku, kde je úspora místa důležitější než kdekoliv jinde. Formát byl od základu vytvořen na míru pro moderní SSD disky s požadavkem na maximální úsporu místa. Disk se standardně instaluje přímo na základní desku počítače.

USB-C SSD + USB 3.1 SATA HDD:

  • Kingston HyperX Savage EXO – 960GB, USB-C, rychlosti čtení/zápisu až 500/480MB/s, cena: 4.509,- CZK (2.259,- CZK / 480GB)
  • SanDisk Extreme Portable 500GB, USB-C, rychlosti čtení/zápisu 550/530MB/s, cena: 2.499,- CZK

SSD disky se začali hojně využívat také jako přenosné disky, kdy díky kompaktní velikosti začínají postupně nahrazovat klasické USB flash disky a jsou díky své kapacitě a vysokém přenosovým rychlostem ideální pro ukládání a úpravu fotografií a videí ve vysoké kvalitě. Kromě toho lze tyto přenosné disky využívat díky svým rychlostem a možnostem jako externí disky pro chytré televizory, nebo například herní konzole PlayStation 4 a Xbox One. Pro srovnání jsem mezi tyto disky přidal USB 3.1 externí box do kterého jsem použil SATA HDD Seagate BarraCuda 1TB 2,5″ 5200 ot.

Kingston HyperX Savage EXO nabízí USB SSD o kapacitě až 960 GB, využívající technologii 3D NAND, jež mu umožňuje dosahovat rychlostí SSD spolehlivěji a efektivněji než s technologií 2D NAND. Výsledkem je rychlejší instalace her, záplat i jejich spouštění. Zkrať dobu načítání pomocí disku, který je až o 20 % rychlejší než dnešní herní systémy. Mimořádně kompaktní disk Savage EXO váží pouhých 56g a je ideální pro ukládání a přenosy souborů na cestách.

Přečti si  Seriálový Fallout nakopl zájem o hry Fallout 4 a Fallout 76

SanDisk Extreme Portable nabízí kapacitu až 2GB a dokáže přesouvat i opravdu velké datové balíky během několika sekund. O bezpečnost dat na disku se navíc stará výkonné šifrování. Navíc opatřen standardem IP 55 díky čemuž je odolný vůči vniknutí vody, působení prachu a nárazům. S hmotností 79 g, je rovněž ideálním společníkem na cestách.

Metoda testování

Pevné disky jsem rozdělil do dvou skupin a to na disky pro interní a přenosné použití, kdy v obou případech jsou zastoupeny jak SSD tak i klasické plotnové HDD. Testování proběhlo za pomoci programu CrystalDyskMark, který nám detailně odhalil jak rychlosti jednotlivých disků vedou při čtení a zápisu dat o velikostech 256MB, 1GB a 2GB tyto rychlosti byly následně zprůměrovány a vloženy do grafu níže.

Jak si můžete prohlédnout v grafu, tak nejpomalejší jsou klasické plotnové SATA disky, ovšem rozdíl mezi 7200 a 5200 otáčkami není až tak markantní. Následuje SATA SSD disk, který dosahuje podobných rychlostí jako oba zastoupené USB SSD. Nejrychlejší jsou potom M.2 NVMe SSD, které v rychlostech několikanásobně překonávají své předešlé konkurenty. Ovšem mezi M.2 NVMe SSD panují mnohem větší rychlostní rozdíly v závislosti na použité technologii a tak je při jejich nákupu třeba dobře zvážit k čemu bude tato paměť primárně sloužit.

Zajímavostí je, že pouze dva ze všech testovaných disků dosáhly konstantních výkonů při čtení a zápisu souborů rozdílných velikostí a to M.2 NVMe SSD WD Blue 500GB SN500 a USB SSD SanDisk Extreme Portable.  Ostatní testované disky měli menší výkonnostní výkyvy v řádech desítek MB/S zejména při zápisu, v případě čtení téměř všechny disky překonaly papírové hodnoty. Výjimkou je jen M.2 NVMe Transcend MTE220S, kde disk v testu nedosáhl na „papírové“ hodnoty ani jednou, nejvyšší hodnota čtená byla naměřena 3408 MB/s při čtení 256MB a 1082  MB/s u zápisu 2 GB.

Pokud byste chtěli srovnávat cenu za 1 GB potom nejlevnější variantou zůstává Seagate BarraCuda 1TB 3,5″ 7200 s cenou 1,08 Kč následován ADATA Ultimate SU800 2,5″ 512GB s cenou 3,70 Kč v případě M.2 NVMe SSD vás vyjde 1 GB na 4,02 Kč u USB SSD je průměrná cena již 4,76 Kč / 1GB.

Za poskytnutí Disků do testu děkujeme společnostem Western Digital, SanDisk a Kingston HyperX.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno