Série Crusader Kings je známá primárně mezi svými pravověrnými hráči, kteří na tuto neskutečně komplexní strategii nemohou dopustit. Je fakt, že na herním trhu těchto složitých skvostů tolik není a je tak znát, že se specializuje na malé, ale za to náročné publikum.

Pokračování této veleúspěšné série na sebe nechal chvilku čekat, ale po osmi letech tu je v pořadí již třetí díl. Příběh nás zavádí na všemožná místa a data, která jsou historicky přesná (alespoň jejich základ), protože to, jakým směrem se bude vydávat Váš například vévoda český Vratislav, či král Garcia z Galicie, určujete pouze jenom Vy. Hra jako taková se velmi těžce popisuje, jelikož její komplexnost nezná hranic a příběh jako takový si utváříte samy. Nikdo Vás za ručičku tahat nebude a ačkoliv zde jakási výuka základů je, tak stejně si budete muset většinu věci zjistit samy.

Základním herním prvkem je vybrání si jednoho z předem připravených rodů, kde každý má jinak velké území, jinačí nároky na okolní půdu, či jinak velkou armádu. Je tak vhodné, aby takřka jedním z prvních kroků Vaši hry, bylo nalezení manželky (nebudeme si nic nalhávat, ženy dříve v Evropě moc nevládli), která Vás bude doplňovat ve vlastnostech, které Váš vládce nemá. Kromě toho tak získáte i potomky, kterým můžete přidělit různá území až dosáhnou dospělosti, můžete jim samy nacházet manželky (a to ještě v dětství) a zároveň si je můžete vychovat tak, jak nejlépe dovedete přidělením opatrovníků. Manželky mají i jiné výhody, jako například uzavřená spojenectví s jejím otcem, či nárokování si území, ze kterého žena pochází.

Přečti si  Režisér Daysd Gone otáčí a chválí fanoušky, protože petice za Days Gone 2 získala již 100 000 podpisů

Takřka alfou a omegou celé hry, jsou Vaši rádcové. Ti Vás budou a nebudou mít rádi, budete se jim občas snažit lézt do míst, kam slunce nesvítí, případně je donutíte bičem, aby Vás měli rádi. Rádců je tak celkem šest, z nichž jeden je Vaše manželka a druhý je kněz, který Vás vychvaluje u papeže, pokud jste s ním zadobře. Tito dva nejdou moc měnit, zatímco zbylí čtyři, kteří pro Vás shromažďují armádu, sbírají daně, zajišťují diplomacii a kují pikle, či Vás před nimi chrání, jsou řekněme průtokové zboží. Každý charakter, nejenom Vaše velebnost, má totiž své vlastní atributy, podle kterých je vhodné se orientovat. Můžete se tak dozvědět, že například oblast, kterou jste zabrali způsobem známým také jako Blitzkrieg, spravoval velmi zdatný muž v ekonomice a pro Vás tak bude velmi výhodné se mu omluvit, dát mu darem ženu, nějaké peníze a vzít ho do své rady, jelikož jeho atributy mluví jasně… přeci jenom vy jste ti, kdo chce mít toho skvělého výběrčího daní.

Přečti si  Fable Reboot bude využívat ForzaTech engine

Kromě těchto herních prvků je zde asi milion dalších, jako například dělání křížových výprav, ovládnutí celé Evropy, vytváření honosných staveb, převzetí kontroly nad náboženstvím a spousty dalšího. To vše je doprovázeno krásnou grafikou, která je skvěle optimalizovaná i pro horší počítače s příjemnou středověkou hudbou a co mě nejvíce fascinuje, je to perfektní vybalancování všech národů. Klobouk dolů.

Vývojáři: Paradox Development Studio

Vydavatel: Paradox Interactive

Datum vydání: 1. 9. 2020

Cena digitální kopie: 49.99 €

Velikost hry: 8 GB

Platformy: PC (recenze), Linux, Mac OS

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno